Menu

Co je nového?

Když chybí… Vitamín A

Sdílení
Text: Ifa, Foto: Pexels

O účincích vitamínů se ví už déle než 200 let, ale jejich skutečnou identifikaci provedl až na konci devatenáctého století jistý holandský lékař Christian Eikman při svém pobytu na Jávě. Možná si pochutnával na tamním ovoci a zjistil, že je mu lépe a lépe…

reklama

Vitamíny si tělo nedokáže vyrobit, a proto je nutné je přijímat v potravě. Pro každý druh vitamínu je stanovena odborníky denní dávka, ale ve skutečnosti se mohou nároky značně lišit. Ovlivňuje je prostředí, ve kterém žijeme, stav ovzduší, náročnost profese i aktuální zdravotní stav. Vitamín A je taková malá potvůrka. Nedostatek může být fatální pro náš zrak, ale jeho nadbytek může způsobit zvracení a dokonce i poškození jater. Potom se v tom vyznejte!


Denní dávku Áčka získáme pozřením kousku jater majících velikost malého kaštanu. Jenže, komu by se chtělo tuhle „pochoutku“ denně konzumovat, že?

reklama

Dalším, chutnějším zdrojem Áčka je všeobecně známá mrkev, dýně, meruňky, ananasový meloun, mango, kukuřice, třešně a červená paprika. To už zní lépe, že?

A nyní se dostáváme k nejoblíbenější části článku, a tím je vyjmenování příznaků nedostatku a v případě tohoto vitamínu i přebytku. Nejprve je nutné ozřejmit funkci tohoto pro život nezbytného prvku. Áčko je potřebné pro buněčné dělení a růst, účastní se udržování sliznic dýchacího, zažívacího a močového traktu a hlavně, je životně důležité pro zrak. Hraje totiž klíčovou roli v přeměně světla na elektrické signály.V Africe jeho nedostatek způsobuje masivní výskyt slepoty. Ale ani my nemůžeme říct, že u nás mají všichni tohoto vitamínu dostatek. Stačí si vzpomenout na dost rozšířenou šeroslepost. Zhoršené vidění večer, když se setmí, nemusí být následkem jen absencí super drahých brýlí. Může ho způsobit právě nedostatek Áčka.

Až tedy v televizi opět uvidíte lákavou reklamu na brýle pro večerní jízdu autem, zvedněte se a z ledničky vyndejte červenou papriku. Možná dost ušetříte!

Mimo šerosleposti je vitamín A zřejmě zodpovědný i za dobrý stav sítnice a v případě nedostatku se ke stáru můžeme dopracovat i k degenerativním změnám na tomto životně důležitém orgánu. Možná vás udiví, že slepota vyvolaná degenerativní změnou sítnice, je nejrozšířenějším důvodem slepoty v pozdním věku ve všech průmyslově vyspělých zemích.

reklama

Když chybí… Vitamín DNedostatek Áčka může způsobovat i sklon k častým zánětům spojivek – vida, za vším nemusíme hledat jen jarní alergii. Lomivost kostí a dokonce i ztráta potence a snížení pohlavní aktivity, to vše má na svědomí obyčejné a nenápadné Áčko. No, strašení už bylo dost, ale závěr je jednoznačný. Konzumace oranžové a červené zeleniny je pro náš zrak životně důležitá!A nyní pár zásadních informací o předávkování. Jistě vás nepotěší, že není ani moc těžké si ho způsobit. Pokud se milovníci jatýrek a mlsní konzumenti paštik ládují  nejrůznějšími druhy silných multivitaminů a k tomu pro jistotu chroupou ještě tu mrkev, mohou mít k předávkování celkem slušně našlápnuto! Možná, že budou vidět ve tmě lépe než domácí kočka, ale otupělost, zvracení a padání vlasů na sebe nedá dlouho čekat. O ztvrdlých játrech nemluvě…

Pokud tedy jíte denně něco barevného od zeleniny, rozhodně do sebe už necpěte nic chemického. Škodíte nejen svému sexy vypracovanému tělu, ale i svojí sexy nadité peněžence.

A ještě malé upozornění. Vitamín A spolu s vitamíny D, E a K, patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích. To proto je dobré do salátové zálivky přidat trochu olivového oleje, nebo si chleba namazat máslem, než ho poklademe paprikou. Právě vitamíny A, D, E, a K se při přebytku nevylučují močí z těla a proto se ukládají do zásoby, což může vést k jejich nadbytku. Ale žádný strach. Přebytek může opravdu vzniknout jen při bezbřehé konzumaci potravin s vysokým obsahem těchto vitamínů spojené ještě s užíváním umělých, chemicky vyrobených vitamínů z krabičky.


Když chybí… ŽelezoShrnuto a podtrženo. Pokud uvažujete o koupi viagry, brýlí pro noční vidění a masti na stále suché oči, nákupy odložte a nacpěte se oranžovou zeleninou a ovocem. Ušetříte a ještě si pochutnáte!

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru