Menu

Co je nového?

Když chybí… Vitamín D

Sdílení
Text: Ifa, Foto: Depositphotos, Pixabay

Pohled do zrcadla skýtá skvělý pohled na vaši souměrnou mužskou postavu. Ať jste muž hubený či plnoštíhlý, ženy i dívky jihnou a otáčí se za vámi jako ta pověstná slunečnice každý den! Jenže, proč se vám kazí jeden zub za druhým a v lýtkách občas tak nějak nepříjemně pocukává? Proč se cítíte sklesle a bez nálady? A proč máte občas ráno pocit, že snad ani nevstanete z postele, protože se cítíte slabí jako mravenečci Slabůšikové?

reklama

K lékaři se vám nechce, a tak čtete motivační knihy a přemáháte se, jak to jen jde. Svoje pocity svádíte na jarní únavu a pošilháváte po nejbližší lékárně, kde hodláte vykoupit regál s antidepresivy, léky proti bolesti a mastmi všeho druhu.

Možná vás potěší celkem špatná zpráva, že zřejmě trpíte nedostatkem vitamínu D.

Určit diagnózu není až tak těžké. Tímto nedostatkem totiž trpí nadpoloviční část populace. Čím to, ptáte se. Vždyť se stravujete celkem zdravě a vajec, jehož žloutky obsahují tohoto vitamínu nejvíc, konzumujete také víc než dost. Věc je ale trochu složitější, než se na první pohled jeví.

reklama


Vitamín D, zvaný také sluneční, je zodpovědný za hustotu a lomivost kostí, zubní kaz a také svalovou slabost a křeče, jak už jsem v úvodu článku taktně naznačila. Podle nejnovějších vědeckých studií způsobuje jeho nedostatek i časté záněty horních cest dýchacích, vysoký krevní tlak a dokonce i rakovinu prostaty. To už je pádný důvod začít konzumovat potraviny s vysokým obsahem tohoto vitamínu.

Zdrojem Déčka jsou tučné ryby, zejména losos, makrela, tuňák a sleď, mléčné výrobky, hlavně smetana, máslo a tučné jogurty, vaječný žloutek a naklíčená semena.

Když se zamyslíte nad složením svého jídelníčku, snadno zjistíte, že dostatek vitamínu D prostě mít nemůžete. Konzumujete odtučněné jogurty a máslu se vyhýbáte jako čert kříži. Žloutek vašich vajec je zřejmě vitamínu D prostý, protože pokud nejíte vajíčka šťastných slepiček ze dvora, ty vězněné v klecích skoro žádný vitamín D nemají. Kde by ho vzaly, chudinky, když sluníčko za celý život nepoznaly a nemají ho z čeho vytvořit!K této výživové apokalypse připočtete všeobecnou obsesi z narušené ozonové vrstvy a používání opalovacích přípravků s vysokým faktorem. Toto opatření je jistě správné z hlediska prevence rakoviny kůže, ale vede k ještě většímu deficitu vitamínu D. Navíc, valnou většinu dne jistě trávíte pod střechou a slunečního svitu si, stejně jako ty nebohé slepičky, neužijete!

reklama

Proč muži hubnou rychleji než ženy? Za všechno může genetika

Proč muži hubnou rychleji než ženy? Za všechno může genetika


A aby toho všeho nebylo málo, ani ty ryby už nejsou to, co bývaly. V umělých sádkách jsou krmeny granulemi, aby rychle vyrostly, a tak nestihnou ve svém kluzkém tělíčku vytvořit tolik kvalitních živin, jako jejich divoce žijící kolegyně.Není proto divu, že kašlík, chronická rýmička a křeč v lýtku na sebe nenechaly čekat, nebo se blíží mílovými kroky. Co tedy dělat, co si počít a nemuset užívat hromady uměle vyrobených vitamínů, které podle posledních studií také nikomu moc na zdraví nepřidají?

Rada je jednoduchá a účinná. Začněte se starat o to, co konzumujete a hlavně, v jaké kvalitě!

Najděte si dodavatele vajec od šťastných slepic. Těch, které se smějí procházet venku a bezstarostně se opalovat. Zakupte si misku na klíčení a na okně si pěstujte klíčky, kterými si později posypte chleba s máslem. Vitamín D je totiž rozpustný v tucích, na to nezapomeňte!


Jedovatá tvář zdravých surovin?Několikrát týdně si dopřejte dobrou rybku, kterou můžete zajíst kouskem 45% eidamu. Ten totiž obsahuje bezkonkurenčně nejvíc vitamínu D ze všech tvrdých sýrů. Nestyďte se občas napít kefíru nebo plnotučného mléka…

reklama

Na závěr tohoto lehce depresivního článečku mám ještě důležité upozornění. Pokud chcete nedostatek Déčka řešit razantně a zkratkovitě nákupem umělých vitamínů, mějte na paměti, že předávkování je stejně, ne- li víc nebezpečné, jako nedostatek. Může způsobit selhání ledvin a otravu organismu!Nesmutněte chlapáci. Není to žádná věda. Občas si sedněte pod listnatý strom, jehož korunou probleskují sluneční paprsky. Vyndejte si doma připravený chleba s rybí pomazánkou, přikousněte natvrdo uvařené vajíčko a kochejte se. Život je krásný, i když člověku občas něco chybí!

reklama

One comment

  • Jarda

    12. 4. 2019 - 17:53

    Ty jo, super clanek! V tyhle uspechany dobe je potreba o sebe spravne pecovat. A lehnout si na chvili na slunicko je bomba. Tesim se na dalsi vitamin!

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru