Menu

Co je nového?

Kmotr, Big Lebowski nebo Casablanca: 10 drinků ze stříbrného plátna a stránek knih

Sdílení
Foto: AMC, Gramercy Pictures, MGM, Nobel price, Paramount Pictures, United Artists, Universal Pictures, Warner Bros

Objednat si na baru stejné pití, které pila vaše oblíbená filmová nebo literární postava, má své neopakovatelné kouzlo. Ale s otřepaným “protřepat, nemíchat” budete působit jako šašek. My pro vás máme deset tipů na drinky, s nimiž budete vypadat vážně cool a ještě si pochutnáte.

reklama

Gin Gimlet

Pil ho: Phil Marlowe

V knize/filmu: Playback, Loučení s Lennoxem

reklama

Pokud se chcete tvářit jako drsný a tak trochu omšelý chlápek z filmů, bude nejlepší, když s inspirací začnete u Phila Marlowa. Tohle soukromé očko z detektivek Raymonda Chandlera (1888 – 1959) je totiž právě ten drsný a ošuntělý chlápek, kterým by chtěli být všichni ti ostatní drsní a ošuntělí chlápci. A drsňáci málo mluví, hodně konají a nepijí zbytečně složité drinky.

Potřebujete: 4 díly ginu, 1 díl slazené limetkové šťávy, limetku na ozdobení

Sklo: koktejlkaPostup: Zamíchejte a podávejte. Ozdobte limetkou.

reklama


French 75

Pila ho: Yvonne

Ve filmu: Casablanca

Tenhle drink vymyslel Raoul Lufberry (1885 – 1918), frankoameričan, který byl stíhacím esem za první světové války. A “francouzská pětasedmdesátka” se jmenuje podle lehkého, ale zatraceně účinného polního děla M1897. Nejspíš proto, že i tenhle koktejl je sice lehký a opravdu snadno se pije, ale dokáže vás pěkně rychle sestřelit. A vy pak budete mít problém se ze všech postelí světa trefit zrovna do té vaší.

Potřebujete: 3 cl ginu, 2 kapky základního sirupu, 1,5 cl citronové šťávy, 6 cl šampaňského

reklama

Sklo: sklenka na šampaňské

Postup: Smíchejte gin, sirup a citronovou šťávu v koktejlovém šejkru s ledem. Prudce protřepejte a nalijte do namražené sklenky na šampaňské. Dolijte šampaňským. Jemně promíchejte.

reklama


Manhattan

Pila ho: Sugar Kane Kowalczyk

Ve filmu: Někdo to rád horké

V našem seznamu nesmíme zapomenout ani na pití pro dámy. Nebo pro pány, kteří se za dámy převlékají, jako Tony Curtis (1925 – 2010) a Jack Lemmon (1925 – 2001) ve filmu Někdo to rád horké. Se skleničkou Manhattanu v ruce a jemnou vůní Channelu No. 5 to v životě někam dotáhnete!

Potřebujete: 5 cl žitné nebo kanadské whiskey, 2 cl červeného vermutu, kapku angostury, třešeň na ozdobení

Sklo: koktejlka

Postup: Nalijte do míchací sklenice s ledem. Zamíchejte. Přelijte do vychlazené koktejkly, doplňte třešní.


White Russian

Pil ho: Jeff Lebowski

Ve filmu: Big Lebowski

Jemný, smetanový drink se spoustou vodky se pije s lehkostí a spolehlivě vás udrží v alkoholovém oparu. Perfektní řešení, pokud alespoň na chvíli nechcete řešit nic složitějšího než potulování se v pantoflích, bowling a zatoulaný koberec.

Potřebujete: 5 cl vodky, 2 cl kávového likéru, 3 cl smetany

Sklo: old fashioned sklenka

Postup: Nalijte kávový likér a vodku do skleničky old fashioned s ledem. Dolijte smetanu a pomalu zamíchejte.


Orange Whip

Pil ho: Probační úředník

Ve filmu: Blues Brothers

“Orange whip? Orange Whip? Tři Orange Whipy!” Ne, tahle hláška vlastně nedává žádný velký smysl, stejně jako nedává smysl, proč probační úředník na benefičním koncertě pije zrovna tohle podivné a v době vzniku filmu už téměř zapomenuté pití. Stejně tak ale nedává smysl nosit v noci sluneční brýle. A nebo cokoliv jiného, co bratři Bluesovi v tomhle filmů dělají. Což neznamená, že s tím nebudete pořádně styloví!

Potřebujete: 4 díly pomerančového džusu, 1 díl rumu, 1 díl vodky, 2 díly smetany

Sklo: sklenka Collins

Postup: Promíchejte, nalijte na led a zamíchejte ještě jednou


Singapore Sling

Pil ho: Raoul Duke

Ve filmu: Strach a hnus v Las Vegas

Nasednout do červeného kabrioletu s kufrem plným drog je možná něco, co vám poradí váš samojský právník, ale v reálném světě to může být poněkud sebedestruktivní. Pokud se tedy chcete cítit jako Raoul Duke, bude nejlepší cestou si obléct havajskou košili, sednout si na slunce a objednat si Singapore Sling.

Potřebujete: 3 cl ginu, 1,5 cl cherry brandy, 0,75 cl Cointreau, 0,75 cl DOM Bénédictine, 12 cl ananasového džusu, 1,5 cl čerstvé limetkové šťávy, kapku Angostury, ananas a koktejlovou třešeň na zdobení

Sklo: sklenka highball

Příprava: Nalijte všechny ingredience do šejkru s kostkami ledu. Dobře protřepejte. Nalijte do highball skleničky. Ozdobte ananasem a koktejlovou třešní.


Gibson

Pil ho: Roger O. Thornhill

Ve filmu: Na sever severozápadní linkou

Máte chuť na martini koktejl, ale “protřepat, nemíchat” vám připadá jako klišé? Objednejte si Gibson, tak jako postava Caryho Granta (1904 – 1986) v Hitchcockově klasice Na sever severozápadní linkou, Phil Marlowe v knize Playback a nebo Roger Sterling ze seriálu Mad Men. Hodí se také pokud vám došly olivy, ale pořád máte doma nakládané cibulky.

Potřebujete: 6 cl ginu, 1 cl vermutu, nakládané cibulky

Sklo: koktejlka

Postup: Protřepejte v šejkru s ledem, nalijte do vychlazené martini skleničky. Ozdobte cibulkami.


Banana Daiquiri

Pil ho: Fredo Corleone

Ve filmu: Kmotr II

Banánové Daiquiri je ten správný mafiánský drink. Tedy pokud jste neschopný starší bratr se sklony nechat se rozptýlit chlastem a ženskými a donášet na svou rodinu. Takže byste ho vlastně možná pít neměli, pokud chcete mít image filmového drsňáka. Taky by vás mohl někdo zastřelit.

Potřebujete: 4,5 cl bílého rumu, 2,5 cl limetkové šťávy, 1,5 cl základního sirupu, polovinu banánu

Sklo: koktejlka

Postup: Banán rozmixujeme s limetkovou šťávou a rozdrceným ledem. V šejkru s kostkami ledu protřepeme všechny ingredience, nalijeme do vychlazené koktejlky.


Old Fashioned

Pil ho: Don Draper

Seriál: Mad Men

Don Draper je tvrdý chlápek ze staré školy, který se s ničím moc nemaže a má temná tajemství. Pokud zrovna nepíše geniální reklamy nebo neokouzluje ženy, věnuje se především alkoholu. Je reliktem doby, kdy chlapi byli ještě opravdoví chlapi a politická korektnost nebyla ani ve slovníku. A jako takový potřebuje staromódní drink pro pořádné chlapy. Přesně jako je Old Fashioned.

Potřebujete: 4,5 cl bourbonu nebo žitné whiskey, 2 kapky angostury, 1 kostku cukru, trošku čisté vody, plátek pomeranče a třešeň na ozdobení

Sklo: sklenička old fashioned

Postup: Vložte kostku cukru do old fashioned sklenice, zalijte vodou a angosturou. Míchejte než se rozpustí. Naplňte sklenici ledem a přidejte whiskey. Ozdobte plátkem pomeranče a třešní.


Jack Rose

Pil ho: Jake Barnes

V knize: I slunce vychází

Román I slunce vychází je do značné míry autobiografický, což znamená, že Jake Barnes je vlastně sám Ernest Hemingway (1899 – 1961). A Jack Rose je jedním ze šesti základních koktejlů, zmiňovaných v “bibli koktejlů”, A Fine Art of Mixing Drinks od Davida Emburyho. Takže budete pít klasický drink, stejně jako klasická postava v klasickém románu od jednoho z největších literárních klasiků. Že o něm ostatní nikdy neslyšeli? Můžete na ně shlížet s opovržením!

Potřebujete: 2 díly applejacku, 1 díl citronové nebo limetkové šťávy, 1/2 dílu grenadiny, třešeň nebo plátek jablka na ozdobení

Sklo: koktejlka

Postup: Protřepejte, nalijte do namrazené sklenice a podávejte.


V zajetí alkoholu: 5 knih, ze kterých můžete líh přímo pítNapište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru