Menu

Co je nového?

Konvertoplán Bell V-280 již úspěšně absolvoval 200 letových hodin

Sdílení
Foto: Bell

Společnost Bell Textron a tým Valor oslavily tříleté výročí prvního letu, který absolvoval konvertoplán V-280 Valor. Od prvního letu provedl tým Valor na stroji V-280 celou řadu letových zkoušek.

reklama

Letoun absolvoval více než 150 jednotlivých zkušebních letů, ve kterých nalétal 200 hodin. Zkušební program byl pečlivě navržen tak, aby demonstroval klíčové výkonnostní parametry stroje V-280 definované Bellem. Cílem bylo předvést jeho pokročilé schopnosti, snížit možná rizika a informovat o nadcházejících krocích týkajících se podpory vládního programu Future Vertical Lift (FVL), prioritní oblasti modernizace armády číslo tři.


Bell a Team Valor systematicky pracují na tom, aby se za využití získaných údajů a na základě spolupráce s armádou snížila rizika v projektu dálkového útočného letounu budoucnosti, programu Armády Spojených států FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft).

reklama

V rámci tohoto programu se mají za udržitelnou cenu vyrobit letouny s vertikálním vzletem a přistáním disponující přelomovou rychlostí, výkonem a manévrovatelností pro aktivní službu i rezervní jednotky letectva. 

Společnost Bell rovněž na letové ukázce předvedla, jak dokáže konvertoplán Bell V-280 Valor provádět manévry související s misí a integrovat nové technologie. Letová ukázka se konala ve středisku Bell Flight Research v texaském Arlingtonu a zahrnovala ukázku nově instalované funkce Tactical Common Datalink (TCDL), kterou do letounů coby člen týmu Valor dodává společnost Lockheed Martin. Dále pak bylo součástí předvedení operací, jež zdůraznily kapacity V-280 přepravovat externí náklad.


„Tyto nové milníky jasně dokazují, že V-280 Valor je agilní platforma schopná poskytovat ozbrojeným složkám širokou škálu provozně relevantních schopností,” řekl Keith Flail, výkonný viceprezident Advanced Vertical Lift Systems společnosti Bell, a dodává: „Všechny testy jsme realizovali s podporou a v úzké spolupráci s týmem Valor tak, abychom snížili riziko pro program a ukázali jedinečné schopnosti, kterými Valor disponuje a jež může nabídnout ozbrojeným silám.”


Rovněž během ukázek funkce TCDL Bell přesvědčivě demonstroval schopnost týmu V-280 navrhnout, integrovat a otestovat nové vybavení mise. V průběhu počátečního testování se jednalo o úspěšný přenos informací týkajících se základních letových údajů, jako je rychlost letu, letová hladina, výška letu apod., mezi letadlem a pozemní stanicí. TCDL je další funkcí zvyšující operační kapacity letounu V-280, je relevantní pro velitele při plánování střelby.

S použitím palubních senzorů a TCDL bude konvertoplán V-280 schopný poskytnout přesné informace ke zvýšení bojové účinnosti zbraní dlouhého dosahu. 

Letoun V-280 přenášel i data shromážděná systémem Lockheed Martin Pilotage Distributed Aperture Sensor (PDAS), který je v konvertoplánu používán téměř rok. Jednalo se o přímý přenos v reálném čase, který zahrnoval manipulaci s externím nákladem. Systém umožnil pilotům, posádce i velitelům sledovat ukázku ve stejném rozlišení, kvalitě a čase.


Konvertoplán Bell V-280

Samotná ukázka manipulace s externím nákladem měla za úkol prokázat flexibilitu tohoto konvertoplánu nové generace při provozních manévrech a jeho význam v rámci podpory multidoménových operací. Během ukázky provedl tým několik demonstrací s nákladem. Jejich hlavním účelem bylo předvést, jak u V-280 funguje vzájemná koordinace a kooperace mezi pozemní posádkou, samotným strojem, velitelem posádky a piloty při manipulaci s nákladem. 

Úspěšně provedené ukázky se tak zařadily na seznam milníků, kterých konvertoplán V-280 dosáhnul za tři roky letových zkoušek a obsáhlého testování. V jejich rámci letoun rovněž podstoupil rychlostní zkoušky, v nichž dosáhl rychlosti přesahující 300 uzlů. Dále byla testována jeho reakceschopnost při nízké rychlosti, při rychlosti v různých výškách, při autonomním letu a bylo provedeno i mnoho dalších technických a provozních zkoušek.

„Velmi nás těší, že se nám i nadále daří jasně ukazovat, že vládní a průmyslová partnerství přinášejí konkrétní a pozitivní výsledky,“ pokračoval Flail. „Konvertoplán V-280 ilustruje potenciál rychle se vyvíjející technologie, která nejenom splňuje požadavky, ale zároveň překonává očekávání.”


V rámci programu Joint Multi-Role Technology Demonstration (JMR TD) konvertoplán V-280 Valor překonal za poslední tři roky programové cíle a očekávané milníky. Počáteční testování tohoto nového stroje se zaměřilo na poskytování údajů o výkonu a prokázala se tak jeho rychlost, dolet, účinnost konstrukce a strategické schopnosti, aby armáda mohla soustředit svoje síly na globální operace v rámci společných sil (Joint Force). Testování zahrnovalo několik nasazení armádních pilotů experimentálního testování a využití tzv. „Soldier Touchpoint“, kdy piloti, velitelé posádek, mechanici a pěchotní jednotky shromažďují jednotlivá koncová data k dalšímu použití.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru