Menu

Co je nového?

Konvertoplán Bell V-280 již úspěšně absolvoval 200 letových hodin

Sdílení
Foto: Bell

Společnost Bell Textron a tým Valor oslavily tříleté výročí prvního letu, který absolvoval konvertoplán V-280 Valor. Od prvního letu provedl tým Valor na stroji V-280 celou řadu letových zkoušek.


Letoun absolvoval více než 150 jednotlivých zkušebních letů, ve kterých nalétal 200 hodin. Zkušební program byl pečlivě navržen tak, aby demonstroval klíčové výkonnostní parametry stroje V-280 definované Bellem. Cílem bylo předvést jeho pokročilé schopnosti, snížit možná rizika a informovat o nadcházejících krocích týkajících se podpory vládního programu Future Vertical Lift (FVL), prioritní oblasti modernizace armády číslo tři.


Bell a Team Valor systematicky pracují na tom, aby se za využití získaných údajů a na základě spolupráce s armádou snížila rizika v projektu dálkového útočného letounu budoucnosti, programu Armády Spojených států FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft).

V rámci tohoto programu se mají za udržitelnou cenu vyrobit letouny s vertikálním vzletem a přistáním disponující přelomovou rychlostí, výkonem a manévrovatelností pro aktivní službu i rezervní jednotky letectva. 

Společnost Bell rovněž na letové ukázce předvedla, jak dokáže konvertoplán Bell V-280 Valor provádět manévry související s misí a integrovat nové technologie. Letová ukázka se konala ve středisku Bell Flight Research v texaském Arlingtonu a zahrnovala ukázku nově instalované funkce Tactical Common Datalink (TCDL), kterou do letounů coby člen týmu Valor dodává společnost Lockheed Martin. Dále pak bylo součástí předvedení operací, jež zdůraznily kapacity V-280 přepravovat externí náklad.


„Tyto nové milníky jasně dokazují, že V-280 Valor je agilní platforma schopná poskytovat ozbrojeným složkám širokou škálu provozně relevantních schopností,” řekl Keith Flail, výkonný viceprezident Advanced Vertical Lift Systems společnosti Bell, a dodává: „Všechny testy jsme realizovali s podporou a v úzké spolupráci s týmem Valor tak, abychom snížili riziko pro program a ukázali jedinečné schopnosti, kterými Valor disponuje a jež může nabídnout ozbrojeným silám.”


Rovněž během ukázek funkce TCDL Bell přesvědčivě demonstroval schopnost týmu V-280 navrhnout, integrovat a otestovat nové vybavení mise. V průběhu počátečního testování se jednalo o úspěšný přenos informací týkajících se základních letových údajů, jako je rychlost letu, letová hladina, výška letu apod., mezi letadlem a pozemní stanicí. TCDL je další funkcí zvyšující operační kapacity letounu V-280, je relevantní pro velitele při plánování střelby.

S použitím palubních senzorů a TCDL bude konvertoplán V-280 schopný poskytnout přesné informace ke zvýšení bojové účinnosti zbraní dlouhého dosahu. 

Letoun V-280 přenášel i data shromážděná systémem Lockheed Martin Pilotage Distributed Aperture Sensor (PDAS), který je v konvertoplánu používán téměř rok. Jednalo se o přímý přenos v reálném čase, který zahrnoval manipulaci s externím nákladem. Systém umožnil pilotům, posádce i velitelům sledovat ukázku ve stejném rozlišení, kvalitě a čase.


Konvertoplán Bell V-280

Samotná ukázka manipulace s externím nákladem měla za úkol prokázat flexibilitu tohoto konvertoplánu nové generace při provozních manévrech a jeho význam v rámci podpory multidoménových operací. Během ukázky provedl tým několik demonstrací s nákladem. Jejich hlavním účelem bylo předvést, jak u V-280 funguje vzájemná koordinace a kooperace mezi pozemní posádkou, samotným strojem, velitelem posádky a piloty při manipulaci s nákladem. 

Úspěšně provedené ukázky se tak zařadily na seznam milníků, kterých konvertoplán V-280 dosáhnul za tři roky letových zkoušek a obsáhlého testování. V jejich rámci letoun rovněž podstoupil rychlostní zkoušky, v nichž dosáhl rychlosti přesahující 300 uzlů. Dále byla testována jeho reakceschopnost při nízké rychlosti, při rychlosti v různých výškách, při autonomním letu a bylo provedeno i mnoho dalších technických a provozních zkoušek.

„Velmi nás těší, že se nám i nadále daří jasně ukazovat, že vládní a průmyslová partnerství přinášejí konkrétní a pozitivní výsledky,“ pokračoval Flail. „Konvertoplán V-280 ilustruje potenciál rychle se vyvíjející technologie, která nejenom splňuje požadavky, ale zároveň překonává očekávání.”


V rámci programu Joint Multi-Role Technology Demonstration (JMR TD) konvertoplán V-280 Valor překonal za poslední tři roky programové cíle a očekávané milníky. Počáteční testování tohoto nového stroje se zaměřilo na poskytování údajů o výkonu a prokázala se tak jeho rychlost, dolet, účinnost konstrukce a strategické schopnosti, aby armáda mohla soustředit svoje síly na globální operace v rámci společných sil (Joint Force). Testování zahrnovalo několik nasazení armádních pilotů experimentálního testování a využití tzv. „Soldier Touchpoint“, kdy piloti, velitelé posádek, mechanici a pěchotní jednotky shromažďují jednotlivá koncová data k dalšímu použití.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru