Menu

Co je nového?

Margaret Thatcher: Jaká byla a proč se jí přezdívalo „Železná lady“?

Sdílení
Text: Tomáš Lipták, Foto: Youtube

Britská politička, předsedkyně britské vlády a Konzervativní strany. Díky svojí nekompromisnosti a rozhodnosti získala přezdívku Železná lady. Co byla zač?

reklama

Tato dáma se narodila 13. října 1925 a zemřela 8. dubna 2013. V roce 1944 začala studovat chemii na Oxfordské univerzitě a nějaký čas poté pracovala jako chemická laborantka. Později vystudovala v Oxfordu i práva. Aktivně se do politiky zapojila v 50. letech 20. století. V roce 1979 se stala ministerskou předsedkyní Spojeného království, kterou zůstala až do roku 1990.

V zahraniční politice vystupovala útočně proti Sovětskému svazu, jeden z jejích projevů jí vynesl v sovětských novinách Rudá hvězda přezdívku Železná lady.

Když Margaret Thatcherová převzala vládu, Velká Británie procházela obdobím hluboké stagnace. Státní podniky, zaměstnávající přes 30 % pracovních sil, krachovaly jeden po druhém. Velká moc odborů bránila jejich restrukturalizaci či likvidaci. Výdaje vlády přitom stále rostly, vzdor klesajícímu HDP, a tak se Británie stále více zadlužovala.

reklama

První opatření její vlády tedy bylo snižování vládních výdajů, snížení či zastavení podpory krachujícím podnikům, privatizace podniků, které ještě bylo možné zachránit, a stabilizace cen. Od druhé poloviny roku 1984 nezaměstnanost klesala až do konce její vlády, kdy už činila jen 7 %.

2. dubna 1982 provedla armáda Argentiny invazi na Falklandy, což je britské zámořské území, na které Argentina uplatňuje nárok již od jeho obsazení Velkou Británií v roce 1830. Po dvou měsících a těžkých ztrátách na lodích Argentiny i Spojeného království byly boje ukončeny britským vítězstvím. Současně byly posíleny vztahy s vojenskou diktaturou Augusta Pinocheta v Chile.

Úloha Thatcherové ve Falklandské válce vzbuzuje dodnes kontroverze, nicméně její volební preference během války vzrostly a umožnily jí překonat nepříznivé vlivy v prvním období jejího vedení země, které bylo zužováno vysokou nezaměstnaností i inflací.

Margaret Thatcherová patřila k nejméně populárním ministerským předsedům Velké Británie. Její popularita nepřekračovala 50 %, s výjimkou války o Falklandy, kdy dosáhla 55 %.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru