Menu

Co je nového?

Tři nejbrutálnější sérioví vrazi v dějinách naší země: Vraždili nevinné a sami skončili na popravišti

Sdílení
Text: Iveta Calaová, Foto: Depositphotos, Wikipedia, Kriminalistika.eu

I v naší české kotlině se našly skutečné lidské bestie, jejichž činy předčily i ten nejkrvavější horor. Za sériového vraha je považován člověk, který záměrně zabije tři nebo více lidí ve třech nebo více oddělených případech. Mezi jednotlivými událostmi mohou být mezery o délce několika hodin, ale třeba i let. Kromě toho, že zabíjí opakovaně, je pro něj typické vystavování si svých „trofejí“. Zabíjení jim dělá dobře, jelikož vyhledávají slávu a dominanci. Sériovým vrahům chybí sociální cítění a mnohdy i zdravý rozum. Poznejte s námi ty nejhorší zrůdy, pocházející z oblasti Čech a Moravy, seřazené podle brutality vyjádřené počtem obětí.


Martin Roháč

Martin Roháč byl český voják a později i loupežník a vrah s historicky největším počtem obětí v Českých zemích. Pocházel z Velké Bíteše.

Se svou loupežnickou skupinou zavraždil v letech 1568-1571 59 lidí.

Jako voják se zúčastnil války s Tureckem, která skončila uzavřením Drinopolského míru a Roháč byl propuštěn ze služby. Společně s několika dalšími vojáky začal loupit a vraždit. Jejich oběťmi byli především bezbranní kupci a řemeslníci, kterým kradli peníze, zboží a zpravidla i oděv.První jejich vraždy byly spáchány již v Sedmihradsku, kde Roháčově skupině padli za oběť 4 lidé. Ti byli okradeni o 24 zlatých a oděv. Další obětí byl kupec nedaleko Vídně. Následující vraždy páchali jak na Slovensku, tak na území celé Moravy a vždy měly loupežný motiv.


Postupně z Roháčových kumpánů zůstali pouze Mikuláš Miča z Předklášteří u Tišnova a Jan Čech. Jejich krutost se ještě zvýšila.

Například u Mělníka, za Čáslaví a u Chrudimi zavraždili 3 těhotné ženy, vyřezali z nich čtyři plody a nenarozeným dětem vyňali srdce, plíce a játra, která uvařili a snědli.

Věřili, že jim to dodá odvahu a budou moci déle loupit a vraždit. Roku 1571 byl v Tišnově dopaden Mikuláš Míča. Ten se na mučidlech přiznal a brzy poté byl ve Velké Bíteši zatčen i Roháč. Skončil na mučidlech, kde se ke svým zločinům taktéž přiznal. Dne 7. února 1571 byl nad Martinem Roháčem vynesen rozsudek a o deset dní později byl popraven brněnským katem.


Kateřina z Komárova

Kateřina z Komárova, provdaná Bechyňová z Lažan, je dnes již nepříliš známou šlechtičnou 16. století, která proslula ve své době brutálními vraždami svých poddaných a u které se nabízí srovnání s mnohem známější Alžbětou Báthoryovou.


Sériový versus masový vrah: V názvosloví leckdy tápou i samotní tvůrci detektivek


Kateřina pocházela z nepříliš významného rodu pánů z Komárova. Jejím manželem se stal Jan Bechyně z Lažan, karlštejnský purkrabí, sezením na Pičíně na Příbramsku. Bechyňové z Lažan byly významnějším rodem než komárovští, proto svatba znamenala pro Kateřinu jistý společenský vzestup. Jan Bechyně musel zastávat svůj úřad na Karlštejně, a proto správu panství vedla právě jeho žena.

Pro poddané nastaly tvrdé časy, protože Kateřina za prohřešky poddaným udílela neuvěřitelně tvrdé tresty. Trýznění někteří nevydrželi a zemřeli a ti, kteří vydrželi, si nesli následky po zbytek života.

Jan Bechyně měl v úřadě karlštejnského purkrabího vleklé neshody s děkanem karlštejnské kapituly, jímž byl Václav Hájek z Libočan, později autor známé kroniky. K děkanovi se donesly zvěsti o počínání paní Kateřiny a na vše upozornil jejího manžela Jana. Ten to vzal jako provokaci a podal na děkana žalobu. Soudní tribunál, jemuž předsedal Vojtěch z Pernštejna, tedy v roce 1533 dal prozkoumat dění na Pičíně. Předvolaní svědkové z řad pičínských poddaných měli však strach a paní Kateřinu při výsleších označovali vesměs jako vlídnou a hodnou paní. Až do chvíle, kdy byl soudem vyslechnut pražský občan, příbuzný jedné z obětí. Vzhledem k tomu, že působil v Praze, nemohla se mu paní Kateřina mstít. Ten označil Kateřinu za vražednici své příbuzné. Jeho příklad povzbudil řadu poddaných a ti své výpovědi změnili dle pravdy.Kateřina nakonec přiznala 14 vražd poddaných, některé prameny však uvádějí domněnku, že obětí mohlo být až ke třiceti.

Soudní tribunál vynesl na české poměry neobvyklý rozsudek – paní Kateřina měla být uvězněna a ponechána ve vězení zcela svému osudu, v podstatě by se dalo hovořit o rozsudku smrti hladem.

Kateřina byla umístěna do Bílé věže na Hradě v Praze a zde v březnu 1534 zemřela. Dva dny po ní překvapivě zemřel její soudce Vojtěch z Pernštejna. To se stalo předmětem spekulací. Prý jej Kateřina „stáhla s sebou“.


Martin Lecián

Martin Lecián byl český zločinec a vrah opředený řadou pověstí. Byl odsouzen za 10 vražd k trestu smrti, ale při pokusu o útěk zabil jednoho ze strážců. Je veden v policejních análech České republiky od roku 1918 jako vrah s největším počtem obětí. Jeho případ byl velmi proslulý, objevilo se dokonce i několik článků v novinách, které jej glorifikovaly a vyzdvihovaly jeho odvahu.


Byl znám také jako „Postrach Moravy“. Narodil se 31. října 1900 v Ostrožském Předměstí a do svých osmnácti let byl vychováván v polepšovně. Okamžitě po svém propuštění se začal věnovat trestné činnosti. Během vojenské služby pětkrát zběhl.


Sérioví vrazi: Dr. Holmes a jeho krvavý hotel


Po svém posledním zběhnutí se seznámil s Annou Křenovskou a společně se začali věnovat vykrádání pokladen po celé Moravě. Ty Lecián otevíral tak, že po obnažení 4 – 5 mm silného pláště pokladny ničil zámkový mechanismus a poté již otevíral pokladnu, aniž by musel překonávat dusnatý popel, který byl umístěn až za zámkem. Tento postup používal, aby nemusel jako mnoho jiných kasařů vdechovat dusaný popílek z mezistěn kasy, protože trpěl tuberkulózou.V Prostějově však byl Lecián s Křenovskou zadržen a převezen do nemocnice v Olomouci. Odtud 10. prosince 1926 utekl spolu s nebezpečným zločincem Szekelym. Zranili přitom i dva strážné. Poté se společně dopustili řady krádeží, ale 21. prosince se v Bučovicích rozešli. Lecián zůstal na Moravě a Szekely odešel na Slovensko. Po obou bylo vyhlášeno okresním četnickým velitelstvím ve Vyškově pátrání.

V lednu 1927 se Lecián dopustil své první vraždy. Ve Slavkově u Brna čtyřmi výstřely zabil obecního strážníka, který jej vyrušil při vloupání. Další den se při krádeži v obchodě pokusil zabít jejího majitele a četnického strážmistra Poledňáka.

Pak se dopustil několika dalších loupeží. Mimo jiné v Jihlavě zavraždil člena hlídací společnosti Františka Marčíka. V polovině února byl při cestě vlakem poznán četníkem. Lecián po něm několikrát vystřelil, a nakonec vyskočil z jedoucího vlaku.Dne 8. března zavraždil četnického strážmistra Antonína Stuchlého. Následně bylo zalarmováno četnictvo a armáda a došlo k několika dalším přestřelkám. Při jedné z nich, u obce Polešovice, byl Lecián zraněn, ale přesto policii stále unikal. Teprve 23. dubna byl zadržen v Novém Bohumíně dvěma policisty v civilu. Následovalo čtyřměsíční vyšetřování a následně i šestidenní proces.


Harvey Louis Carignan: Bezcitný maniak s nadlidskou silou


3. září 1927 byl Lecián odsouzen k vyloučení z armády, propadnutí zbraní, ztrátě volebního práva a k trestu smrti oběšením. Avšak 25. září se, spolu s dezertérem Kašpaříkem, pokusil o útěk. Povedlo se jim zmocnit zbraně a zabít strážného, ale nakonec po delší přestřelce byli s Kašpaříkem dopadeni. Díky tomu byla prezidentem republiky zamítnuta jeho žádost o milost. Lecián byl popraven na dvoře olomoucké vojenské věznice 6. října 1927.


Na závěr je nutno podotknout, že tyto tři vraždící šílence nepředčili v počtu obětí ani novodobí sérioví vrazi, jako manželé Stodolovi, Jiří Straka či Viktor Kalivoda.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru