Menu

Co je nového?

Moderní architektura frčí! Tyhle budovy musíte vidět

Sdílení
Foto: Chris Stowers, Bjarke Ingels Group, Heatherwick Studio

Moderní design v každodenním životě nás nepřestává udivovat, a co teprve na budovách! Perfektní linie s přidanou hodnotou, neuvěřitelná funkčnost podpořená moderními technologiemi. Nejedno oko milovníka designu před tou nádherou pláče. Pojďte se s námi mrknout na tři nejlepší architektonické skvosty, které byly dokončeny v letošním roce!

reklama

Taipei Perfroming Arts Center (Tchaj-pej, Tchaj-wan)


Společnost OMA se pozastavila nad tím, proč už nemají nově vzniklá divadla to poetické kouzlo a nejsou krásná nejen zevnitř, ale i zvenku. A pustila se do práce! Nové divadlo v Taipei se na první pohled tváří jako klasická velká krychle s navazujícími krychličkami, pak ale dům obejdete a zůstanete stát s otevřenou pusou. Z jedné krychle totiž trčí obří koule, kterou podepírají dva ladně vypadající nosníky. Nápadná koule připomínající zavěšenou planetu nabízí divákům zcela nový pohled na divadlo. Asymetrický velký sál umožňuje vytvořit až 60 metrovou scénu! Tomu říkáme Grand Theatre!

Amager Resource Center (Kodaň, Dánsko)


Bezpochyby nejkrásnější elektrárna na světě! Výroba energie z odpadu se brzy stane nutností, proč si tedy elektrárnu neudělat krásnou! Společnost BIG (Bjarke Ingels Group) se toho chopila s vervou sobě vlastní, z designového komínu jdou dokonce kulaté kouřové obláčky, nutno podotknout, že zcela netoxické! Společnost si dala za cíl změnit vnímání lidí o tom, jak má vypadat veřejně prospěšná budova – už žádná šedá panelová obludária. Třešničkou na pomyslném dortu je pak obří sjezdovka vedoucí ze střechy továrny, kam si může dojít zalyžovat úplně každý.

reklama

Coal Drops Yard (Londýn, Velká Británie)


Heatherwick Studio si velmi krásně poradilo s přestavbou viktoriánských skladů v centru Londýna. Jakoby celý prostor získal druhý dech! Sklady s přilehlými viadukty byly postaveny už v roce 1850, nově se proměnily v moderní veřejný prostor plný neobvyklých obchůdků a malých kavárniček. Studio využilo dvoupodlažní cihlové domy s litinovými konstrukcemi a vtisklo jim novou tvář, která si v sobě nese citlivou připomínku viktoriánských staveb a dlážděných dvorů. Pokud budete v Londýně, určitě se tam zastavte, ať už na dobrou kávu nebo se jen pokochat tímto nádherným projektem.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru