Menu

Co je nového?

Nová sociální síť Clubhouse mění online svět! Takhle funguje

Sdílení
Foto: Shutterstock, Clubhouse

Asi jen málokdo o ní ještě neslyšel. Nová sociální síť vzbudila v posledních dnech v Česku doslova smršť. Nepíšete v ní statusy, nepostujete fotky, jen mluvíte. Clubhouse mění zažité zvyky a do jeho komunity se přidává čím dál více lidí.

reklama

Clubhouse je něco, co tady ještě nebylo. Zapomeňte na statusy, mraky fotek i lajky. Tady jede všechno naživo a pouze hlasově. Můžete zde pokecat s lidmi, ke kterým byste se jinak jen ztěží dostali. To vše navíc (zatím) s puncem exkluzivity – na Clubhouse vás zatím musí někdo pozvat, abyste se mohli zúčastnit.


Jak to funguje?

Tak zaprvé – musíte mít iPhone. Clubhouse je zatím k dispozici jen pro operační systém iOS. Zadruhé vás musí někdo z vašich kamarádů či známých pozvat. Bez unikátní pozvánky si sice můžete aplikaci stáhnout, na síť se však nepřipojíte. Je jen otázkou času, kdy se síť otevře všem, prozatím jí ale tenhle způsob lákání nových členů dodává na exkluzivitě. Každý nový člen sítě pak dostává automaticky dvě pozvánky, které může poslat svým přátelům.

reklama

Když už máte pozvání, máte vyhráno. Vytvoříte si profil pod svým jménem (přezdívky zde nefrčí, každý je tu sám za sebe), vyplníte o sobě krátké info, zaškrtnete, co vás zajímá, a můžete začít sledovat ostatní uživatele. Na základě vámi sledovaných lidí a také předvyplněných zájmů vám pak aplikace bude nabízet virtuální místnosti (tzv. růmky), kde si můžete s dalšími uživateli této sítě povídat. Jednotlivé místnosti mají svá témata, některé vznikají svévolně a spontánně, jiné jsou dopředu naplánované. Můžete si tak s předstihem naplánovat svůj večerní program podle toho, jaké místnosti jsou na daný večer naplánované a koho v nich najdete.

Mluvit vás na Clubhousu nikdo nenutí, můžete se tak do místnosti jen připojit a poslouchat povídání ostatních uživatelů. Pokud se ale chcete zapojit do diskuze, přihlásíte se a moderátor místnosti vás může vyzvat ke slovu.

Ačkoliv je síť poměrně nová a není na ní zatím zdaleka každý, řada uživatelů je již nyní schopna na Clubhousu trávit i několik hodin denně. Výhodou je, že si můžete pustit růmku třeba během cesty v MHD nebo při řízení auta či běhání a pasivně poslouchat. Pokud zvolíte konkrétní téma, které vás zajímá, a ne obecný potlach, můžete se touto kratochvílí i solidně vzdělat či se dozvědět nejnovější trendy a vychytávky daného oboru.


Clubhouse

Příležitost pro každého

Velkou výhodou Clubhousu je, že se zde snadno dostanete k lidem, které třeba obdivujete nebo je znáte jen z televize. I takoví lidé sem chodí a vy se můžete snadno přidat do místnosti, kde vidíte, že zrovna jsou. Prohodit s takovým člověkem pár vět je pak snažší než kdykoliv jindy.

reklama

Navíc pokud nejste rodilý řečník a máte trému při veřejném vystupování, tady se nemusíte bát. O nic nejde, v místnostech jsou lidé jako vy a nikdo vás odsuzovat nebude (samozřejmě pokud nebudete plácat úplné hovadiny nebo se chovat jakkoliv nevhodně).

Jestli chcete odbourat svůj strach z mluvení na veřejnosti, Clubhouse je pro vás tou pravou příležitostí. Zpočátku se připojujte do místností, ve kterých není příliš mnoho lidí a kde se neřeší přehnaně důležitá témata, a zkuste se zapojit. Nemusíte si hned brát slovo na deset minut, přispějte svým názorem v několika málo větách a zase se odmlčte. Postupem času mluvte více a za chvíli uvidíte, že vám mluvení před cizími lidmi nedělá žádné potíže.

Clubhouse naučí mluvit i stydlivky

Dokáží ještě vyjít ven?

Zajímavé bude sledovat, zdali uživatelé Clubhousu budou schopni po skončení lockdownu vyjít ještě ven a bavit se normálně offline. Pokud totiž strávíte v tzv. růmkách pár hodin, zjistíte, že většina uživatelů si tento způsob komunikace velmi rychle osvojila a povídají si mezi sebou celé hodiny, ačkoliv se naživo nikdy předtím neviděli. Vyprávějí si příběhy, sdělují si často intimní věci anebo jen tak klábosí.

A my se ptáme – půjde po tomhle ještě někdy někdo na pivo, když stačí zapnout appku a vykecat se z pohodlí domova?

Uvidíme. Každopádně Clubhouse je tady a pokud vás zajímají technologie a trendy, nesmíte na něm chybět! Jen si možná pořiďte do svého telefonu novou baterku anebo rovnou výkonnou powerbanku, bude se vám hodit…


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru