Menu

Co je nového?

Ochutnali byste geotermální pivo? Víme, kam na něj

Sdílení
Foto: Instagram

Ještě nedávno neměli obyvatelé Islandu moc příležitostí dojít si někam na něco dobrého k jídlu a pití. S rozvíjejícím se cestovním ruchem – Island je stále oblíbenější destinací – se ale situace změnila. Místní obyvatelé se navíc pouští do zajímavých experimentů, a díky tomu je možné ochutnat specialitu: geotermální pivo.

reklama

Pivnice a pizzerie Ölverk ve městě Hveragerði, které se nachází jen kousek od Reykjavíku, si za velice krátkou dobu vybudovala pověst jedné z nejlepších zastávek na jídlo a pití na jižním Islandu. Nejen, že podávají podle rodinného receptu dělanou pizzu, ale pomocí geotermální energii si vaří i pivo. 

„Všechno to začalo před osmi či devíti lety, kdy Elvar zahájil výrobu domácího piva na naší zahradě,“ vzpomíná pro islandský web Grapevine.is na začátky spolumajitelka Laufey Sif Lárusdóttirová.

Její partner Elvar Þrastarson se do vaření piva nadchnul natolik, že se toto řemeslo vydal studovat do Velké Británie. Nyní mají plně funkční 300-litrový mikropivovar, který je připojen k místnímu systému geotermální páry, a vaří pivo s názvem Ölverk.

reklama


„Pára má 150 stupňů a ohřívá vodu, ječmen, chmel a droždí,“ popisuje Elvar s tím, že výroba jedné dávky trvá 11-15 dní. Pivo Ölverk je k dostání i na několika vybraných místech v Reykjavíku i v jiných venkovských barech. Ochutnávky tohoto speciálního nápoje přitahují milovníky piva z blízkého i vzdáleného okolí. Tak už víte, kam zamířit, když vyrazíte na Island.


Nejdražší pivo na světě? Jmenuje se Utopie a vidět ho můžete i v Praze!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru