Menu

Co je nového?

Virtuální realita od PlayStationu slaví 5 let! Jaké hry jsou nejoblíbenější?

Sdílení

Letošní výročí PlayStation VR připadlo na středu 13. října, kdy uplynulo přesně 5 let od uvedení futuristicky vypadajícího headsetu s příslušenstvím. Ten v roce 2016 přinesl nový rozměr hraní, primárně díky 360stupňovému výhledu a interaktivnímu ovládání, které hráče pohltí a přenese přímo do herního prostředí. Připomeňme si nejoblíbenější hry z minulosti a nahlédněme do budoucna na připravované tituly.

reklama

Když byl před 5 lety PlayStation VR uváděn, netrpělivě na něj čekali hráči z celého světa. Lákadlem byla nižší pořizovací cena než u tehdejší konkurence a jednoduchost používání. Lehká helma se dodnes umí přizpůsobit hlavě čerstvého školáka stejně jako dospělému. Obsahuje vestavěný mikrofon pro online chatování s přáteli a lze připojit také PlayStation sluchátka pro pohlcující zážitek.

Vybavení PS VR je kromě brýlí tvořeno také procesní jednotkou a potřebnou kabeláží k připojení. 

Mezi další potřebné doplňky patří kromě nezbytné konzole PlayStation také PlayStation Camera, ovladače PS Move nebo zaměřovací ovladač PS VR. Aktuálně pak také PS5 adaptér, se kterým je možné VRko připojit k nejnovější verzi konzole a díky zpětné kompatibilitě si zahrát podporované hry ve vyšší a plynulejší snímkové frekvenci. 

reklama
PlayStation VR

Nejoblíbenější hry

V době uvedení PlayStation VR byly k dispozici dvě plné hry a 15 demoverzí. Tento počet se však rychle rozrůstal a za celých 5 let postupně vystoupal na aktuálních více než 500 titulů. Mezi nimi se objevilo několik hitů, které jsou populární dodnes. Jedním z nich byl například Astro Bot Rescue Mission, která se stala jednou z nejoblíbenějších skákaček vůbec.

V kůži malého robotka Astra se vydáváte na dobrodružnou záchranou misi své posádky v pestrém 3D světě. Během 26 napínavých misí musíte zdolávat jednotlivé překážky a přemoci všechny nepřátele. S PS VR headsetem se dostanete přímo do centra dění a vlastním pohybem pomáháte svému robotickému kamarádovi dostat se přes všechny nástrahy. 

Mezi nejpopulárnější herní tituly vůbec se řadí Beat Saber, za kterým navíc stojí české studio Beat Games. Hra kombinuje atraktivní neonové vizualizace s převážně elektronickou hudbou a doslova rozpohybuje celé tělo. V ruce máte ovladače PS Move, které znázorňují světelné meče, s jejichž pomocí rozsekáváte v rytmu hudby přilétávající barevné kostičky. O oblíbenosti svědčí i rekordy v prodejích. Během tří let od vydání se po celém světě prodali miliony kusů hry samotné a desítky milionů písniček.


PlayStation VR - Beat Saber

Hrou z trochu jiného soudku je Dreams vydané v loňském roce. Těžko ji zařadit do nějakého žánru, protože primárně nabízí neomezenou šíři snového světa, ve kterém si každý hráč může tvoři vše, co ho napadne. Je to takové digitální hřiště, kde lze vytvářet hry, obrazy, filmy či hudbu a spoustu dalšího. Pro tradičnější hráče je ale připravena i plnohodnotná příběhová kampaň. To vše v atraktivním prostředí barevného virtuálního světa.

reklama

Mezi další populární hry pro PS VR lze zařadit také hororovou střílečku DOOM 3 VR Edition, superhrdinský Marvel’s Iron Man VR nebo filmy inspirovaný STAR WARS: Squadrons.


Na jaké hry se těšit v budoucnu?

Budoucnost PS VR slibuje kromě pravděpodobného technologického vývoje headsetu také další nové herní tituly. Jedním z nich je pokračování jedné z nejlépe hodnocených her pro virtuální realitu – Moss: Book II. Ve hře se ocitnete v roli myší hrdinky Quill a vydáte se společně na cestu. Během ní budete objevovat nová místa, bojovat s nepřáteli, a hlavně řešit záludné hádanky. Datum vydání zatím nebylo oznámeno, pokračování série odhalilo poslední State of Play.


PlayStation VR - Moss: Book II

Druhou z očekávaných novinek je Wanderer, akční adventura s postapokalyptickou tematikou. V roli cestovatele Ashera Neumanna bude vašim úkolem vydat se zpět v čase, změnit události v minulosti i běh dějin a pokusit se o obnovu lidstva.

Jednotlivé lokace nabídnou také reálné historické události, jako je přistání na Měsíci, atmosféra 60. let a hippie kultury nebo prostředí Teslovy laboratoře. V tomto sci-fi fantasy světě budete řešit napínavé hádanky a čelit všem, kteří se pokusí váš obrat dějin zhatit.

Mezi další připravované hry, které byly již pro PlayStation VR oznámeny, patří také například Zenith: The Last City a Puzzling Places.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru