Menu

Co je nového?

Máte v Liberci pozemek na prodej? Počkejte si na lepší cenu – nemovitosti všeho druhu setrvale zdražují!

Sdílení
Foto: Shutterstock

Jestliže máte v Liberci pozemek na prodej, pak jistě pečlivě sledujete realitní trh, abyste si udělali co nejlepší představu o tom, kolik za svou nemovitost můžete asi tak požadovat. Jedno je jisté. Ceny jakékoliv půdy rostou nejen setrvale, ale navíc tempem, které málokdo pamatuje.

reklama

Jen za poslední rok u nás pozemky zdražily v průměru o více než 20 %. Aby také ne! Poptávka je značná a jelikož jde o „zboží“, jehož je omezené množství, není tento dramatický růst zase až tak překvapivý.

Mimořádný zájem je především o stavební parcely, což je dáno zejména dlouhodobým nedostatkem rezidenčních nemovitostí. Lidé zkrátka potřebují bydlet. A nejen to. Pozemky jsou také brány jako bezpečná a výhodná investice.

Proto je více než pravděpodobné, že jejich zdražování zdaleka nekončí. S ohledem na to by možná stálo za úvahu případný prodej vašeho majetku ještě odložit. Nejste-li ve finanční tísni, může vám i pouhý rok čekání vydělat vcelku zajímavé peníze. Nevěříte?

reklama

Liberec a pozemky na prodej – cenný artikl

Co udělá chytrý člověk, který má k dispozici dostatek finančních prostředků? Čím dál častěji investuje. Do čeho? No přece do nemovitostí! A pozemky, které neustále zdražují, se v tomto ohledu jeví jako velice perspektivní.

Je-li řeč o Liberci a jeho blízkém okolí, nelze si nevšimnout hlavně nedostatku již zmiňovaných stavebních parcel. Máte nějakou? Pak nejspíš tušíte, že tento nedostatek v kombinaci s neutuchající poptávkou činí z vašeho pozemku velice cenný artikl. O vážné zájemce byste tedy neměli mít nouzi. Otázka však zní, zda je rozumné se parcely zbavovat.

A pokud přece jen usoudíte, že ano, jde ještě o to, zda je pro její prodej ten pravý čas. Jakým směrem se bude vyvíjet náš realitní trh sice s naprostou jistotu předpovědět nelze. Faktem však je, že drtivá většina prognóz hovoří o dalším zdražování. Co vy na to?


Stavební pozemek

Meziroční růst cen nemovitostí (Q3/2020 – Q3/2021)

TYP NEMOVITOSTIZDRAŽENÍ
POZEMKY21,8 %
BYTY16,5 %
RODINNÉ DOMY15,8 %

Symbol postavení i bezpečná investice

Nemovitost je odedávna považována za jakousi životní jistotu a její vlastnictví má navíc také symbolický význam. Člověk s její pomocí obvykle dává najevo své společenské postavení. Patrné je to obzvláště tehdy, jedná-li se o něco výjimečného, třeba nějaké honosné sídlo hodné miliardáře.

reklama

Zpravidla však platí, že i vlastnictví obyčejného panelákového bytu znamená, že jste na tom lépe než někdo, kdo je odkázán na nájemní bydlení. A jak je to s pozemky? Velmi podobně.

Vždyť rozlehlá panství byla vždy symbolem vysokého společenského statutu. A dnes? V nejistých časech provázených vysokou inflací jde především o zajímavou investici. Skutečně chcete prodávat? Pokud vás k takovému kroku nic netlačí, vezměte v úvahu predikce realitních odborníků a renomovaných ekonomů, z nichž většina hovoří poměrně jasnou řečí. Co říkají?


Analýzy se navzájem příliš neliší

Pokud neodkladně potřebujete větší finanční obnos, pravděpodobně vás od prodeje vaší nemovitosti nic neodradí. Máte-li však na výběr, v klidu uvažujte. To, jak je pozemek obvykle cenný, a že jde z investičního hlediska o stále zajímavější záležitost, už víte. Jak to ale bude do budoucna? Může trend zdražování na tuzemském realitním trhu pokračovat? Co třeba za rok? A jaký je výhled pro delší časové období? Ne snad, že by se všichni ekonomové, developeři či realitní makléři ve svých analýzách zcela shodovali. Až na některé detaily však vidí následující roky v podstatě stejně. Než se definitivně rozhodnete, jak s pozemkem naložit, podívejte se alespoň na to hlavní, co nás dle názoru většiny odborníků čeká.


Domy a byty

Drtivá většina odborníků předpokládá, že ceny domů a bytů i nadále porostou, i když se rychlost zdražování v dohledné době nejspíše zmírní. Dvouciferným tempem mohou ceny ještě stoupat například u bytů, které se nacházejí v dosud levnějších regionech. V Praze nebo v Brně se už ale blíží pomyslnému stropu, takže v těchto extrémně drahých městech bude další zdražování spíše slabší. Hlavní hnací silou dalšího růstu bude investiční poptávka, která má na nákupech v řadě regionů už nyní cca třetinový podíl. Těch, kdo si pořizují rezidenční nemovitost pro vlastní potřeby by mělo být i s ohledem na vyšší úročení hypoték naopak o něco méně. A jak to bude s pozemky?


Rostoucí poptávka = vyšší cena

A nyní to, co vás jistě zajímá nejvíc. Analytici předpokládají, že zájem o stavební pozemky na Liberecku, ale i na řadě dalších míst v republice ještě stoupne. Dojde k tomu především s ohledem na dlouhodobý nedostatek domů a bytů. Pro jejich další a rozsáhlejší budování je totiž potřeba stále více vhodné půdy. To zní logicky, nemyslíte? A proč analytici předpokládají, že se bude více stavět? Jednak z důvodu prozatím neuspokojené poptávky po bydlení a také proto, že budování usnadní nedávno schválená novela stavebního zákona.

reklama

Pozemky

Musíte prodávat? Zkuste aukci!

Vše nasvědčuje tomu, že hodnota vašeho pozemku i nadále poroste. Nemusíte-li, zatím neprodávejte! Pokud jste však v situaci, kdy vám nic jiného nezbývá, využijte k prodeji stále oblíbenější aukci. Jde o zcela legitimní způsob, jakým můžete za nemovitost utržit maximum. Specialistů, kteří se o takovou aukci rádi postarají, je u nás naštěstí dostatek. Využijte toho!


Jak rozlehlou parcelu vlastníte? A nutí vás něco k jejímu prodeji nebo si v klidu počkáte, až ceny ještě stoupnou?

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru