Menu

Co je nového?

Připravte se na Valentýna! I když dělá, že ji to nezajímá…

Sdílení
Foto: Shutterstock

Přece si nebudeme nic dávat. Je to komerční svátek, který zavedli obchodníci mezi Vánocemi a Velikonocemi. Hlavně mi nic nekupuj… Nenechte se zmást. Je to past! Čeká alespoň kytku. Nic nezkazíte kvalitní čokoládou nebo plyšákem, zástěrou to naopak zazdíte. Jak je to vlastně s tím svatým Valentýnem?

reklama

Kdo to byl?

S osobou svatého Valentýna to není úplně jasné. Mohl to být římský kněz; podle některých se jednalo o biskupa z italského města Terni. Ví se, že zemřel jako mučedník, ale neznáme důvod ani způsob.

Jedna z legend vypráví o tom, že vládce Říma Claudius II zakazoval vojákům, aby se ženili nebo zasnubovali. Kněz Valentýn zamilované páry tajně oddával a za to si vysloužil popravu. 

Začalo to básničkou

Na konci 14. století napsal známý anglický básník Geoffrey Chaucer na počest zasnoubení anglického krále Richarda II báseň Ptačí sněm. Ta vypráví o ptácích, kteří se na den svatého Valentýna slétají, aby si našli svůj protějšek. Díky ní se stal svatý Valentýn patronem zamilovaných a postupně získal popularitu mezi šlechtici i obyčejnými lidmi. A to mu vydrželo dodnes.

reklama

Jenom přání? Připojte poezii!

Mezi nejčastější dárky k Valentýnu patří květiny, šperky, prádlo, parfémy, čokoláda nebo plyšoví medvídci. Jestli se vám nechce do svého „Valentýna“ moc investovat, můžete podle britské tradice poslat jen přání, valentýnku. Podle tohoto zvyku nebývají psaníčka podepsána, aby odesilatel zůstal v utajení. Na obálce stojí pouze: S.W.A.L.K. „Sealed With a Loving Kiss“, tedy „zpečetěno polibkem z lásky“. Když k tomu přidáte pár veršů z Chaucerovy básně, nebo dokonce něco ze své tvorby, roztaje i ta největší tvrďačka.


Valentýnka

Cokoliv ve tvaru srdce

Čokoláda, polštář, šperkovnice. Tvar srdce povýší obyčejné věci na skvělý valentýnský dárek. Kdybyste se chtěli opravdu vytáhnout, zkuste vlastnoručně vyrobit papírovou krabičku ve tvaru srdce. Určitě potěší. A přitom taková blbost, co?


5 nejhorších dárků, za které budete pykat

Čemu se naopak za každou cenu vyhnout? 

reklama
  • Umělé květiny: Lepší lehce unavený živý tulipán než puget umělých růží. Výjimkou jsou luxusní hedvábné květiny, které jsou k nerozeznání od pravých.
  • Zástěra a cedník: Ani nejlepší úmyslneomluví sadu utěrek a další pomocníky do domácnosti. Valentýnský dárek by se měl kuchyni vyhnout obloukem. 
  • Prošlá bonboniéra: Odolejte pokušení nakoupit zlevněné sladkosti, byť by šlo o prvotřídní čokoládu. Důvodem slevy bývá blížící se datum expirace uvedené na obale. Kdyby si ho všimla, byl by trapas na světě. 
  • Dárek pro sebe: Nová hra na playstation, příslušenství na kolo nebo literatura o otužování. Ruku na srdce. Je to pro ni nebo pro vás?  
  • Příslib dárku: Stokrát lepší než věta „Chtěl jsem si něco koupit, ale nestihl jsem to“ je dlouhé a kajícné mlčení. Svatého Valentýna je 14. 2. Ani o den později.

TIP: Večeře v restauraci je letos mimo hru, ale co takhle večer ve virtuálním kině Moje kino LIVE s lahví vína a vlastnoručně připraveným (objednaným) občerstvením? Projekt, který jede už od jarního lockdownu, vám alespoň na chvíli připomene atmosféru normálního života. Tak hezký Valentýn!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru