Menu

Co je nového?

RETRO: Ohlédnutí za kultovní sérií Uncharted. Kam se hrabe Indiana Jones!

Sdílení
Foto: Naughty Dogs

Pokud jste s touto sérií neměli zatím tu čest, pojďme si ji trochu přestavit. Jedná se o akční adventuru ze třetí osoby, kde hlavní náplní je příběh, strhující momenty, hádanky a úžasné scenérie herního prostředí.

reklama

Ve všech čtyřech hlavních dílech máme v rukou neohroženého sympaťáka jménem Nathan Drake, hlas a pohyby mu propůjčil Nolan North. Zápletkou je vždy porazit záporáka a zmocnit se pokladu, i když to zní klišovitě, tak to funguje vždy parádně. Vývojářům se podařilo dokonale spojit všechny mechaniky hry a vytvořit tak chytlavou hratelnost s dobře napsaným dějem.


Níže si lehce rozebereme samotné díly. Klidně pokračujte ve čtení, přestože se třeba na tuto parádní sérii teprve chystáte, pokusíme se vyvarovat spoilerům. Uvedeny budou jen postavy, lokace a za čím se celou tu dobu ženeme, ale to je většinou zřejmé z úvodu hry. Nenajdete zde však mobilní, ani karetní tituly nesoucí jméno Uncharted.

reklama

Uncharted: Drake’s Fortune

Debutový díl celé série, který vyšel v roce 2007 pro PlayStation 3. Zavádí nás na pobřeží Panamy, kde se s dlouholetým přítelem Viktorem „Sully“ Sullivanem a novinářkou Elenou Fisher, se kterou se teprve seznamujeme, snažíme rozkrýt odkaz Sira Francise Draka. Kromě bližšího poznání osudu Nathanova předka je cílem cesty také najít ztracený a kletbami opředený poklad El Dorado.

Protloukáme se džunglí plnou nástrah a pirátů pod vedením Eddyho Rajy. Eddy však není v tomto díle naším úhlavním nepřítelem, tím je dvojce konkurenčních lovců pokladů, Atoq a Gabriel.

První díl sází spíše na vtipné momenty a ne tak vážnou atmosféru, je však důstojným základním kamenem celé série.


Uncharted 2: Among Thieves

Mnoha hráči označován za vůbec nejlepší díl série a získal ocenění Hra roku. Na rozdíl od jedničky už hraje na vážnější notu, která se určitou mírou nese zbytkem série. Vtipné poznámky a scény však nechybí. Druhý díl vyšel hned v roce 2009, opět pro PS3. Na cestu se vydáváme s novou postavu po našem boku, a to Chloe Frazer. Příběh však nezapomíná ani na staré známe, Sullyho a Elenu. Příběh je lehce inspirovaný Marco Polem a jeho cestou přes Asii. Najít se snažíme bájnou Shangri-Lu, kámen Čintimani a na něj navazující Strom života.

reklama

V cestě nám bude stát Lazarevič a jeho malá armáda vycvičených vojáků. Lazarevič je, troufneme si říct, nejlepším záporákem celé série.

V tomto díle se také poprvé objevil multiplayer. Ten nabídl kooperativní mise a mnoho kompetetivních módů jako deathmatch, elimination, king of the hill a další.


Uncharted 3: Drake’s Deception

V díle z roku 2011 střídáme himalájský sníh z dvojky za rozžhavený písek pouště Rub al-Chálí. Ke staré partě se přidává také Cutter, ten nám pomáhá v závodě o život s dvojicí záporáků, Talbotem a Katherine, o nalezení „písečné Atlantidy“. Asi největší novinkou byl vylepšený bojový systém na blízko, posun v grafickém zpracování a podpora 3D.  Režim více hráčů najdeme i zde. Všechny výše uvedené díly vyšly v roce 2015 i jako komplet v rámci Uncharted: The Nathan Drake Collection. Pro PS4 byla hra vyšperkována Full-HD rozlišením a počtem snímků 60 za vteřinu.


Uncharted 4: A Thief’s End

Po dlouhé pauze v roce 2016, tentokrát už na PlayStation 4, vyšel díl, který ukončuje dobrodružství našeho nebojácného lovce pokladů. V díle se dočkáváme i jednoho obrovského shledání, po mnoha letech se Nathan setkává se svým bratrem Samem. Bratrská dvojice se Sullym, který jim kryje záda, se vydává na hon za pokladem piráta Henry Averyho. Hledání pokladu se pokouší zvrátit bývalý parťák Rafe s Nadine v roli komplice. Během dobrodružství se koukneme do Skotska či na Madagaskar.

U samotného hraní se tají dech, audiovizuální zpracování a mimika postav jsou doslova vybroušeným diamantem.

Hra si samozřejmě vydobyla nespočet ocenění napříč většinou kategorií. Nechybí ani multiplayer, dnes už rozšířený o Survival mode.

reklama

Uncharted: The Lost Legacy

Samostatné rozšíření čtvrtého dílu, které vyšlo teprve na konci léta 2017. Poprvé si zahrajeme za někoho jiného, než za starého dobrého Nathana. Cestu za nalezením Ganéšova klu absolvujeme v roli Chloe Frazer, naší pravou rukou je překvapivě bývalá záporačka Nadine. Postavou na straně zla je vůdce povstaleckých sil Asav.

Je to povedený datadisk, příběhově nijak nevyčnívá, avšak ani nepokulhává.

Grafická vyspělost čtvrtého dílu je zachována, dokonce i lehce překonána. Součástí je i plnohodnotný multiplayer, totožný se čtvrtým dílem.

reklama

Uncharted: Golden Abyss

Abychom nenarušili původní spád série, nechali jsme si tento díl až na samotný konec. Golden Abyss vypráví o dobrodružství před prvním dílem. Zde se s Marissou Chase po boku vydáváme najít ztracené město Quivira. Opět se stavíme proti dvojici hlavních protivníků (Dante a Guerro). Dá se bohužel říct, že tento díl upadl v zapomnění. Vyšel totiž jen pro neúspěšného nástupce PSP, a to pro PS Vita v roce 2012. Je velká škoda, že vývojáři do remasteru prvních tří dílů nezahrnuli i tento.


10 let výročí

Ke kulatým narozeninám, k PS neodmyslitelně patřící série Uncharted, si vývojáři připravili také emotivní video shrnující všechny příbehy našeho hrdiny Nathana Draka a jeho přátel.Hra o trůny na obrazovkách počítače? Nejlepších 5 her ze Západozemí


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru