Menu

Co je nového?

Rusko hodlá překrucovat pravdu: Seriál Černobyl se prý snaží zničit jejich pověst jaderné velmoci

Sdílení
Foto: HBO

Seriál Černobyl si v průběhu posledních týdnů podmanil srdce milionů lidí. HBO vytvořilo show, která věrně zobrazuje atmosféru totalitního Sovětského svazu, kde politické špičky nechtěly o havárii reaktoru informovat ani vlastní obyvatele, natož zahraniční vlády. Není se proto čemu divit, že Rusku se seriál moc nezamlouvá, na což upozorňují The Moscow Times.

reklama

Tamní periodika začala seriál silně kritizovat. Jedno ho označilo za karikaturu skutečných událostí, v článku se objevila teorie o tom, že se nepřátelé Ruska snaží zdiskreditovat zemi jako jadernou velmoc. Prý v zobrazení nehody chybí jen akordeon a medvědi, aby byla stereotypní iluze o Rusku dokonalá.


Na obhajobu několika částí, které v zemi způsobily kontroverzi, se periodika snažila vykreslit, že vědec Legasov otevřeně zkritizoval katastrofu novinách. Pravdou však je, že Legasov svůj kritický článek napsal v roce 1987 a periodikum ho odmítlo zveřejnit, situace se změnila až po jeho sebevraždě.

reklama

Třešničkou na dortu se stala iniciativa ruské televize NTV, která začne natáčet vlastní seriál o tom, co se v Černobylu stalo. Děj však nebude reflektovat skutečnost, ale konspirační teorii, podle které vyslala americká CIA do Sovětského svazu tajného agenta, aby elektrárnu sabotoval.

„Jedna z teorií mluví o tom, že Američané infiltrovali Černobyl. Mnozí historici nepopírají, že v den neštěstí byl v elektrárně přítomen cizí agent, nejspíše z americké CIA,“ sdělil novinářům Alexej Muradov, kterého NTV pověřila tvorbou nového seriálu. Vina Američanů na neštěstí je jednou z populárních konspiračních teorií ohledně Černobylu.



Údajně o přítomnosti cizího agenta existují zmínky ze dne výbuchu, ale jak dokázalo vyšetřování, příčina exploze reaktoru neměla nic společného se špionáží. Na vině byli hlavně nekompetentní pracovníci či utajované skutečnosti, které stát odmítl správcům elektrárny říct.

Podle deníku The Moscow Times mají ruská média obecně problém s tím, že dílo o sovětských hrdinech (a neschopném státním zřízení) vytvořila a vysílá americká televize.

Řada recenzentů seriál strhala, ačkoliv se v Rusku i tak stal velmi oblíbeným u řadových diváků. Přitom je možné ho v zemi vidět jen na internetu.

reklama

Seriál Černobyl ukazuje peklo na zemi. Tíživě, depresivně a děsivě


„Jediné, co tam chybí, jsou medvědi a harmoniky,“ prohlásil o seriálu Stanislav Natanzon, moderátor televize Rusko 24. V Rusku populární levicový sloupkař Anatolij Vasserman, notorický obhájce Sovětského svazu, zase napsal, že „když se Anglosasové rozhodnou natočit něco z ruské historie, je jisté, že to nebude mít s pravdou mnoho společného.“



Zdá se, že stále většina soudruhů z Ruska žije v deziluzi a nedokáže čelit pravdě. O tom také svědčí fakt, že chtějí schválit zákon o tom, jak byla okupace Československa hrdinným aktem.


Jaké byly gangy v Birminghamu? Seriáloví Peaky Blinders se od těch skutečných pořádně liší


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru