Menu

Co je nového?

Od kosy až k robotům: Sekání trávy v čase

Sdílení
Foto: Shutterstock

Sekání trávy bylo, je a bude nutnou aktivitou nejen každého zahrádkáře. V dnešní moderní době se z péče o trávník stala téměř relaxační činnost, jak se ale s trávou vypořádávali naši předci? Kam jsem se v čase posunuli? Pojďme si na to posvítit!

reklama

Nabrousit a setnout!

V dávných dobách sekali trávu širokým nožem a že šlo o velmi pracnou činnost, není třeba dodávat. Postupem času byl z tohoto způsobu sečení vyvinut srp a později i klasická kosa. Ani se srpem či kosou si však naši předci příliš neodpočinuli. Trávu museli přidržovat jednou rukou, tou druhou sekali a zároveň měli na zádech nůši, do které posekanou trávu ukládali. Při práci se srpem navíc museli vydržet v předklonu nebo v pokleku, často s mnoha kily na zádech. 

S kosou už to bylo o něco jednodušší, ale nesmělo se před sečením zapomenout na to nejdůležitější. Kosa musela být dobře naklepaná. Naklepání kosy se dělalo pomocí kladívka a babky a bylo to důležité proto, aby bylo ostří co nejtenčí.

Ten, kdo klepal, musel pečlivě klást klepání jedno vedle druhého. Samozřejmostí pak bylo vždy po určité době kosu přibrousit. Technika klepání a ostření se lišila. Záleželo, zda šlo o kosu určenou na obilí nebo na trávu. Těm bohatším se o trávu „postaral“ dobytek.

reklama

Sekání kosou

První „rádoby“ sekačky se vyskytovaly u bohatších sedláků – ale rozhodně ne ty, jak je známe dnes. Šlo o sekačky připevněné za koněm. To sice znamenalo jistou úlevu, ale stále se všechno dělalo ručně.


První sekačky

Jako první vznikly válcové sekačky neboli vřetenové sekačky. Tyto sekačky fungovaly na principu rotace pracovního válce (nebo také nožového vřetene), který ale musel být ručně roztlačen.

S první sekačkou na trávu pak přišel Brit Edwin Budding v roce 1827. Sekačka vznikla pro potřeby sekání trávy na sportovních plochách a velkých zahradách.

Tyto plochy byly do té doby obstarávány kosami, které však nedokázaly trávu dostatečně zkrátit. Díky těmto novým strojům se mohly snáz upravovat sportovní ovály, travnaté kurty aj., do podoby, v jaké je známe dnes. Navíc – díky vhodné úpravě trávníků došlo i k modifikaci sportovních pravidel.

reklama

Sekání trávy

Výkonné sekačky byly potřeba především pro zemědělství. Pořádné lištové sekačky tažené koňmi však byly vyvinuty až o něco později.


Nová doba s sebou přináší moderní technologie

Doby, kdy se sekala tráva ručně nebo se i jen chodilo za sekačkou, jsou téměř pryč. Kosení dnes patří spíše k netradičním aktivitám, ale stále má své místo, zejména v chráněných oblastech a národních parcích. Dnes máme k dispozici nepřeberné množství pomocníků, kteří ze sekání trávy udělali téměř odpočinkovou činnost. Traktůrky, se kterými je sečení velkých ploch hračka, či dokonce robotické sekačky, jako třeba ty od Robomow, které péči o trávník zvládnou samy. Najdou se však i tací, kteří se vrací zpátky k metodám našich předků a obstarají si živé pomocníky – ovečky.


Komentáře (2)

 • Estráda

  11. 8. 2022 - 12:49

  My bychom se na zahradě v dnešní době už bez kapkové závlahy ani skoro neobešli. Opravdu to není tak jednoduché si nosit všude hadice a rozmisťovat neustále kohouty. Jsem ráda že jsme jednoho dne investovali a teď máme na několik let vystaráno. Zalévat denně stromky je pruda.

  Odpovědět
 • Draha

  20. 12. 2022 - 15:53

  Roboty bych na zahradě asi nesnesla, ač si tak někdy pravda připadám když třeba dělám něco na záhonu. Jsem tak ráda že jsme před časem koupili ty neviditelné obrubníky. To tak šetří práci když nemusím u nájezdu vytrhávat trávu..Opravdu super kauf.

  Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru