Menu

Co je nového?

Sekt i champagne dokáže vybrat každý! Lehce vykouzlíte i exkluzivní koktejly

Sdílení
Foto: Pixabay, Pexels, Shutterstock

Setkání s rodinou či přáteli jsou ideální příležitostí oslnit hosty přípitkem plným delikátních bublinek. Výběr kvalitního sektu nebo champagne za rozumnou cenu přitom není žádná věda, stačí znát ty nejdůležitější odlišnosti.

reklama

Kromě kvality použitého vína je hlavní rozdíl mezi šumivými víny právě v charakteru perlení. Odráží způsob, jakým víno získává bublinky. Pokud se na etiketě nedočtete, který z níže uvedených postupů byl při výrobě vína použit, nebojte se zeptat. Dobrý prodejce vám tuto informaci rád sdělí nebo zjistí.


Kategorie “perlivé víno” neohromí

Většinou ta nejlevnější jsou vína s označením perlivá – jde o nápoje vyrobené z tichého vína, které jsou dodatečně sycené oxidem uhličitým, podobně jako limonády. A stejně jako z limonád z nich bublinky rychle vyprchají. Nízké ceně tedy odpovídá i nízká kvalita.

reklama

Levný sekt

Ve snaze vyrobit levný nápoj jsou do některých perlivých vín navíc přidávána ovocná vína a mošty, například z jablek. Najdou se i produkty prodávané v lahvích připomínajících vinné, ale ve skutečnosti žádné víno neobsahují. Ruku na srdce – vaši hosté si zaslouží víc.


Sekt a Champagne pro začátečníky

Bohatým, jemným a dlouhotrvajícím perlením se vyznačují šumivá vína, která získala bublinky kvašením. Pro výrobu většiny šumivých vín střední cenové kategorie se používá metoda zvaná charmat, při níž ve víně vznikají bublinky kvašením v nerezovém tanku. Poté se stáčí do lahví a prodává pod označením sekt. 

Nejvyšší stupeň kvality pak představují šumivá vína, která získala bublinky kvašením v lahvi. Tradice tohoto postupu má kořeny ve francouzské oblasti Champagne, odtud název Méthode Champenoise.

Stejný postup se sice používá i ve vinařstvích v jiných koutech světa, ale označení vína Champagne (tedy pravé šampaňské) přísluší výhradně vínům z tohoto regionu. U takto vyrobených šumivých vín z jiných z jiných oblastí mohou vinaři použitý postup označovat jako Méthode Traditionelle.

reklama

Šampaňské

„Takzvaná ročníková Champagne označená rokem sklizně obsahují pouze víno z daného ročníku. Jejich vytříbená chuť se rozvíjí několikaletým zráním, tedy archivací, a teprve poté je vinař pustí na trh. Proto jsou také dražší. Champagne bez označení ročníku jsou většinou cuvée – vznikají mísením vína různých ročníků. Jde také o skvělá vína, určená k dřívější spotřebě, a prodávají se za příznivější cenu – proto jsou ideální vstupenkou do světa Champagne,“ vysvětluje Jan Pánek, sommelier z on-line vinotéky Vinozarchivu.cz.

Takové Champagne vhodné k okamžitému pití je k dostání i v ceně pod tisícikorunu, například vynikající Champagne Bouché Cuvée Réservée. Je ideální jako aperitiv i k pití během jídla.

Méthode Traditionelle používají i někteří špičkoví čeští vinaři. Vyrábějí tak sekty vysoké kvality, jejichž charakter perlení je pro většinu spotřebitelů nerozeznatelný od pravého šampaňského, a to při výrazně nižší ceně už kolem pětistovky. Jedním z nich je delikátní Cremant 2010 z vinařství Michlovský, který ohromí zejména tóny sušeného ovoce a vůní čerstvých lesních ostružin.


Kvalitní sekt

A co obsah cukru?

Zapomeňte na častý mýtus, že jen suché víno je dobré! Pokud také u tichého vína preferujete sladší chuť, s největší pravděpodobností vás extra suchý sekt neosloví. Volte tedy čistě podle toho, co máte rádi. Obsah zbytkového cukru, který udává chuťovou sladkost vína, se uvádí v gramech na jeden litr:


  • Brut nature – přírodně tvrdé, do 3 g/l 
  • Extra brut – zvlášť tvrdé, 0–6 g/l 
  • Brut – tvrdé, do 12 g/l 
  • Extra sec / Extra dry – zvlášť suché, 12–17 g/l 
  • Sec – suché, 17–32 g/l 
  • Demi-sec – polosuché, 32–50 g/l 
  • Doux – sladké, více než 50 g/l 

Buďte kreativní!

Koktejl ze sektu

Z champagne i kvalitního sektu také v mžiku vykouzlíte koktejly, které zachutnají i těm, kdo samotným bublinkám moc neholdují. Nezapomeňte ale, že také ostatní ingredience musí být v nejlepší možné kvalitě. Množství surovin v následujících receptech je vždy na jeden drink. Důležité: nemíchejte, o to se postarají bublinky.

reklama

Malinová mimosa

Mimosa

Rozmixujte 25 g čerstvých malin s ½ lžičky práškového cukru. Směs dejte do vysoké sklenice na šampaňské, zakápněte citronovou šťávou a dolijte vychlazeným sektem. Spíše suchým.


Bellini

Tento koktejl z Benátek si zamiloval i Ernest Hemingway. Původní recept používá italské šumivé víno prosecco, ale skvěle jej nahradíte i suchým sektem. Jednoduše nalejte do vysoké sektové sklenice 50 ml kvalitního broskvového džusu a dolejte vychlazeným sektem. Cin cin!

reklama

Kir Royale

Kir Royale

Kir Royale nádherně snoubí hustotu ovocného likéru a svěžest bublinek. Na dno sektové sklenice nalejte dvě odměřené kávové lžičky likéru – podle vaší chuti to může být grenadina, višňový či malinový likér nebo Créme de cassis (likér z černého rybízu). Dolejte vychlazeným sektem nebo champagne a ozdobte okraj sklenice pomerančovou kůrou.


Champagne Cocktail

Na tento drink jednoduchého názvu budete potřebovat hořký aperitiv zvaný Angostura bitter, který je běžně k dostání v eshopech s alkoholem. Jednoduše s ním zakápněte kostku cukru na dně vysoké sklenice a dolejte vychlazeným šampaňským. Okraj sklenice můžete ozdobit citronovou kůrou.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru