Menu

Co je nového?

Spoje pro strojírenství a montážní systémy

Sdílení
Foto: Pexels

Spojovací materiály a prvky jsou svou velikostí, materiálovým řešením a povrchovou úpravou definují aplikaci na různé typy materiálů a konstrukcí. Základní členění spojovacích materiálů a prvků navazuje na kategorie spojů, které je jimi možné vytvářet, tzn. trvalé nebo rozebíratelné. Oba typy spojů mají svá specifika s způsob, jakým působí na spojované díly, proto je velmi důležité vždy vybírat takový typ spoje, který zajistí konstrukčnímu celku dostatečnou tuhost a současně vhodným bude vhodným způsobem působit na jeho umístění v celé konstrukční soustavě.

reklama

Typy spojů a jejich technologie

Existuje několik technologií pro vytváření spojů, které se zakládají nejčastěji na tepelně-destrukčních či mechanicky destrukčních postupech, případně na vnášení momentu či síly do spojovacích prvků. Na základě toho, zda při spojování dochází k destrukci a propojení prvku s povrchem či tělem spojovaných dílů jsou rozlišovány spoje:

  • trvalé – nevratné
  • rozebíratelné – vratné

Postupy pro vytvoření trvalého spoje

Trvalé spoje jsou vytvářeny buď tepelně anebo mechanicky prostřednictvím speciálních materiálů a postupů. Nejčastějším typem pevného spoje je svar vytvořený navařením kompatibilního materiálu – takto vytvořený spoj je velmi tuhý a křehký a konstrukce jím ztrácí stupně volnosti. Druhý typ pak spočívá v použití spojovacího prvku (nýtu), který vytváří pevný trvalý spoj poskytující potřebný počet stupňů volnosti, přičemž spoj nelze po aplikaci rozebrat.

reklama

Postupy pro vytváření rozebíratelných spojů

Rozebíratelné neboli vratné spoje jsou nejčastěji řešeny dvěma technologiemi – vytvořením mechanického spoje využívajícího systém pero-drážka či aplikací šroubů. Zatímco spoje mechanické nebo tesařské jsou využívány ke spojování velikých konstrukcí nebo jako přídavné zajišťovací prvky, spoje vytvořené šrouby se využívají v široké oblasti a prakticky pro spojování všech materiálů a tenkostěnných i tlustších dílů. Spoje vytvořené systémem šroubů a matek nebo šroubů a závitnic poskytují široké spektrum možností zajištění spoje proti posunutí.


Šroubové spoje pro strojírenství a montážní systémy

Vytvoření šroubového spoje je možné realizovat několika způsoby – vždy se ovšem zakládá na využití zvýšení spojovací plochy integrací dvou kompatibilních šroubovic.

Celý systém šroubového spoje tvoří šroub a matice, nebo dřík se závitem a dvě matice. Pod hlavu nebo matici se na styk s plochou spojovaného materiálu vkládá podložka, jež je obvykle vyrobená z měkčího materiálu a omezuje tření.

Šrouby je možné pořídit v různých variantách, pro spojování dřevěných dílů se používají šrouby samořezné nebo ploché, zpravidla kovové. Spojování plechů se obvykle provádí systémy aplikujícími šrouby i matice. Ve strojírenství je možné využívat také plastové šrouby ve variabilních řešeních. Stejný typ je také vyžíván v montážních systémech. Při výběru je velmi důležité zohledňovat tvar a zapuštění hlavy a pohon šroubu. V montážních systémech se velmi často setkáváme se sšouby s válcovou hlavou, které mají vnitřní pohon imbusový (DIN 912) nebo torx (DIN 7985).

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru