Menu

Co je nového?

Znáte stereogramy? Víme, jak na ně!

Sdílení
Foto: Škoda Auto

Stereogramy si možná pamatujete z devadesátých let. Koukáte na zdánlivě nesmyslné obrazce tak dlouho, až z nich vystoupí jasný trojrozměrný obraz. Jak ale na to? Čtěte dál a dozvíte se to!

reklama

Miliony lidí se stereogramy baví už od jejich počátků v polovině devatenáctého století až po období jejich největší popularity v devadesátých letech minulého století, kdy byly oblíbené knihy Magic Eye. Co to vlastně je, jak fungují a jak v nich spatřit skryté obrazy bez bolesti hlavy a neodbytné chuti veškeré snažení vzdát?

Stereogram je optická iluze prostorového vidění plochého dvourozměrného obrazu. Pokud se na něj ale podíváte určitým způsobem, plastický trojrozměrný obraz vám doslova vystoupí před očima. Ovšem aby se tak stalo, chce to trochu tréninku a pokusů.

Trik spočívá v tom, že naše oči jsou od sebe několik centimetrů vzdálené – každé z nich tak scénu vidí z trochu jiného úhlu. Běžně to však neregistrujeme.

reklama

Stereogram

Zkuste si ale střídavě zakrývat jedno a pak druhé oko: uvidíte pokaždé nepatrně jiný obraz. Když jsou obě oči otevřené, náš mozek si tyto dva lišící se „záběry“ poskládá dohromady do trojrozměrného vidění.

Když si hrajete se stereogramy, je potřeba obě oči a jejich zaostření oddělit tak, aby se zaměřily na dva různé body v podstatě rovnoběžně. Stereogramy přelstí mozek tak, že si myslí, že zaostřujete více do dálky. Díky tomu každé oko zvlášť vnímá na stereogramu jiný obraz a ten se pak poskládá do trojrozměrného.

Dosáhli jste u předchozího obrázku takového výsledku?
Dosáhli jste u předchozího obrázku takového výsledku?

Jak to natrénovat?

Přinášíme několik triků, jak se na stereogramy dívat správně. Dobrá zpráva je, že když už na to jednou přijdete, každý další pokus bude mnohem snazší.


  1. Přibližte vytištěný stereogram nebo obrazovku blízko k obličeji. Držte jej svisle a dívejte se skrz obraz, jako by před vámi vůbec nebyl.
  2. Pomalu stereogram od očí oddalujte. Právě v tuto chvíli se vaše oči budou snažit udělat přirozenou věc – přeostřit. Nenechejte je. Dál se dívejte skrz obraz do dálky a stereogram pomalu oddalujte. Pravděpodobně budete tento krok muset několikrát vyzkoušet a zopakovat.
  3. Jakmile získáte jistotu, že se vaše oči dokážou dívat skrz obraz a nezaostřit na něj, přibližujte a oddalujte stereogram do momentu, kdy se vzory začnou překrývat. Měli byste být schopni rozeznat začínající a poněkud rozmazaný trojrozměrný obraz.
  4. Dejte očím chvíli, ať si zvyknou a přizpůsobí se. Jakmile se obraz „přepne“, měli byste vnímat ostrý a jasný trojrozměrný výjev.

Zkusit si to můžete třeba na následujícím obrázku:

Zajíčci? Tak se podívejte pořádně!
Zajíčci? Tak se podívejte pořádně!

Pořád nic? Zkuste další cvičení!

  1. Vyberte si nějaký předmět v místnosti – fotografii na zdi nebo květinu na rohu stolu.
  2. Vezměte si stereogram do ruky a zaměřte svůj pohled na vybraný předmět. Vysuňte stereogram zespoda nahoru, až daný předmět úplně překryje.
  3. Dál zaostřujte na předmět v místnosti, nikoli na stereogram, byť ten vám ve výhledu brání. Díky tomu zůstanou vaše oči zaostřené do dálky a nepřeostří na stereogram.
  4. Jakmile udržíte oči zaostřené na předmět v místnosti, opakujte předchozí kroky a stereogram držte vždy v jiné vzdálenosti od obličeje.
  5. Tak byste měli najít ideální bod (vzdálenost), v němž začnete vidět rozmazaný trojrozměrný obraz, když stereogram posunete do zorného pole. Jakmile se vám to podaří, držte stereogram v této poloze a nechte oči, aby se přizpůsobily. Obraz by se měl „přepnout“ a být už dobře rozeznatelný.
  6. Pokud ztratíte to správné zaostření, pouze odsuňte stereogram dolů a oči ponechte zaostřené na vybraný objekt v místnosti. A celé cvičení opakujte.

Mělo by ale zaznít, že někteří lidé pozorovat stereogramy jednoduše nedokážou. Většinou je na vině některá z vad jednoho nebo obou očí, jako je astigmatismus nebo šedý zákal. Nicméně drtivá většina lidí by po krátkém zácviku stereogramy rozpoznat měla.

reklama

Tak co, povedlo se?
Tak co, povedlo se?

Ikona devadesátek

Stereogramy si získaly obrovskou oblibu s příchodem série knih Magic Eye; první vyšla v roce 1993 a velice brzy se dostala do čela žebříčku bestsellerů New York Times. Už rok po prvním vydání přišla na svět další dvě neméně populární pokračování a stereogramy se staly dobovým kultem. Byly doslova všude, od pohlednic přes krabice s müsli po kravaty. Objevily se také v řadě filmů a televizních pořadů – například v Show Jerryho Seinfelda, v seriálu Přátelé či v komiksech Captain Marvel.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru