Menu

Co je nového?

Třídění motoristického odpadu? Víme, jak na něj!

Sdílení
Foto: Shutterstock

Řídíte? Pak jistě znáte okamžiky, kdy se v autě nahromadí spousta nejrůznějších odpadků. Účtenky od tankování, kelímek od kafe, obaly od sušenek nebo od baget. Takový nepořádek se uklízí a třídí poměrně snadno. Víte ale, co dělat například s ojetými pneumatikami, s rozbitým okýnkem nebo ťuknutým zrcátkem, které potřebujete vyměnit? A kam patří třeba nepotřebná nemrznoucí směs?

reklama

Třídění motoristického odpadu není žádná věda

Stačí vědět, jak na to a pak už to půjde samo. Takže kam s různým autoodpadem, který se může hromadit v autě i na autě?


Obal od náplně do ostřikovačů

Prázdný plastový obal od náplně do ostřikovačů klidně vyhoďte do nádoby na plasty. Pokud v něm ještě nějaká tekutina zůstala, dejte ho do směsného odpadu či jej dovezte do sběrného dvora. Co však dělat, pokud má na sobě takový obal informaci „nebezpečný odpad“?

reklama

Náplň do ostřikovačů

Pak patří rozhodně do sběrného dvora! To samé platí i pro ostatní nádoby, se kterými se můžete setkat při údržbě automobilu. Například pro nádoby od oleje nebo brzdových kapalin. Toto vše se řadí do kategorie nebezpečných odpadů, a tudíž patří do sběrného dvora.


Stěrače a poklice od kol

Co se stěračem, který dosloužil? Stejně jako poklice od kol i stěrač patří do směsného odpadu. Mnohem lépe však uděláte, zvlášť u poklic od kol, pokud je dovezete do sběrného dvora.


Kam třídit pneumatiky, autobaterie či dokonce karoserii?

Výměna autobaterie není složitá a mnozí to zvládáte sami. Problém nastává spíš ve chvíli, kdy řešíte, kam s tou starou? Přitom je to velmi jednoduché. Na autobaterie existují místa zpětného odběru. Většinou se nachází v autoservisech či v prodejnách autobaterií. Nepotřebnou autobaterii lze snadno vyložit také ve sběrném dvoře.

reklama

Staré karoserie jsou většinou problémem autoservisů. Ale co když si ji přece jen vyměňujete sami. Kam s tou starou? Ideální je kontaktovat nejbližší autovrakoviště, případně kovovou část prodat ve výkupně sběrných surovin. Vidíte, třídění se skutečně vyplatí, v tomto případě jej můžete rovnou i zpeněžit!

A nakonec je tu otázka, kam s ojetými pneumatikami? Stejně jako s autobaterií je nejlepší vrátit je v rámci míst zpětného odběru, tedy do pneuservisu.

Na první pohled vypadá správné nakládání s tímto typem odpadu téměř neřešitelně. Ve skutečnosti to však tak složité být nemusí. Chcete se dozvědět o třídění více? Pokud vás téma třídění odpadu zajímá, navštivte Samosebou.cz!


Komentáře (2)

  • Petr

    29. 6. 2022 - 14:52

    Když jsem naposledy čistil motorku, tak jsem ten olej já tupec a hloupá hlava nalil do kanálu, který máme v technické místnosti. No jak to asi dopadlo určitě víte. Vůbec se to nedalo zachránit a nakonec musel přijet instalatér, kterému jsem vysypal přes 1000 korun.

    Odpovědět
  • Věra

    1. 2. 2023 - 16:26

    Snažím se co nejvíce chránit životní prostředí, takže třídím odpad a podporuji veškerou recyklaci. Proto mi udělalo radost, když jsem si všimla, kolik firem začalo používat dřevěné firemní krabičky, které vypadají skvěle. Navíc se dají i recyklovat, proto jsem si našla na e-shop firemní krabičky, kde jsem nechala mému příteli vyrobit jednu krabičku na fotografie.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru