Menu

Co je nového?

Identifikace turba aneb jak vybrat správné turbodmychadlo

Sdílení
Foto: Shutterstock

Turbo je turbokompresor s kompresním poměrem 2. Funguje jako dmychadlo poháněné výfukovými plyny. Jeho hlavní výhodou je nárůst výkonu motoru spojený jen s malým zvětšením hmotnosti. Turbo totiž dokáže využít nevyužitou energii výfukových plynů.

reklama

Turbodmychadlo je využíváno v mnoha typech motorů vozů. Je nutné vybrat správný typ vozidla i motoru. Na výrobu turba se specializuje více firem, identifikují svá turba originálními štítky. Výrobce mají vlastní značení a specifický vzhled štítku a výrobní číslo pro turbo.

Štítek je nejsnáze čitelný, pokud je umístěn na hliníkové části turbodmychadla. Aby byl správně identifikován, má zakroužkované číslo, podle kterého najdete správné použití turba.

Je tedy důležité najít štítek s tímto číslem a podle něj vybrat turbo kompatibilní s vozem. Takové značení má například značka Garrett.


Turbo

Další možností je plechový štítek, na kterém již číslo najdete za označením GAP/N. Označení turba je sestaveno ze 6-ti čísel, na které navazuje 4-místné označení. Značka KKK má svoje označení vždy 11-místné. Číslo u značky IHI najdete na hliníkové části turba za označením SPEC. U značky Mitshubishi je číslo vytištěné na plechovém štítku ve dvou možnostech, plechový štítek a vyražení do hliníkové části turba. Všechna turba Mitshubishi začínají číslem 49. Značka Holset má správné číslo uvedeno na 1. nebo 3. místě.


Dalším identifikátorem je O.E., neboli originální kód výrobce. Je umístěn na štítku původního turba, pod sériovým číslem, či v katalogu dílců od výrobce. 

Podklady pro výběr turbodmychadla lze nalézt také ve velkém technickém průkazu. Při výběru je důležité udat značku a model vozidla, typ motoru, rok výroby vozu a obsah a výkon motoru. 

Obraťte se na naši zákaznickou podporu, jestliže potřebujete identifikovat svoje turbodmychadlo. Odborníci z FlexaMi Auto s.r.o. pro Vás vyřeší vše potřebné a naleznou Vám turbodmychadlo na míru Vašemu vozu. Můžete si tak být jistí bezpečným provozem Vašeho automobilu.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru