Menu

Co je nového?

Jak se z Rakouska volá, tak se do Rakouska jezdí aneb Gaspiho tipy na cyklovýlety k našim sousedům

Sdílení
Text: Gaspi, Foto: Miloš Štáfek

Jednou odpoledne mi takhle zvoní telefon z cizí předvolbou. Protože čekám hovor v cizím jazyce, tak to zvednu se slovy „Hi…,” a na druhé straně slyším: „Nazdar Gaspi! Tywl, jak se máš? A nechtěl bys přijet k nám do Rakouska?”

reklama

Na druhé straně byl kámoš Mates. Znám ho jako snowboardistu a surfaře, který jako mnoho jiných adrenalinových sportovců propadl kouzlu horského kola. Zakotvil v turistickém centru pod Zugspitze, kde se stará nejen o mediální chod tohoto regionu. Začal více bikovat a rozhodl se mi ukázat nejen místní traily, ale i spoustu dalších věcí.


„OK, tak já tedy přijedu,” zněla moje odpověď s tím, že to možná vyšumí, ale nevyšumělo. Hned další týden beru fotografa Miloše, skáčem do Sprintera a letíme směr Tiroler Zugspitz Arena. Najednou prd a jsme tam. Jen jsme překročili německé hranice a po pár kilákách jsme na místě. Za mě asi nejbližší Rakousko, s tím že se s Německem dělí o jednu horu… Jojo je to tak;) 

reklama

Tyrolská Zugspitz Arena leží přímo na úpatí nejvyšší hory Německa Zugspitze (2962 m) a je zároveň nejvyšším vrcholem masivu Wetterstein. Hranice mezi Německem a Rakouskem prochází přímo přes horský hřeben.

První lanovka na vrchol Tyrolská Zugspitzbahn byla postavena roku 1926. Dnes se lanovkou za 10 minut dostanete na neskutečné vrcholové výhledy, kdy je za jasného počasí vidět až nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner, nejvyšší vrchol Východních Alp Piz Bernina nebo Mnichov. O samotné hoře dost dozvíte v zážitkovém muzeu Faszination Zugspitze, ale nás lákaly především místní traily a hlavně proslulé jezero Blindsee.


Gaspi na Zugspitz Areně

Blindsee Trail

Patří k nejlepším čtyřem trailům v Tyrolsku. Startuje se z Lermoosu lanovkou Grubigsteinbahn na vrchol hory Grubigstein. Nahoře najdete klasické rakouské občerstvení v Grubighütte, kde si můžete dát něco za žebro před tím, než vyrazíte po propojovacím trailu Grubigalm k začátku Blindsee trailu. Lehké stoupání na začátku trailu neodradilo ani fotografa Miloše s dvaceti kilovým batohem na zádech, protože věděl, že před ním je čtyřkilometrový sjezd s neskutečnými panoramatickými výhledy. Tady jsem se přestal soustředit na trail, když mi v zorném poli začal problikávat sytě modrý maják v podobě nejmodřejší modré, kterou jsem kdy viděl.

Blindsee je jedno z nejprůzračnějších jezer v Rakousku s až 30m viditelností. Tady by i Vinnetou záviděl. Trail nás dovedl k samotnému jezeru.

Zugspitz Arena

Já už to někde viděl, prolétlo mi hlavou. V tu chvíli Mates prohlásil… tady se natáčel i film Brimstone. Hustý. Šli jsme si skočit ze skály a hned po oschnutí jsme vyrazili šotolinou a následně asfaltem zpět do Lermoosu. Kdo si myslí že ví jak vypadá modrá, tak nebyl na Blindsee.

reklama

Barbara Steig

Další vyhlášený trail začíná klasicky… lanovkou Marienbergbahn z Biberwieru na Marienberg. Na tu určitě nezapomenu díky průtrži a ceďáku, který nás na ní zastihl. Přál jsem si, ať už jsme nahoře. Kapky byly jak obrovské jehly v rostoucím větru a já si myslel, že při výstupu z lana budu mít už z ksichtu fašírku;) Před námi byla super záchrana ve štýlu – restaurace s názvem Sunnalm. Tady si někdo s dřevěným interiérem hodně pohrál.

Mraky jsou pryč a my naskakujem na kola směrem dolů lehce technickým trailem. Spousta zatáček v lese se střídá s otevřeným prostorem a kamením.

Marienberg byla dříve těžařská hora plná štol, kde se těžila železná ruda a kde jsou i dnes následky těžby patrné. Takže příště budeme víc koukat i kolem sebe.


Jeden z trailů Zugspitz Areny

Lichte Trail

Z parkoviště Bichlbachu kombi-lanovkou Almkopfbahn. Tady je to na začátku takový kočkopes, no prostě mixem trailů a pěší cesty padáme a dostáváme se lehce zmateni k začátku hlavního trailu. Tohle už je pro otrlé. Místy dost divočina v lese s kořeny, že i Miloše jeho kolo několikrát obíhá;) My se s Matesem řehtáme, ale taky na nás dojde. Tady se staví od spoda. Ve spodní části je pár klopenek a skoků bez dopadu. Kdo by chtěl s kolem zažít přírodu na vlastní kůži, tak je to právě tady.


Rakouské traily mají něco do sebe

To je tak nástřel trailů, které na nás zanechaly největší dojem. Zugspitz Arena jich ale nabízí mnohem víc. Podle mapy tady na bikery čeká víc jak 100 trailů a cest. Nejvíce jich naleznete v okolí obcí Biberwier a Lermoos, kde je i Pumptrack a Skill Area. Jsou zde specializované bikehotely, půjčovny i s průvodci. Ne nadarmo je Tiroler Zugspitz Arena certifikovaným členem Mountain Bike Holidays.

reklama

Takže pro výletníky základní shrnutí: v Tiroler Zugspitz Arena na úpatí Zugspitze najdou rekreanti letní dovolenou, kterou hledají. Jsou tu panorama s horskými masivy Alp, které každého uchvátí. Tyrolská Zugspitz Arena je mnohostranná, pestrá a plná protikladů. Nenabízí však jen sport, adrenalin a akce pro aktivní rekreanty. Na tyrolské straně masivu Zugspitze čeká na návštěvníky i odpočinek, klid a příjemná turistika. Region, rozdělený na sportovnější a více pulzující část s obcemi Ehrwald, Lermoos a Biberwier a na přirozenější a spíše mírnější část s Berwangem, Bichlbachem, Heiterwangem am See a Namlosem, nabízí rozmanitou letní nabídku. Výšlap nebo výjezd lanovkou na nejvyšší horu Německa, jízda na kole na single trailech pro adrenalinové nadšence nebo koupání v průzračném horském jezeře jsou jen několika aktivitami, jimž se lze v létě věnovat v Tyrolské Zugspitz Areně.


One comment

  • Petra

    20. 7. 2022 - 17:52

    Děkujeme moc za tipy, určitě je v Rakousku využijeme. Chci se zeptat,.. je tady nějaký vášnivý cyklista? Moc by mě zajímalo, co se říká mezi profíky na cyklodíly Nexelo a jestli se jim vlastně vůbec přikládá nějaká váha a nebo mám radši vyzkoušet osvědčené světoznámé značky. Děkuji za případné odpovědi.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru