Menu

Co je nového?

Víra v Boha je u mladých lidí anomálií, říká režisérka dokumentu Boxerka z kláštera

Sdílení
Foto: Jakub Deml

Na začátku listopadu měl slavnostní premiéru unikátní dokument s názvem Boxerka z kláštera. Prvotina novinářky a dokumentaristky Petry Stěhulové ukazuje příběh mladé dívky žijící v klášteře, která se ve volných chvílích věnuje boxu.

reklama

Dokument představuje život mladé křesťanky Anety, která žije v klášteře a ve volných chvílích chodí boxovat. Ve filmu popisuje svůj intimní vztah k Bohu a prožívání víry. Na rozdíl od své kamarádky Petry se ale nechce stát řádovou sestrou. Box nakonec dívce do života přinese víc, než čekala.


Slavnostní premiéra filmu proběhla 3. listopadu v pražském kině Ponrepo za účasti autorky dokumentu Petry Stěhulové i hlavní hrdinky filmu Anety. Redakce Mzone.cz měla příležitost se s mladou dokumentaristkou o její prvotině krátce pobavit.

reklama

V dokumentu se ale propojuje téma Boha s boxem. Jak k tomu došlo?

To krásně vyplynulo z toho, jakou hrdinku jsem si pro svůj dokument zvolila. Pro Anetu byl box velice zásadní, velmi jím žila, stejně jako vírou. A tak jsme se tak nějak plynule přesouvaly z kostelů a klášterů do tělocvičen a ringů a zase nazpět. Myslela jsem nejdřív, že to bude ve filmu fungovat jako kontrast, ale v podání Anety to všechno dává smysl a vlastně v tom žádný rozpor není.


Proč zrovna téma náboženství a Bůh?

reklama

Myslím, že mě k tomuhle tématu přivedlo víc věcí. Jednak jsem si asi sama v sobě potřebovala ujasnit, jak to s tou vírou vlastně mám.

A pak jsem taky tohle téma začala dělat v době, kdy se v naší společnosti, která se v té době zabývala uprchlickou krizí, a ve veřejném prostoru hodně lidí zmiňovalo tu “naší křesťanskou kulturu, která se s tou muslimskou neslučuje.” V tak ateistické zemi, jako je Česko, mi to přišlo vlastně hodně zvláštní, a o to víc jsem se chtěla na tohle téma zaměřit.

O víře se mnohým lidem hovoří obtížně. Hlavní hrdinka si s tím ale dokáže poradit s lehkostí. Jak jste na Anetu narazila?

S Anetou nás seznámila naše společná kamarádka. Bylo to někde večer v jednom baru. Ta kamarádka mi říkala, že Aneta je silně věřící a bydlí v klášteře. To mě tehdy hodně zaujalo, protože to jinak byla holka jako my. Později jsem Anetu pozvala na kávu a ona, možná i díky tomu, že obě máme rády dokumenty, souhlasila, že ji můžu natáčet. Aneta je hodně chytrá, otevřená a statečná, i díky tomu má ten dokument podobu, jakou nakonec má.Z dokumentu je patrné, že Aneta má určité výhrady k církvi.

reklama

Aneta má problém, že chce být dobrá křesťanka, ale některé její životní postoje se neslučují s tím, jak by si to církev představovala. A ona se s tím musí nějak vnitřně vypořádat. Jí se to nakonec podaří, ale myslím, že mnohé mladé lidi mohou některá ta, na naši dobu, zkostnatělá církevní pravidla od víry úplně odradit.

Aneta je svým způsobem unikát, protože v české společnosti je mezi mladými jen asi 10 procent věřících. Česko je nejateističtější zemí v celé Evropě. Víra v Boha je v současné době zejména u mladých lidí spíše anomálií.

Ti se pak musí nějak popasovat s tím, že by jako křesťané například neměli mít sex před svatbou. Což je z pohledu nevěřících mladých lidí něco naprosto nepředstavitelného.

reklama


Anetina kamarádka chce být být řádovou sestrou. Anetu nikdy nic takového nenapadlo?

Aneta je hodně mateřský typ, proto pracuje i s dětmi ve školce. Myslím, že během té doby, co žila se sestrami Karmelitkami v klášteře, ji určitě napadlo položit si otázku, jestli bych chtěla a mohla žít jako ony. Nakonec si ale sama odpověděla, že chce spíš partnera a děti a tu víru prožívat v sobě a s nimi.


Anotace k filmu: Aneta bydlí v klášteře se třemi řádovými sestrami. Pracuje ve školce pro děti ze sociálně slabých rodin v Kladně a ve volném čase chodí na hodiny boxu k žižkovskému trenérovi Tišerovi. Na rozdíl od své kamarádky Petry se nechce stát řádovou sestrou, ale život v klášteře jí vyhovuje, protože tak může intenzivněji prožívat víru v Boha. Po čase však cítí, že potřebuje zdi kláštera opustit, život ve víře ale neztrácí díky Petře, s níž se stěhuje do jednoho bytu. Petra se připravuje na život řádové sestry a Aneta si zkusí opravdový zápas v ringu. Na trénincích se Aneta zamiluje do boxera Honzy. Láska k Bohu pak dává prostor i lásce partnerské.


Autorka dokumentu Petra Stěhulová je novinářka s praxí v českých médiích jako je TV Nova, Frekvence 1 nebo iDNES.cz. Vystudovala historickou sociologii na Univerzitě Karlově. Dokumentární snímek Boxerka z kláštera je jejím debutem.


10 filmových děl, která změní váš názor na kinematografii


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru