Menu

Co je nového?

Youngblood bude první Wolfenstein, který v Německu vyjde bez cenzury

Sdílení
Foto: Mechinegames

Poslední dobou se všude píše o uvolnění přísné cenzury nacistických symbolů v herních titulech v sousedním Německu. Pořád relativně přísným sítem už kupříkladu prošel český Attentat 1942, teď se do definice „uměleckého či vědeckého účelu“ vejde i nadcházející Wolfenstein: Youngblood, který se v duchu série nacisty i jejich symbolikou bude jen hemžit.

reklama

Zatímco ještě v předloňském Wolfenstein II: The New Colossus jste v německé verzi nenarazili na jedinou svastiku a Hitler přišel o svůj knírek i jméno, v případě Youngblood už by vše mělo vypadat jako v ostatních zemích světa. Hra prošla schvalovacím procesem herní autoregulační organizace USK, která každý titul posuzuje individuálně. Bethesda tuhle informaci oznámila na svém oficiálním německém fóru skrz svou komunitní manažerku. V Německu tedy vyjde klasická mezinárodní verze hry.

Zajímavostí je, že cenzurovaná verze bez nacistických symbolů přesto existuje. Wolfenstein: Youngblood totiž vychází za méně než měsíc a rozhodnutí úřadů dlouho nebylo jasné, takže vývojáři museli být připraveni i na eventualitu, že výjimku nedostanou.

Nakonec se Bethesda rozhodla vydat jak zcenzurovanou verzi bez nácků, tak i tu se svastikami, říšskými orlicemi a tak dále.

reklama


Kupříkladu filmy „privilegium“ zobrazovat nacistické symboly v odůvodněných případech mají už dlouho, takže jde o takové ujištění, že hry nejsou pro Němce druhořadým, prázdným médiem. Povolení se dočkají v případě, že plní uměleckou či vědeckou funkci nebo zobrazují reálné historické události. U dvojčat bojujících proti nacistické nadvládě v Paříži zřejmě půjde spíš o tu první možnost.

Přestože je trauma druhé světové války v Německu stále silně zakořeněno, mělo by se podle německé asociace herního průmyslu tohle téma citlivým a zodpovědným způsobem dostatečně často otvírat.

Zejména mezi mladou generací je interaktivní povaha her ideálním způsobem, jak podnítit debatu nebo zamyšlení, což jiná média v dnešní době prý už neumí.Střílečka Wolfenstein: Youngblood vás vezme na exkurzi do „co by kdyby“ nacistické Paříže 80. let minulého století. Namísto vynalézání stroje času ale bude stačit, když počkáte na 26. červenec tohoto roku.

reklama

RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru