Menu

Co je nového?

Youngblood bude první Wolfenstein, který v Německu vyjde bez cenzury

Sdílení
Foto: Mechinegames

Poslední dobou se všude píše o uvolnění přísné cenzury nacistických symbolů v herních titulech v sousedním Německu. Pořád relativně přísným sítem už kupříkladu prošel český Attentat 1942, teď se do definice „uměleckého či vědeckého účelu“ vejde i nadcházející Wolfenstein: Youngblood, který se v duchu série nacisty i jejich symbolikou bude jen hemžit.


Zatímco ještě v předloňském Wolfenstein II: The New Colossus jste v německé verzi nenarazili na jedinou svastiku a Hitler přišel o svůj knírek i jméno, v případě Youngblood už by vše mělo vypadat jako v ostatních zemích světa. Hra prošla schvalovacím procesem herní autoregulační organizace USK, která každý titul posuzuje individuálně. Bethesda tuhle informaci oznámila na svém oficiálním německém fóru skrz svou komunitní manažerku. V Německu tedy vyjde klasická mezinárodní verze hry.

Zajímavostí je, že cenzurovaná verze bez nacistických symbolů přesto existuje. Wolfenstein: Youngblood totiž vychází za méně než měsíc a rozhodnutí úřadů dlouho nebylo jasné, takže vývojáři museli být připraveni i na eventualitu, že výjimku nedostanou.

Nakonec se Bethesda rozhodla vydat jak zcenzurovanou verzi bez nácků, tak i tu se svastikami, říšskými orlicemi a tak dále.Kupříkladu filmy „privilegium“ zobrazovat nacistické symboly v odůvodněných případech mají už dlouho, takže jde o takové ujištění, že hry nejsou pro Němce druhořadým, prázdným médiem. Povolení se dočkají v případě, že plní uměleckou či vědeckou funkci nebo zobrazují reálné historické události. U dvojčat bojujících proti nacistické nadvládě v Paříži zřejmě půjde spíš o tu první možnost.

Přestože je trauma druhé světové války v Německu stále silně zakořeněno, mělo by se podle německé asociace herního průmyslu tohle téma citlivým a zodpovědným způsobem dostatečně často otvírat.

Zejména mezi mladou generací je interaktivní povaha her ideálním způsobem, jak podnítit debatu nebo zamyšlení, což jiná média v dnešní době prý už neumí.Střílečka Wolfenstein: Youngblood vás vezme na exkurzi do „co by kdyby“ nacistické Paříže 80. let minulého století. Namísto vynalézání stroje času ale bude stačit, když počkáte na 26. červenec tohoto roku.


RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru