Menu

Co je nového?

Znáte příběh severských mořeplavců? Takhle postupovali Vikingové!

Sdílení
Text: Tomáš Lipták, Foto: Depositphotos

Vikingové byli skandinávští mořeplavci, kteří se v 8. až 11. století vydávali na takzvané „viking“, což jsou loupeživé výpravy. Pro evropské státy tehdy představovali hrozivé nebezpečí. Víte ale, jak při svých výpravách postupovali?

Z hlediska etnického původu představovali Vikingové severní větev Germánů. Vyvinuli si i své vlastní lodě. Veslice, jinak přezdívané drakkary. Tyto lodě měly malý ponor, což Vikingům umožňovalo pronikat proti proudu velkých řek hluboko do vnitrozemí.

reklama

Norští Vikingové se soustředili na sever i jih. Osídlili severoskotské ostrovy, a dále se zachytili i na pevninském Skotsku a Irsku, a také prakticky na všech pobřežích okolo Skotského moře. Odtud pak dále postupovali do anglického vnitrozemí, ale i do Francie, a dokonce i do Středozemního moře.V mladší době Vikingů se dostali na Faerské ostrovy, Island, do Grónska a odtud potom i do dnešní Ameriky (okolo roku 985 byli prvními Evropany v Americe). Zbudovali zde dokonce minimálně jednu malou osadu v severní části kanadského Newfoundlandu (patrně legendární Vinland). Osada ale existovala jen krátce.

Švédští Vikingové tvořili elitní družiny ozbrojených kupců, kteří se zaměřili na východ. Dánští Vikingové se zase zaměřili na jihozápad. Pronikli do severní Francie i do Anglie a společně s norskými Vikingy dopluli až do Středozemního moře.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru