Menu

Co je nového?

Bell Boeing V-22 Osprey: Vysoce všestranný stroj

Sdílení

Vývoj nových technologií má zásadní význam pro integraci a transformaci vojenských operací; jejich názorným příkladem je konvertoplán V-22 Osprey, který kombinuje vertikální vzlet, schopnost viset a vertikální přistání vrtulníku s dlouhým doletem, úsporností a rychlostí turbovrtulového letounu.

reklama

Výhodou stroje Osprey je jeho víceúčelovost v celé škále vojenských operací. To znamená, že k tomu, aby se splnil větší počet úkolů stačí výrazně méně prostředků, což potažmo výrazně zvyšuje efektivitu misí, a naopak napomáhá zmenšit logistické náklady.

V letech 1984 až 2007 bylo provedeno více než dvacet studií, které porovnávaly V-22 se všemi v současnosti dostupnými a navrhovanými rotorovými letouny a ukázaly, že V-22 je nákladově nejefektivnějším řešením. 

„Společnost Bell jako první úspěšně předvedla technologii konvertoplánu. Podařilo se nám prolomit bariéry, zpochybnili jsme, co do té doby bylo branné jako závazné a neměnné a nově jsme definovali letectví,“ řekl Kurt Fuller, viceprezident společnosti Bell V-22 a ředitel programu Bell Boeing a pokračoval: „Osprey představuje schopnost konsorcia Bell Boeing redefinovat zážitek z letu a ovlivnit tím celé odvětví.“

reklama

Bell Boeing V-22 Osprey

Jediný vojenský sériově vyráběný konvertoplán na světe

V počtu celkem 400 strojů a s 650 tisíci nalétanými hodinami je Osprey jediným sériově vyráběným vojenským konvertoplánem na světě, který posouvá hranice všestrannosti a interoperability. „Osprey se za 30 let svého provozu prokazatelně osvědčil,“ říká Shane Openshaw, viceprezident společnosti Boeing V-22 a zástupce ředitele programu Bell Boeing V-22 a dodává: „Nyní se primárně soustřeďujeme na budoucnost, která staví na partnerství se zákazníky a zejména na našem závazku k inovacím a připravenosti.“

Osprey, který byl původně vyvinut jako letoun pro Námořní pěchotu Spojených států amerických pro vedení boje a útočnou podporu, umožňuje vojákům plnit nejrůznější mise ve vysoce náročném operačním prostředí po celém světě. Jedná se například o rychlé nasazení jednotek, jejich vybavení a zásobování, což je v kontextu operací, kdy je rychlost reakce rozhodujících činitelem, jeho velkou výhodou.

Mezi další, neméně důležité, výhody patří jeho všestrannost – stroj se díky vertikálnímu vzletu a přistání dokáže dostat do těžko přístupného terénu – a dlouhý dolet. To V-22 při nasazení dává taktickou flexibilitu a nižší logistickou podporu.


Humanitární pomoc, pomoc při katastrofách jsou dalšími příklady využití vyšší rychlosti, dosahu a přesnosti. Jednou z takových misí byla operace Damayan. Poté, co v roce 2013 zpustošil části Filipín supertajfun Haiyan, nasadila 3. expediční brigáda námořní pěchoty letoun V-22 na pomoc obětem přírodní katastrofy. Osprey pomohl evakuovat 1 200 lidí a dopravil 20 tun důležitých zásob do oblastí, kam by se letadla a vrtulníky nedostaly.

reklama

Rovněž se díky přesnému a rychlému nasazení v kombinaci s větší rychlostí a doletem výborně hodí při poskytování neodkladnou a kritické zdravotní péči či evakuaci pacientů v kritickém stavu.

Letoun je vhodný také pro humanitární mise

Varianty

Postupem času zařadily americké armádní složky do své flotily stroje V-22 se specifickými modifikacemi, které vyhovovaly potřebám jejich jednotek. Dnes Osprey slouží námořní pěchotě, americkému letectvu, americkému námořnictvu a Japonským pozemním silám sebeobrany. Ty jsou prvním mezinárodním zákazníkem. V-22 Osprey se prosazuje jako jeden z nejuniverzálnějších letounů na světě.


Verze MV-22B zajišťuje rychlou přepravu vojáků, zásob a vybavení do expedičních, společných a kombinovaných operací po celém světě. Vrtulníkové letky námořní pěchoty (HMX-1) MV-22 Osprey zajišťují prezidentskou podporu, například přepravu podpůrný personál.

31. prosince 2019 využila námořní pěchota MV-22 Osprey k rychlé přepravě vojáků na americké velvyslanectví v iráckém Bagdádu a přistála s ním přímo v komplexu ambasády. V momentě eskalovaného napětí velmi rychlé vysazení vojáků posílilo obranu a pomohlo ochránit osoby uvnitř. 

Hlavním úkolem verze CV-22 Velitelství speciálních operací vzdušných sil je provádět infiltrační, exfiltrační a zásobovací mise na dlouhé vzdálenosti pro letecké jednotky po celém světě. V lednu 2020 letectvo nasadilo tři CV-22 Osprey, aby evakuovalo 194 příslušníků speciálních operací před hrozícím raketovým útokem.


Bell Boeing V-22 Osprey

Model CMV-22B, nejnovější varianta programu, je náhradou za C-2A Greyhound pro mise dodávek na letadlové lodě. Díky větším palivovým nádržím a přídavným nádržím může přepravovat více nákladu nebo personálu, provádět zásobování Roll-on/Roll-off, přepravit pohonný modul Joint Strike Fighter a součinně působit s ostatními loděmi v rámci úderné skupiny letadlových lodí. Námořnictvo úspěšně předvedlo přistání, vzlet a doplňování paliva na palubě letadlové lodi USS Carl Vinson

reklama

První mezinárodní variantu stroje V-22 Osprey si v rámci zahraničního vojenského prodeje k modernizaci domácí flotily v roce 2015 pořídily Japonské pozemní síly sebeobrany. V-22 slouží při humanitární pomoci, pomoci při katastrofách, podporují obojživelné operace, speciální mise a územní ochranu. 

„Celosvětová poptávka po konvertoplánech jasně ukazuje význam a potřebu vysoce všestranných strojů, jako je Osprey. V-22 tu bude ještě dlouho a očekáváme, že se bude dále vyvíjet, aby vyhovoval potřebám ministerstva obrany,“ říká Fuller.


Modifikace

Od momentu, kdy V-22 začaly plnit více misí, začalo konsorcium Bell Boeing spolupracovat s ministerstvem obrany na vylepšení celé flotily těchto strojů. Obecným cílem je navýšit jejich spolehlivost a dostupnost a zároveň snížit prostoje během údržby. V gondolách strojů jsou umístěny komponenty motorů a kritické součásti kabeláže a elektroinstalace. jejich údržba zabere zhruba 60 % celkového času. Velitelství námořních leteckých systémů proto zadalo společnosti Bell Boeing zakázku na upgrade gondol čímž se zkrátí doba oprav a zvýší míra připravenosti. 

reklama

První sada pro modenizaci gondol CV-22 byla instalována v prosinci 2021 v montážním středisku v Amarillu v Texasu. Kromě letectva hodlá nově vylepšit gondoly svých strojů i námořní pěchota. 

Přes třicet let konsorcium Bell Boeing vylepšuje konvertoplán OV-22 Osprey a tím radikálně navyšuje i jeho schopnost plnit nejrůznější mise. S tím, jak se potřeby armády neustále vyvíjejí, se vyvíjí i Osprey. Základním stavebním prvkem tohoto stroje zůstává maximální všestrannost a V-22 je ideálně uzpůsobený k tomu, aby mohl rychle a obratně reagovat, tak jak to dokáže pouze konvertoplán.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru