Menu

Co je nového?

Blog: Ať žije železniční most!

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Youtube

Neunikla mi zpráva, že památkově chráněný železniční most spojující pražský Smíchov s protějším vltavským břehem musí být kvůli neopravitelnosti zbourán. Jistě je na místě otázka, proč památkově chráněný objekt nebyl chráněn i technicky? Nepochybil jeho vlastník?

reklama

Věřím, že závěry odborníků po posouzení zjištěných dat byly vedeny pouze obavami o bezpečnost provozu na mostě. Jako někdejší obyvatel Prahy (poté, co jsem jako důchodce skončil se zaměstnáním, odstěhoval jsem se na venkov) mám prosté přání: Postavte repliku!

Coby klučinu mě moje máti učila bruslit na zamrzlé Vltavě a já při tom zíral na tu úžasnost, která se třemi oblouky a spoustou přímek obdivuhodně položila mezi oba břehy.

Původně na tomto místě stával most od roku 1871, tehdy však se nad řekou oblouky neklenuly. Stavba byla z estetického hlediska příkrá, pouze přímková. Oblouky neodmyslitelné od pohledu z centra metropole k Vyšehradu se objevily až po dobudování mostu nového v roce 1901.

reklama

Soudím, že obraz mostu odsouzeného korozí, již zavinila absence patřičné údržby, k zániku, by Pražanům chyběl. Přimlouvám se tedy za jeho náhradu replikou. Vždyť čeští inženýři a české ručičky to jistě dokážou.


Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo “Blog”.


Blog: Zase zmizí jedna nevšední stavba


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru