Menu

Co je nového?

Blog: Zase zmizí jedna nevšední stavba

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Wikipedia

Občas mi zvedne adrenalin pohled na nějakou zdevastovanou stavební památku. Anebo zpráva o jejím chystaném zbourání.

reklama


Je jich po České republice nemálo a ani Praha se nevymyká. Boje za jejich záchranu, ač intenzivní málokdy jsou úspěšné. Vkrádá se mi vždy podezření, že korupce je všemocný nástroj, mnohdy dobře utajený.


Nelze jen hanit, spousta skvostů, ale i drobných staveb nakonec přece jen prokoukla a nezanikla. Kolik desetiletí čekal dům Na Kocandě vedle filozofické fakulty v Praze na svou opravu a dočkal se. Nádraží v Ústí nad Orlicí se podařilo zachovat takřka za pět minut dvanáct.

reklama

Zatímco hotel Praha v Dejvicích již neexistuje a libeňský palác Svět, objekt známý z Hrabalových próz, chátrá a chátrá a italští majitelé nic a čeští úředníci také nic.

V prostoru pod objektem Českého rozhlasu na Vinohradské třídě se od sedmdesátých let vyskytuje budova dispečinku Transgasu. Umístěná lehce pod uliční úrovní, zdaleka nedosahující výšky sousedních domů. Naprosto nečekané moderní dílo architektů, kteří pochopili městský prostor jako výzvu k uplatnění protikladů. Kolem oné budovy je dostatek vzduchu, a tak se mezi okolními stavbami neztrácí. Dlažební kostky, jež jsme uvykli mít pod nohama, zde tvoří zešikmené fasády.


Přes protesty části odborné veřejnosti nebyla státem uznána oprávněná ambice a stavba se nestala kulturní památkou. Nedávno bylo vydáno povolení ji zbořit.

Uvolněnou lukrativní parcelu bude moci developer zaplnit mnohapatrovým barákem v celé její rozloze a své úsilí významně zhodnotit.

Vlastní bezmoc mě dovedla až k bláhové úvaze podat oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu korupce. Bohužel bez důkazů.


Naděje na úspěch takového kroku by asi byla mizivá. Dráždit, byť jen podezřelé, korupčníky také není dvakrát rozumné. Zůstalo tedy jen u plané úvahy. Transgas se bude poroučet k zemi a mně zbude jen smutek.


Děkuji za přečtení.                                                                                Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru