Menu

Co je nového?

Blog: Cítím s Francouzi a smutním

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/BBC

Notre-Dame v Paříži hoří! Šok!! Jeden ze symbolů Francie a součást její historie je požářištěm. Dost možná, že i totálními troskami.

reklama

Kdybych nebyl v šoku z nepředstavitelné ztráty, asi bych neudržel slzy spolu s Francouzi. Nepochybuji, že jejich srdce svírá zármutek veliké síly. Také věřím, že již teď jsou odhodláni se osudové zkáze vzepřít a katedrálu obnovit. I když její historicitu nelze nahradit.

Zajímá mě však v této neblahé chvíli, jestli jsou naše pro Česko podobně důležité památky dostatečně zabezpečeny proti zhoubným náhodám. Jestli se nemůže opakovat nějaký devastující požár, který postihl kdysi Národní divadlo.

A nejde jen o věhlasné památky největšího významu. Na jaké úrovni je u nás péče o dědictví, když v Městě Hranice dopustili, že zchátralá věžička kostela hrozila zřícením do veřejného prostoru? Kolik požárů historických staveb jsme v poslední době zaznamenali? Stačí připomenout dřevěný kostel v Třinci-Gutech nebo chatu Libušín v Beskydech.

reklama

Nejsem si jist, zda můžeme být zcela klidní. Na rozdíl od úředníků totiž živel koná rychle.

Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru