Menu

Co je nového?

Co všechno může způsobit nedostatek spánku? Lékaři varují před rakovinou, mrtvicí či infarktem

Sdílení
Foto: Depositphotos

Spánková deprivace může způsobit nespočet zdravotních problémů. Většina lidí potřebuje k načerpání dostatečné energie zhruba 7-8 hodin spánku denně. Podle výzkumů jeden člověk ze tří trpí nedostatkem spánku. To může vést nejen ke stresu, podrážděnosti, špatnému soustředění, ale také například k mrtvici, srdečním onemocněním nebo cukrovce.

reklama

Pokud málo spíte, tělo je vystaveno stresu a imunitní systém je oslaben. To může vést až k chronickým zánětům, jelikož tělo nemá dostatek času na zotavení. Dlouhodobé záněty navíc zvyšují riziko vzniku rakoviny a jiných chronických onemocnění.

Je vědecky dokázáno, že nespavost zvyšuje například riziko vzniku rakoviny prsu, uzlin nebo prostaty. Kromě toho negativně ovlivňuje funkce mozku.

Nedostatek spánku může rovněž vést k přibírání na váze, neboť je ovlivněna hladina hormonů. Hladina tzv. hormonu hladu, ghrelinu se zvyšuje. To také ovlivňuje citlivost na inzulín, což zvyšuje riziko obezity.

reklama


Pravidelný spánkový režim by měl být prioritou každého z nás, ale bohužel se tak neděje. Lékaři doporučují, aby každý dodržoval spánkový režim i během víkendů. Dále doporučují vyhnout se práci předtím, než ulehnete ke spánku, vyhnout se těžkým jídlům, kofeinu i alkoholu před spaním a doporučují dát si pauzu od elektroniky zhruba hodinu před usnutím.


Nemůžete usnout? Tady je 5 triků, které vám pomohou!


Pokud máte potíže usnout, můžete zkusit meditaci nebo jiné relaxační techniky, které vám pomohou. Lékaři také často apelují, aby se pacienti nebáli vyhledat odbornou pomoc, pokud trpí nespavostí. Dostatečný spánkový režim je totiž opravdovým klíčem ke zdravému duchu i tělu.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru