Menu

Co je nového?

Nemůžete usnout? Tady je 5 triků, které vám pomohou!

Sdílení
Text: Martin Kovařík, Foto: Depositphotos

Pokud vás počítání oveček před spaní už trochu nudí, pak zbystřete. Vědci přišli se zajímavými studiemi, které vám prokazatelně pomohou usnout rychleji a vyspat se lépe.

reklama

1. Zbavte se napětí

Odborník Charles Linden zdůrazňuje, že uvolnění svalů vás lépe připraví na spánek. Linden doporučuje zaměřit všechno své napětí na několik sekund do jedné části těla, a potom jej postupně uvolňovat. Postupné uvolňování svalového napětí Vám pomůže dostat se do pohodlnější pozice, ve které se vám bude lépe usínat.


2. Meditace

Lékaři ze Stanford Medical Centre provedli výzkum, který měl ukázat, zda soustředění a účinky meditace mohou pomoci usnout člověku trpícímu nespavostí. Během 6-ti týdenního programu se čas usínání vybraných dobrovolníků snížil na polovinu. Výsledkem testu bylo evidentní zlepšení situace u více než 60 % dobrovolníků, kteří již nebyli kvalifikování jako „nespavci.“

reklama

Zároveň existuje spousta volných „meditačních“ klipů na YouTube, které si můžete pustit a snažit se při nich usnout. Pro zajímavost, kanál The Honest Guys má přes 4.5 millionu shlédnutí.

3. Vstávání

Dr. Rosenburg, autor knihy Sleep Soundly Every Night, Feel Fantastic Every Day, je přesvědčen, že když vstanete z postele bez zbytečných průtahů, odměnou vám večer bude rychlejší usnutí.


Usínání a spánek

Rosenburg ve své knize také uvádí, že pokud nemůžete usnout do 20 minut, měli byste jít do jiné místnosti a provozovat nějakou klidnou aktivitu. Poslech relaxační hudby nebo čtení knihy vám může pomoci, takže až se dostanete zpátky do postele, je pravděpodobné, že usnete. Rozhodně není vhodné před spaním cvičit nebo poslouchat hlasitou hudbu.


4. Dechová technika 4-7-8

Americký expert na spaní Dr. Weil vytvořil dechový trik 4-7-8, který vám pomůže usnout za méně než minutu. 4-7-8 technika je třístupňové cvičení. První etapa se týká dýchání nosem (4 vteřiny). Dále zadržíte dech (7 vteřin) a nakonec vydechujete ústy (8 vteřin).

reklama

Technika dýchání pomáhá zklidnit mysl a svaly a tím lépe připraví tělo na proces usínání. Dechová cvičení Dr. Weila vidělo na kanále Youtube přes 105 milionu návštěvníků.

5. Buďte vděční

Jeden z předních psychologů Nancy Digdon tvrdí, že psaní záznamů do tzv. „vděčného deníku“ vám pomůže k lepšímu spánku. Podle Digdona stačí 15 minut poznámek denně, které vám zaručí delší a kvalitnější spánek.


Berte na vědomí, že i každodenní drobnosti mohou pomoci zbavit se pesimismu a stresu. Každého sebemenšího úspěchu si važte. I tato zdánlivá maličkost pak pomůže k lepšímu spánku.


Co všechno může způsobit nedostatek spánku? Lékaři varují před rakovinou, mrtvicí či infarktem


One comment

  • Eliška

    1. 2. 2023 - 9:03

    Od té doby co pobírám každé ráno trochu kotvičníku rozpuštěného ve vodě se cítím přes den mnohem lépe a mnohem jednodušeji mohu dalšího večera usnout. Je to takový zázračný prášek. Vlastně co si vzpomínám tak jsem to začala brát i v kapslích, je to na každém.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru