Menu

Co je nového?

Jsou ušlápnutí muži k smíchu?

Sdílení
Zdroj: pexels.com

Určitě máte ve svém okolí pár, kterému vévodí žena – domina. Jediné co vypustí z úst ke svému partnerovi jsou připomínky, rady jako pro pětiletého kluka a neustálé peskování. Bezmocný partner vždy jen sklopí uši a kýve hlavou, aby ji náhodou nerozčílil. Jak se na takového muže díváte?

reklama

I dnes se očekává, že chlap je zkrátka chlap a že má nad ženou převahu. Koneckonců to muž byl lovec, který riskoval život pro steak z mamuta a ani po milionech let se jeho role zase tak moc nezměnila.  Není proto divu, že pár, ve kterém v konverzaci dominuje žena je okolím vnímán přísněji.

Psycholožka Jennifer Sellersová z Green Mountain ve Vermontu pro potvrzení této teorie testovala 95 studentů – chlapce i dívky ve stejném zastoupení. Těm poté promítla osm videí a studenti měli označit, koho by si vybrali za kamaráda.

Psycholožka vybrala čtyři videa, kdy situaci vládne žena a čtyři, ve kterých v konverzaci převládá muž. Šlo o konfliktní situace, ve kterých například submisivnější partner způsobí, že přijdou pozdě na schůzku, nebo kdy rozebírá s partnerem svůj pracovní problém a toho to nezajímá. V jiných zase komunikativnější partner probírá spor s jiným členem rodiny, zatímco méně komunikativní jen přitakává.

reklama

Podle výsledků je jasné, že ušlápnutý muž prohrává na celé čáře. Navzdory vší rovnoprávnosti a feminizaci byli studenti velmi kritičtí k párům, kde iniciativu přebírala žena a naopak vyzdvihovaly ty páry, kde vládl muž. Podle Jennifer  Sellersové to je tím, že v případě rozdělení rolí mezi pohlavími, stále věnujeme mnoho pozornosti zažitým stereotypům.

„Tyto zveřejněné limity mohou ublížit jak mužům, tak ženám,“ tvrdí Sellersová, „další nedávno zveřejněná studie ukazuje, že u žen se tradičně očekává, že zmeškají více pracovních hodin, než muži. Takový pohled na věc může podporovat diskriminaci při nabízení pracovních míst.“ Jednoduché to nemají ani muži. „Jestliže nemají hlavní slovo a nepoperou se s každou situací, ostatní je potom obviňují, že ani nejsou muži.“

Z dalších výzkumů, dělaných v té samé době ve Vermontu vyplívá, že páry, které nabourávají rozdělení mužských a ženských rolí se ve vztahu cítí méně spokojeně. Je to samozřejmě individuální. Někteří muži zkrátka potřebují, aby měli neustále za zadkem „maminku a sekýrnici“, která jim bude diktovat každý krok. Ženy v těchto případech vidí své partnery jako velké děti, které jsou neschopné a nespolehlivé a bez jejichž neustálé pomoci by zabloudili za prvním rohem.

Zvláštností je, že ženy, které jsou konverzačně dominantní, si rády užívají sex ze submisivní pozice. Což znamená pravý opak toho, co chtějí v běžném životě. Zůstává otázka, zda to od svých ušlápnutých miláčků dostávají.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru