Menu

Co je nového?

Když chybí… Zinek

Sdílení
Text: Ifa, Foto: Depositphotos

Dovolte mi jednu trochu indiskrétní otázku. Trápí vás lupy? Mastí se vám vlasy? Svědí vás tak trochu kůže a musíte se kvůli tomu nenápadně podrbat? A co akné, nezhoršila se vám v poslední době pleť, přestože dodržujete hygienu a používáte kvalitní kosmetiku? No, já to tušila. Chybí vám zinek, to je jisté!

reklama

Bohužel, mýlka je téměř vyloučena, protože tento nenápadný prvek chybí v dnešní době plné chemických postřiků a půdy vyčerpané pěstováním té ohavně páchnoucí žluté rostlinky, téměř každému z nás. Příznaky nedostatku zinku jsou různorodé a mimo těch výše zmíněných k nim nejčastěji paří ještě další různorodé kožní defekty.

Obecně lze říct, že kůže reaguje na nedostatek zinku jako první a na to bychom měli vždy vzpomenout. Lámavé nehty, ztráta ochlupení na hrudníku, vypadávání či zhoršená kvalita vlasů.

Aby toho nebylo málo, tak ještě průjmy, snížená imunita a s tou související mnohá další onemocnění. I pomalé hojení ran má na svědomí nedostatek zinku. Zhoršování paměti, smyslové poruchy, jako je oslabený zrak či sluch, nebo syndrom suchého oka, můžeme svést na totéž.

reklama

Typickým reprezentantem s deficitem zinku je věčně nevyspalý student s mastnými vlasy, pupínky na tváři a čichovými halucinacemi. Cítí kuřátko, řízek a chlazené pivko! Ve skutečnosti má ve spíži půl balení špaget a v ledničce nic…

Pokud se vám chce zvolat, jaká že to záludná potvora ten zinek vlastně je, klidně to udělejte. Ale lepší bude, když se tím zmíněným prvkem pořádně nadopujete! A tímto kostrbatým oslím můstkem se dostáváme k oblíbené části článku, seznamu potravin, které zinek obsahují. Je jich celkem dost a vybere si masožravec i vegetarián.V první řadě to jsou potraviny bohaté na bílkoviny, tedy maso, mléko, vaječné žloutky a mořské ryby. Přední místa zinkového žebříku zaujímají i mořské plody, hovězí játra (neznám nikoho, kdo by je dobrovolně pozřel), mléko a ořechy.

reklama

Dobrou zprávou pro milovníky pěnivého moku je, že vysoký podíl zinku obsahují i pivovarské kvasnice. Že by se blížila doba, kdy bude pivo v lékárnách na lékařský předpis?

Ale dost vtipkování. Zinek najdeme naštěstí i v luštěninách, dýňových a slunečnicových semínkách a dokonce i v celozrnném chlebu.


Tak a teď, když jsme vás ukonejšili dobrou zprávou, máme pro vás i tu opačnou. Ať už se nadlábnete zinkem jakkoli poctivě, stejně můžete být deficitní. Stačí k tomu alkoholový mejdan, zvýšená fyzická námaha třeba při náročném sportování, přísná redukční dieta, hladovka nebo nějaké zdravotní problémy spojené s chorobou jater nebo ledvin. Vidíte, bohužel si každý může vybrat to svoje…


Když chybí… ŽelezoA závěrem, milí muži, chlapi, samci! Zinek hraje klíčovou roli pro vývoj a dokonalou funkci mužských pohlavních orgánů. Ostatně, ve velkém množství je přítomen ve spermatu. Tak to už je pádný důvod dbát na jeho správné množství v potravě!


Pokud jste četli i další články z rubriky Když chybí…, jistě víte, že nejsme příznivci konzumace vitaminových doplňků a dalších náhražek čerstvé stravy. Zde, u záludného zinku, bychom si dovolili učinit výjimku.

reklama

K předávkování nedochází a tak možná neuškodí, když si nějakou tu malou krabičku zmíněného prvku zakoupíte v lékárně. Sami uvidíte, zda se vám zlepší pleť, vlasy, nálada, čich, zrak i to ostatní!

A pokud jste už byli tak odvážní a našli jste si přítelkyni, partnerku, ženu či milenku, která se chystá vám udělat mega radost v podobě potomka, dejte zobnout zinku i jí. Nedostatek zinku u žen může způsobit zpomalení růstu plodu, komplikace u porodu či vrozené vady a spontánní potraty. Tak vzhůru k plotně, míchanice z vajíček, celozrnný chleba a malé pivko to jistí!


Když chybí… Vitamín D


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru