Menu

Co je nového?

Kia představila nový model XCeed. Známe příběh jeho vzniku!

Sdílení
Foto: Kia

Automobilka Kia odhalila pozadí vzniku nového městského crossoveru Kia XCeed. V novém krátkém filmu hovoří na kameru členové evropského návrhářského týmu značky a stručně shrnují samotný vznik nového modelu.


Kia XCeed je nejnovějším přírůstkem do modelové řady Ceed, kde doplňuje nový pětidveřový hatchback, kombi Sportswagon a variantu ProCeed s karoserií ‚shooting brake‘. Kompletní příběh stojící za postupným vývojem všech tří generací modelu Ceed bude odhalen v limitované edici nové knihy, která bude vydána ještě v letošním roce a v níž se dočteme, jak nová Kia XCeed a model ProCeed vlastně vznikly.

Na celkovou podobu nové modelové řady Ceed dohlížel Gregory Guillaume, viceprezident pro design ze společnosti Kia Motors Europe. Do svých úvah o nahrazení dřívějšího třídveřového hatchbacku pro_cee’d přitom značka zahrnula nejrůznější varianty.

„Při vytváření dalšího ProCeedu jsme si uvědomili, že modelovou řadu Ceed bychom mohli rozšířit o čtvrté karosářské provedení. A tím se stal XCeed,“ říká Guillaume. „Krása tohoto projektu spočívala v tom, že jsme vytvoření crossoveru vlastně ani původně neplánovali.“

Sportovní městská alternativa k tradičním modelům SUV

Nová Kia XCeed představuje sportovnější alternativu k tradičním vozům SUV. Nový model se sportovnějším vzhledem než vyšší konkurenti nabízí něco trochu jiného než ostatní modely řady Ceed. Jedinými panely karoserie převzatými z pětidveřového hatchbacku Ceed jsou přední dveře.

„U nové modelové řady Ceed se nám podařilo vytvořit čtyři odlišné vozy, z nichž každý reaguje na specifické potřeby zákazníků. Ani jeden není stejný, přičemž Kia XCeed se od sourozenců odlišuje svým postojem,“ vysvětluje Laurent Boulay, ředitel pro vnější design ze společnosti Kia Motors Europe.


Potěšení z jízdy i praktičnost v každodenním provozu. To je nový Ford Focus ST!Silueta modelu XCeed s kabinou posunutou vzad a klesající výklopnou zádí působí trochu jako kupé, čemuž odpovídá i relativně dlouhá kapota motoru. Zatímco rozvor zůstal stejný jako u ostatních zástupců rodiny Ceed (2650 mm), přední a zadní převis XCeedu se oproti pětidveřovému hatchbacku zvětšil o 25 mm (na 905 mm), resp. 60 mm (na 840 mm).

K celkovému vyznění vnějšího vzhledu crossoveru přispívá strmý úhel výklopné zádě v duchu fastbacku a zadní hrana (víko kufru) posazená o 60 mm výš než v případě pětidveřového hatchbacku Ceed.

Vyšší světlá výška i karoserie mají podíl na robustním vzhledu, jenž láká zájemce o různá SUV z  nabídky Kia. Světlá výška XCeedu činí 172 mm (16″ kola), resp. 184 mm (18″ kola), což znamená nárůst až o 42 mm oproti pětidveřovému hatchbacku Ceed. Lemování kolem kol a nástavce prahů karoserie společně se stříbrnými střešními ližinami propůjčují vozu robustnější vzhled v duchu SUV; tento efekt je ještě umocněn metalickým obkladem zadního nárazníku.„Vůz je zvýšený, avšak není to SUV. Je to vůz s vysokou polohou sedadel, ale mnohem více připomíná kupé. Je to řešení pro všechny, kteří netouží po větším a impozantnějším SUV, zejména pak ve městě,“ dodává Boulay.


Vyšší poloha za volantem – sladěná se sportovnějším charakterem jízdy

Tentýž přístup se odrazil i v návrhu kabiny XCeedu. Nový model si od sourozenců vypůjčil stejnou moderní architekturu kabiny se zachováním středového panelu zaměřeného na řidiče. Kia XCeed však díky níže položeným sedadlům oproti vyšším SUV a současně větší světlé výšce oproti tradičním hatchbackům dokáže řidiči nabídnout sportovnější polohu za volantem s lepším výhledem z vozu.

„Myslím si, že řidičům se bude nová Kia XCeed líbit,“ komentuje Ralph Kluge, ředitel pro design interiérů, jenž je duchovním otcem prostoru pro cestující u nové modelové řady Ceed. „Řidiči nabízí sportovní charakter ve spojení se zvýšenou polohou za volantem, typickou pro crossovery, takže si může vychutnat to nejlepší od každého.“

Podobně jako u sourozenců v této modelové řadě zde z přístrojové desky nápadně vystupuje ‚plovoucí‘ dotykový displej palubního infotainmentu, zatímco ve spodní části přístrojového panelu najdeme sestavu dotykově ovládaných tlačítek, kruhových ovladačů a spínačů k regulaci hlasitosti audiosystému a topení/ventilace.Společně s příchodem nového modelu XCeed uvedla značka svůj první plně digitální přístrojový štít – jemný displej o úhlopříčce 12,3″, jenž vyniká srozumitelným zprostředkováním údajů.


Další novinkou v rámci řady Ceed je nový dotykový systém palubního infotainmentu s navigací s úhlopříčkou 10,25″ a Kia UVO Connect. „Digitální přístrojový štít v modelu Kia XCeed a velký centrální displej posouvá řadu Ceed do moderního světa,“ komentuje Kluge. „Společně nabízejí živější a atraktivnější předávání informací celé posádce a ladí s mladistvým charakterem vozu zaměřeného na řidiče,“ dodává.


Pestrý charakter

Důraz na to nejlepší z nového designu modelu XCeed staví mimo jiné na barevném provedení. Přírůstek modelové řady podobně jako sourozenci přichází s nabídkou až 12 různých odstínů karoserie. Avšak výhradně pro tento nový crossover bude k dispozici nový pulzující odstín „žlutá Quantum“.

„Z mého pohledu je důležité nabízet něco, k čemu ostatní nemají odvahu. Tam, kde se jiní výrobci chovají spíše konzervativně, přichází Kia se svým ‚power to surprise‘ a novými barevnými variantami. Žlutá Quantum je dokonalou volbou,“ vysvětluje Barbara Scheffler, designérka barev a střihů interiérů ze společnosti Kia Motors Europe.

Výhradně pro XCeed je též k dispozici nový žlutý barevný paket pro interiér s černým čalouněním v kontrastu s energickým žlutým prošíváním sedadel a dveří, žlutým lemováním sedadel a mixem leskle černých a metalických žlutých akcentů po celé kabině. „Tato záležitost nesouvisí s věkem,“ říká Scheffler. „Je to pro zákazníky, kteří jsou stále duchem mladí, bez ohledu na stav či postavení.“


Nová Kia XCeed se na evropských trzích začne prodávat ještě v průběhu třetího čtvrtletí roku 2019.


Na video, které ukazuje, jak nový XCeed vznikal, se můžete podívat zde:


Kupujete nové auto? Tahle jsou nejspolehlivější!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru