Menu

Co je nového?

Nestíháte sport? Choďte! 15 minut chůze denně změní vaše tělo přímo drasticky

Sdílení
Foto: Depositphotos, Pexels

Většina lidí dobře ví, že když bude pravidelně cvičit, bude to mít zaručený pozitivní účinek na jejich fyzické i duševní zdraví. Dost často jim ale prostě chybí čas na to, aby zašli do posilovny nebo šli běhat či se projet na kole. Ke změně přitom stačí tak málo!

reklama

Nedávná studie ukázala, že 15 minut chůze denně může člověku prodloužit život až o sedm let a zlepšit jeho zdraví na mnoho způsobů. 

„Nikdy se nemůžeme vyhnout tomu, abychom byli úplně staří, ale můžeme vypadat mladší. Cvičení nám zajistí tři až sedm let života navíc. Je to antidepresivum, zlepšuje kognitivní funkce a nyní existuje důkaz, že může zpomalit nástup demence,“ říká pro web Healthyfoodhouse.com kardiolog Sanjay Sharma z londýnské St. George’s University Hospital. 

Výzkumníci z Harvardu zkoumali účinky chůze na kardiovaskulární zdraví a zjistili, že:

30 minut chůze denně vedlo k 18% snížení rizika ischemické choroby srdeční. Chůze po dobu tří hodin týdně měla za následek o 35% nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární potíže a srdečního infarktu a 34% nižší riziko mrtvice.

reklama


Každodenní chůze může také snížit riziko diabetu. Pravidelnou chůzí dokáže člověk zmenšit nebezpečný břišní tuk, který zvyšuje pravděpodobnost, že člověk diabetem onemocní. Výzkumníci také zjistili, že už mírné zvýšení intenzity chůze snižuje riziko vysokého krevního tlaku.

Fyzioterapeutka Tara Aleichemová v Centru pro léčbu rakoviny v Americe tvrdí, že chůze může zvýší pohyblivost v žaludku a tedy napomáhá trávení.

Lidé, kteří denně cvičí, mají také zdravější a silnější zuby a pravidelné cvičení zvyšuje hustotu kostí, posiluje kosti a snižuje riziko osteoporózy, zlomenin a smrštění páteře. Chůze navíc zlepšuje náladu, tak s chutí do chůze!


Kašlete na fitko a běžte si zaběhat! Víte proč?


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru