Menu

Co je nového?

NOSTALGIE: 5 nejhranějších her z dob MS-DOS

Sdílení
Foto: Youtube

MS-DOS je počítačový systém, který vytvořila společnost Microsoft v roce 1981. Výchozím uživatelským rozhraním tehdy byl ještě příkazový řádek. Později byl vytlačen z trhu klasickými verzemi Windows. To však neznamená, že by se už na tomto systému nedalo sem tam něco zahrát. Vývojáři z celého světa připravovali své první hry pro počítače a začínala tím celá éra videoher. Které hry patří mezi to nejlepší, co kdy na MS-DOS vyšlo?

reklama

Prince of Persia (1989)

Prince of Persia dnes patří k naprostým kultům ve videoherním světě. Za hrou stojí Jordan Mechner, který aktuálně píše knihu o tom, jak celá tato hra vznikla. Úkolem hráče bylo projít jednotlivé levely, v nichž se Princovi postavili do cesty různí nepřátelé. Na celou hru byla k dispozici jen hodina čistého času. Důvodem byla záchrana princezny, kterou uvěznil zlý vezír Jaffar. Série se po letech dočkala i 3D zpracování, ale Ubisoft dal později přednost sérii Assassin’s Creed.


Lemmings (1991)

Lemmings byl zajímavý počin, který vycházel z chování lumíků, kteří mnohdy neváhají páchat hromadné sebevraždy skokem ze skály a podobně. Ve hře se ujmete určitého počtu těchto panáčků a máte možnost je dostat do bezpečí pomocí různých překážek, schodů a prorážení zdí. Hra vyžadovala poměrně velký postřeh, protože na obrazovce bylo rušno. Titul se také komplikoval tím, že někteří lumíci měli speciální dovednosti.

reklama

Prehistorik 2 (1993)

Kromě hry Prince of Persia to byl rozhodně Prehistorik, kterého měl doma na počítači snad každý. Věčně hladový neandrtálec si razil cestu se svým kyjem stále dopředu a při tom hledal tuny jídla, které mu poskytovaly celkové skóre.

Jednalo se o poměrně jednoduchou záležitost, alespoň dle popisu, ale vězte, že doskákat až na konec levelu a přežít nebylo zase tak snadné.

Vlak (1993)

Abychom také nezapomněli na českou účast v našem přehledu, tak vzpomínáme na hru, která byla ve svém principu naprosto jednoduchá, ale mnohdy náročnější, než si dokážete představit. V roce 1993 vytvořil Vlak pan Miroslav Němeček, který jej dával dohromady se svou manželkou. Hra funguje na principu hada a nabízí 50 různých obrazovek.


DOOM (1993)

Legenda všech legend. Není vůbec divu, že Bethesda se rozhodla svou značku obnovit i v posledních letech, neboť boje s démony nikdy neomrzí. Kultovní střílečka, která řádila na monitorech dlouhé roky, následovaná druhým dílem. Společnosti UAC se vymknou kontrole pokusy na Marsu a díky tomu vás čeká spousta střílení, než se vám povede základnu vyčistit.


Špatná zpráva: Pokud si pamatujete tyto hry, jste už vážně staří!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru