Menu

Co je nového?

Nové patenty od Škodovky: Osvětlené zámky pásů i had do kufru

Sdílení
Foto: Škoda Auto, Pexels

Škodovka vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů – to je nejvíce mezi českými firmami. Počet podaných přihlášek na patenty v automobilce přitom každoročně roste.


Škodovka požádala minulý rok o ochranu u 94 inovací, což je více než dvakrát tolik oproti roku 2017. To automobilku staví na vrchol žebříčku mezi firmami v České republice. V absolutním pořadí pak na druhé místo, a to za ČVUT v Praze.

Inovace ve Škoda Auto pocházejí z různých oblastí firmy – většinou je vytvořily týmy z technického vývoje a z výroby.

Automobilka tak počet udělených patentů a zapsaných užitných vzorů dále navyšuje a upevňuje svou pozici technologického leadera země.


Patent má Škodovka například na uložení skládací koloběžky do zavazadlového prostoru
Jedním z patentů je například způsob uložení skládací koloběžky do zavazadlového prostoru modelů Kamiq a Scala

„Inovační síla zaměstnanců je součástí kultury technického vývoje. S každou novou patentovou přihláškou píšeme také budoucnost moderního a inovativního výrobce automobilů, kterým Škodovka je,“ říká člen představenstva Škoda Auto pro technický vývoj Christian Strube.


Škodovka přihlašováním patentů a užitných vzorů zejména chrání své duševní vlastnictví, aby nebylo možné jej neoprávněně využívat, a zvyšuje tak svojí konkurenceschopnost. Vedle technických inovací jsou mezi patenty a užitnými vzory i četné Simply Clever prvky, které jsou základem DNA automobilky.


Jako chráněný užitný vzor tak na seznamu za loňský rok figuruje skládací koloběžka umístitelná pod podlahu zavazadlového prostoru. Koloběžka představuje podle automobilky udržitelné a praktické řešení mobility pro tzv. první a poslední míli.


K chráněným řešením patří i speciální koberce z dutých vláken, které se snadno čistí a nečistoty navíc na nich nejsou moc vidět.

Statut zapsaného užitného vzoru získala automobilka i pro osvětlené zámky bezpečnostních pásů ve voze. Ty umožňují snadné připoutání i pro spolucestující se zrakovým handicapem nebo ulehčují manipulaci s pásy ve tmě.

Patent má Škodovka také na osvětlené zámky bezpečnostních pásů

Mezi chráněná technická řešení patří i takzvaný „had“. Jde o inovativní způsob fixace zavazadel nebo nákladu v zavazadlovém prostoru. „Had“ má několik kloubů, které umožňují jeho přizpůsobení tvaru předmětu. Díky němu se v zavazadlovém prostoru dají přichytit kufry, krabice nebo tašky s nákupem tak, aby se během jízdy nemohly pohnout a způsobit škody.

„Had“ se dá snadno složit a suchým zipem připevnit k podlaze zavazadlového prostoru. Zabrání tak pohybu předmětu kolem vodorovné i svislé osy.

Jde tak o jedno z těch řešení, která zákazníci v budoucnu možná najdou v sériových vozech značky.


Had do kufru je dalším patentem automobilky

Nová technologická řešení přinesla také oblast výroby. Jedním z nich je kamerový systém, který s vysokou přesností určí polohu karoserie před svařováním. Díky optimální pozici systém zajišťuje rychlejší a efektivnější svařovací proces a snižuje tak mechanické nároky. Polohu hlídají celkem čtyři kamery a umožňují rychlou korekturu trajektorie svařovacího robota.


Městská mobilita v praxi: Škodovka nabízí skládací koloběžku do kufru


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru