Menu

Co je nového?

Pozor na dovolené! Kvůli těmto chybám vás klidně zavřou

Sdílení
Foto: Depositphotos

„Jiný kraj, jiný mrav,“ praví staré moudro. Hodit se vám může i během dovolené, pokud míříte do zahraničí.

reklama

To, co je u nás běžné, vám může v zahraničí vykoledovat pořádný trapas, a dokonce i mastnou pokutu. A netýká se to jen zemí s odlišnou kulturou či náboženstvím, problémy se zákonem můžete mít i v Itálii, Chorvatsku a dalších oblíbených dovolenkových destinacích Čechů.


Tričko s marihuanou nechte doma

Dobře volte, co s sebou vezete za oblečení. Míříte-li do muslimské nebo silně katolické země a chcete chodit po památkách, v kraťasech a tílku, nebo dokonce bez trička, vás do nich nepustí.

reklama

Promenádovat se s odhaleným hrudníkem už se nesluší ani v přímořských destinacích, trpělivost došla například lidem v chorvatském Splitu, Hvaru či Dubrovníku.

Na pláži klidně své tělo ukazujte, ale pokud budete chtít vyrazit do města na večeři nebo nakupovat na promenádu, bez trika nebo jen v plavkách si můžete vysloužit pokutu ve výši několika tisíc korun. A že jsou v Chorvatsku tvrďáci, dokazuje i případ turistky, která dostala pokutu zhruba sedmnáct tisíc korun za to, že v městě chodila v tričku s potiskem listu marihuany. Policie to brala jako propagaci drog, stejně jako u muže, na jehož triku se skvěl nápis Cannabis. Takové raději do dovolenkového kufru nepřibalujte.


Mušličku na památku raději jen na fotce

Dovézt si jako suvenýr od moře trochu písku, mušle nebo korálu, ale i úlomek antických staveb, už se v minulosti pokusilo tolik lidí, že místním došla trpělivost. V mnoha zemích je to nyní zakázané, koledujete si o vysokou pokutu a dokonce i o vězení. Ze Sicílie, Floridy nebo Indie si tak neodvezete písek z pláže, z Turecka kamínky, rostliny ani mušle, z Egypta nesmíte vyvézt žádnou mořskou přírodninu, a to ani řádně koupenou.Pozor také na kožešiny, výrobky z peří, šperky a doplňky ze želvoviny nebo slonoviny, zejména v afrických zemích. Koupit je možná lze legálně, mezinárodní obchod je s nimi ale zakázaný, takže převoz přes hranice vám může zkomplikovat život. Při návštěvě Asie pozor na produkty tradiční čínské medicíny, ale i módní kousky, které mohou být vyráběné z ohrožených rostlin či živočichů.

reklama

Zmrzka před Koloseem vyjde draho

Italům zas došla trpělivost s neukázněnými turisty, kteří k jejich památkám nechovají náležitou úctu. A není divu: opilí turisté vysedávají na památkách a šplhají po nich, koupou se v historických fontánách, nechají tu volně pobíhat své psy. Vadí dokonce, když si v blízkosti nejznámějších památek vybalí svačinu nebo se pustí do zmrzliny. Tyto památky jsou tu totiž pro všechny, každý si je chce v klidu prohlédnout a vyfotit, a vadí, když se v hledáčku jeho zájmu usadí skupinka neukázněných cestovatelů a labužnicky se pustí do jídla. Během svého pikniku, který se dokáže protáhnout, tak uzurpují jen pro sebe místo, kvůli kterému sem míří davy dalších návštěvníků.


Chystáte se na cesty? Tohle je 25 nejlepších aplikací pro pohodlné cestování


Po mnohých neukázněných turistech navíc zůstávají na místě hromady odpadků. Na svačinu proto pozor například v Benátkách či v Římě, kde nedávno přibyla na seznam další zákazová položka.

Více jak desetitisícová pokuta vám hrozí, pokud byste se usadili přímo na Španělské schody. Od letošního srpna smíte po 135 schodech už jen projít.

Turisté, kteří zde vysedávali a svačili, schody totiž za léta užívání nepěkně znečistili, zbylo po nich plno zašlápnutých žvýkaček a na mramoru nevyčistitelných skvrn od jídla a nápojů. Skrz sedící davy se mnohdy navíc nedalo ani projít. Nové nařízení má oblíbené atrakci navrátit úroveň, kterou si zaslouží.


Koupání na Adama už jen na Mácháči

Milujete opalování bez plavek? Dámy nahoře bez a pánové bez plavek si v Česku možná vyslouží jen káravé pohledy, ale v zahraničí mohou na své nudistické choutky doplatit. Plavky rozhodně neodkládejte na plážích v Cannes, na Korsice, Tunisu, v Polsku nebo v Portugalsku i na většině italských pláží, v arabských zemích leckde nepochodíte ani s titěrnými bikinami.

reklama


Ve většině zemí vám hrozí pokuta ve výši stokorun až několika tisíc, ale třeba ve Spojených státech vás za odhalování na pláži mohou i zatknout. V Chorvatsku byl nudismus léta populární, čistě nudistických pláží ale ubývá, sledujte tedy pečlivě cedule, ať včas zjistíte, zda se vaše oblíbené místo pro naháče nezměnilo v pláž, kde by vás bez plavek měli za zvrhlíka. A takové nálepky se asi dočkáte i v Asii. Zde si s nudismem zatím nevědí moc rady, pokuty se tedy zřejmě nedočkáte, své okolí ale přivedete minimálně do velkých rozpaků.


Tip na zimní dovolenou? To těžko! Pláž, kterou proslavil Leonardo DiCaprio, turisté úplně zničili


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru