Menu

Co je nového?

Pozor, opět se očekává suché léto! Jak se na něj připravit?

Sdílení

Pamatujete na loňské extrémní výkyvy počasí, kdy především zemědělce a zahradníky potrápila dlouhá sucha? Meteorologové předpovídají podobné léto i pro tento rok. Poradíme vám proto, jak na suché léto připravit vaši zahradu. Není čas zahálet, začněte už nyní!

reklama

Na zahradě čeká spousta nejistot včetně počasí. Loňský rok meteorologové zaznamenali největší sucha za posledních dvanáct let, což se samozřejmě projevilo na zemědělské úrodě, která byla až o třetinu menší. Sucha ale zaznamenali i drobní zahradníci a lidé starající se o své zahrádky a trávníky. Letošní dlouhodobé předpovědi počasí se poměrně shodují, léto by mělo být opět teplé a suché, dešťových srážek po málu.


Zahrada bez vody?

Rostliny vodu potřebují a pokud již nyní meteorologové hlásí, že hladiny řek po zimě nejsou tak vysoké jako v minulosti a že srážek bude méně, je dobré se na to připravit, vodu uchovávat a efektivně s ní pracovat. K tomu pomůže mulčování, sběr vody, zakládání dešťových zahrad, úprava členitosti zahrady, zastínění, ale třeba i užití šedé vody v domácnosti.

reklama

Hlavní cíl: minimalizace odparu

Hlavním cílem by mělo být v období sucha minimalizovat ztráty vody odparem a udržet její maximum v půdě. Jak na to? Velkými pomocníky vám budou stromy a stín, který vrhají. Pomůže i členitost povrchu. V případě, že se chystáte na úpravu zahrady, a právě její členitosti, nezapomeňte zohlednit profil zahrady, tedy k čemu ji primárně užíváte, i její polohu vůči světovým stranám.

Členitost můžete podpořit terasovitými záhonky, svažitými partiemi, zmíněnými stinnými místy i skalkami, avšak u nich pozor, fungují jako akumulátor, kdy přes den nasávají teplo a v noci jej uvolňují.

To vše bude mít vliv na míru odpařené vody z půdy, kterou bude minimalizovat.Eliminujte nenasyty

Sucho automaticky neznamená, že vaše zahrada bude bez květin a bude připomínat spíš poušť, jen je třeba dobře vybírat. Ano, i mezi okrasnými rostlinami jsou takové, které dělají velkou parádu i bez vysokých nároků na vodu. V čem je jejich trik? Většinou v tom, že mají buď dlouhé kořeny a vláhu tak mohou čerpat z hlubší půdy, kde se voda drží déle, nebo dužinaté a tlusté kořeny, které umožní postupné zásobování vodou.

reklama

Problém století? Boj o užitkovou vodu!Tyto rostliny poznáte i podle jejich listů, které jsou často potaženy voskem či vrstvou jemných chloupků. A pozor, nemusí se vždy jednat jen o exotické rostliny, ačkoliv taková juka s krémovými bílými zvonky je opravdu krásná. Výborně poslouží i dvouletka divizna velkokvětá dosahující výšky až dvou metrů, kontryhel, trvalka, která bohatě kvete i semenní, častec vlnatý, stříbřitá trvalka, která vás bude těšit po celý rok nebo třeba fialová šuta kvetoucí dvakrát za sezónu.


Zalévat, ale..!

Rostliny i trávník jsou na závlahu náročné, ale déšť zastoupit nelze. Dobré je proto být na sucho připraven a postupně si dešťovou vodu střádat do různých barelů, sudů, kontejnerů nebo plastových nádrží pod zemí, které mimo jiné oceníte po celý rok. Zalévejte jen tehdy, kdy je to opravdu třeba. A pokud zaléváte, dělejte to pořádně a intenzivně.

Zapomeňte na pravidelnost, pokud totiž budete rostliny zalévat pravidelně, zvyknou si a nebudou se kořeny snažit dosáhnout hlouběji pro tady ukrytou vláhu.

A zalévejte rostliny, nikoliv půdu okolo, ideálně ráno, kdy teploty ještě nejsou tak vysoké nebo naopak večer, kdy horko pomalu ustupuje.


I trávník ocení vaši pozornost

Velkým žíznivcem je také trávník. V době horka sečení trávy trochu omezte, zastřižené anglické trávníky úplně nedoporučujeme. Pokud se chystáte teď na jaře ještě na dosev trávníku, volte takové směsi, které zvýší kořenovou hloubku substrátu. Pokud se budete o trávník dobře starat průběžně, ocení to a vy to poznáte právě tak, že bude déle odolávat extrémnímu počasí.

reklama


Ruku ale na srdce, sečení trávníku nepatří mezi oblíbené. Přenechte proto ideálně tuto činnost robotickým sekačkám. Například ty od společnosti Robomow jsou zárukou kvality: „Neustále pracujeme na vylepšování našich modelů. Moderní technologie jsou pro nás alfa a omega,“ říká Aleš Chrobok ze společnosti Robomow. „Modely lze ovládat skrze webové a mobilní aplikace, vybrané produkty zareagují i na váš slovní pokyn. Model RS630 Pro SV je vybaven i technologií RobovisionTM, tedy kamerovým systémem, který rozpozná a okamžitě zareaguje na přítomnosti lidí, dětí i zvířat,“ dodává Chrobok.


Chystáte obnovu zahrádkářského „vozového parku“? Tady jsou tipy, co při koupi zohlednit


Komentáře (2)

 • Pavel Kopecky

  27. 5. 2020 - 14:26

  Důležitý je stín a tolik nesekat trávu ať půda drží vláhu. 🙂 A ta skála třeba z jezírkem taky není od věci.

  Odpovědět
 • Ivanka

  30. 12. 2021 - 16:11

  Období sucha je fakt peklo. Své o tom určitě ví i půjčovna lodí sázava, která je na vodě přímo závislá kvůli tržbám. Dříve byl problém se suchem jednou za čas, ale když se dnes člověk podívá na mapu vyschlé půdy, tak se zděsí, jak na některých místech ČR svítí černá a rudě červená barva.

  Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru