Menu

Co je nového?

Televize jako učebnice pro děti? O filmech je důležité s nimi diskutovat

Sdílení
Foto: Shutterstock

Začátek školního roku bývá pro studenty náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit.

reklama

Francouzský vzdělávací animovaný televizní seriál z roku 1987 Byl jednou jeden život si pamatuje mnoho dospělých. Díky nezapomenutelným bílým krvinkám v roli policajtů s obušky mnoho tehdejších dětí pochopilo, jak funguje krevní oběh v lidském těle. Televizi jde jako pomocníka při výuce využít i nyní. K ruce může být učitelům i rodičům řada současných dokumentů, filmů a seriálů vykreslujících nejenom dobu, ale i důležité fenomény či skutečnosti.


Příkladem je loňský projekt České televize Dukla 61 o tragické události v černouhelných dolech z roku 1961 nebo letošní hit – seriál Černobyl o nejhorší jaderné havárii. Podle učitelky 2. stupně Terezy Vaněčkové jsou podobné snímky dobrým příkladem, jak v dětech vzbudit o učivo větší zájem.

reklama

„Cokoli, co studenty zaujme a zároveň je nenásilně vzdělá, je dobré. S některými dokumenty, které jsou primárně určeny jako výukové, bývá problém. Žáci v nich často prokouknou učebnicový text s vizuální stopou. V tomto ohledu preferuji spíš formu příběhu i za cenu drobných faktických nepřesností nebo odchylek,“ říká Vaněčková.

Dodává ale, že na nuance je poté potřeba je upozornit.


Diskuze nad filmem

Právě filmy a seriály v dětech často probouzí takový zájem, že o tématu samy chtějí diskutovat, ať už s rodiči, nebo mezi sebou. „Toho mohou využívat rodiče i učitelé a dovysvětlit tak některé souvislosti a pozadí příběhů. Samozřejmě je ale nutné uzpůsobit promítaný snímek věku dětí, aby téma pochopily a udržely pozornost. To se mi ve výuce podařilo například při filmu Mikrokosmos, pojednávajícím o hmyzím životě,“ dodává Vaněčková.


Rusko hodlá překrucovat pravdu: Seriál Černobyl se prý snaží zničit jejich pověst jaderné velmoci


Pokud chtějí rodiče či učitelé podobné doplňky učiva využít, nejsou už odkázáni jen na půjčovny a televizní vysílání. „Dobové a historické seriály v poslední době zažívají boom. Velmi oblíbené je seriálové drama Černobyl, ale úspěšný je například také výpravný seriál Viktorie, který popisuje období vlády jedné z největších panovnic a čerpá ze skutečných událostí a podrobných deníků samotné královny,“ upozorňuje vedoucí prodeje internetové televize Kuki Vladimír Tovarňák.

Sledované jsou i životopisná dramata. Z českého prostředí například dokumentární snímky o českých sportovcích jako Emil Zátopek nebo Věra Čáslavská.

Divácky atraktivní je pak podle Tovarňáka také snímek Milada o vykonstruovaném politickém procesu z komunistického Československa.


Dokumenty na desítky způsobů

Omezovat se ale diváci nemusí pouze na historická témata. „Jen v televizi je možné vybrat si z dvaceti dokumentárních stanic, ve kterých si lidé navíc vybraný pořad pustí i zpětně,“ doplňuje Tovarňák.


Jaké byly gangy v Birminghamu? Seriáloví Peaky Blinders se od těch skutečných pořádně liší


Přestože nabídka na televizi a internetu je dobře dostupná a více než dostatečná, neznamená to, že doučování či rozšiřování obzorů je možné nechat pouze na televizní či počítačové obrazovce. „Filmy a seriály musíme chápat pouze jako užitečnou pomůcku. Mnohem podstatnější je, jak poté děti s informacemi pracují. Je proto důležité s nimi často mluvit a pomáhat jim utvářet si názory a spojovat věci do souvislostí,“ uzavírá Vaněčková.

One comment

  • Estráda

    31. 1. 2022 - 15:24

    My jsme našeho čumáčka pojmenovali Tonda. To jméno je dnes docela nevšední a to se mi na tom právě líbí. Jsem ráda, když se jako rodina můžeme odlišit. A jménem jsme udělali to nejlepší, co jsme mohli. Nechápu, jak třeba ten Čeněk pohl své dítě pojmenovat https://www.mimikov.cz/info/seznam-jmen/ Bitcoin. Hrozně nevšední, ale i hloupé. Jen virtuální měna.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru