Menu

Co je nového?

Jaro je tu! 4 tipy pro moderní minimalistickou zahradu

Sdílení

Příroda už vysvléká svůj zimní kabát a probouzí se k novému životu. Sluneční paprsky pomalu budí květiny ze zimního spánku a ven na zahradu lákají i nás. Jaro je nejvhodnějším ročním obdobím pro obnovu a modernizaci zahrady, proto není čas nyní zahálet.

reklama

Tento rok se nám pravá zima vyhnula obloukem. I tak je ale už třeba naší zahrádce i zahradě začít věnovat pozornost, zvlášť pokud chceme, aby celý zbytek roku lahodila našemu oku a poskytovala útočiště pro každodenní trávení času. Jarní údržbě se nevyhneme. Chcete letos vyzkoušet něco nového? Tak vzhůru ven, nyní je ten správný čas pro obnovu i změny. 

Nejnovějším trendem v zahradní architektuře je minimalismus. Upřednostňují se čisté linie, každá rostlinka má své konkrétní místo a zahrada celkově působí takzvaným „zenovým“ dojmem.

Také po něčem podobném toužíte? Níže přinášíme 4 užitečné tipy, jak s takovým minimalismem začít.

reklama

1. Inspirujte se

V první řadě byste se měli jasně rozhodnout, k čemu především by měla vaše zahrada sloužit. Má to být místo pro hraní dětí? Příjemný prostor pro letní grilování a posezení s přáteli nebo oáza klidu? Prostor zahrady je potřeba rozvrhnout tak, aby mohl plnit všechny vaše potřeby. Inspiraci nabízí četné katalogy a magazíny, představu můžete najít i v městském parku nebo na zahradě rodinného příslušníka či přátel. Mějte oči otevřené a nechte se inspirovat vším, co vnímáte a domů si přeneste vše, co se vám líbí.


2. Poznejte svou zahradu

Rostliny do své zahrady vybírejte s přihlédnutím k lokálnímu podnebí. Velmi vám to ušetří čas a dost možná i finance, protože exotické druhy dřevin a rostlin jsou velmi náročné na péči a výživu. Pokud tedy nechcete starostí o venkovní floru trávit zbytečně moc času, a naopak si zde chcete vychutnávat volný čas a relaxovat, vybírejte rozumně a efektivně. I „naše“ květiny, keře a stromy umí udělat pořádnou parádu.


3. Květiny versus keře

Sezónní květinové záhony jsou nádherné, ale zároveň vyžadují čas a pozornost. Záhonky je třeba dosívat, pravidelně zalévat, stříhat odkvetlé květy a další.

Pro jednoho je přesně takováto kontinuální starost o zahradu tím pravým odpočinkem, pro jiného stres. Pokud patříte spíš do té druhé skupiny, tedy mezi ty, kteří preferují vždy zelenou zahradu bez extrémní časové náročnosti na péči, volte místo květin keře.

Minimalistický styl radí keře upravovat do různých tvarů. Takové střihy mohou ale často vyžadovat větší fyzickou sílu, proto je dobré mít k ruce spolehlivého pomocníka. Tím jsou třeba kvalitní dvoubřité nůžky na větve Power Cut RR 900 T od společnosti Wolf Garten. Dokonale využívají sílu páky, takže s nimi uděláte ty nejhladší řezy. Nepoškodíte jimi okolní kůru a díky ergonomickému designu rukojeti nebudete mít své dlaně plné puchýřů a oděrek.


4. Dokonalý sestřih

Květinové záhony můžete mít sice přesně podle pravítka, keře do detailu zastřižené, ale pokud nebudete mít perfektně upravený trávník, nikdy nebude celek budit dokonalý dojem a vy tak nebudete spokojeni. Nepatří starost o trávník k vašim oblíbeným činnostem? Vězte, že pokud zvolíte správný a silný stroj, práce nebude tak těžká a půjde lehce od ruky.I do oblasti zahradní techniky se promítá současný trend ekologie. Vyzkoušejte proto novinku – akumulátorovou sekačku Lycos 40/340 M od společnosti Wolf Garten s vyměnitelnou baterií, kterou můžete libovolně kombinovat s dalšími stroji v dané řadě, jako například s fukarem, vyžínačem nebo třeba křovinořezem. Získáte tak 3 v 1, budete šetřit životní prostředí, nespotřebujete litry benzínu a můžete se navíc radovat z perfektně zastřiženého trávníku.


Problém století? Boj o užitkovou vodu!


Komentáře (3)

 • Erika

  13. 2. 2022 - 14:28

  Jejda, já vlastně budu muset dát zahradu do servisu. Vůbec mně nedošlo, že březen je za rohem a brzo budeme muset odvážet trávu do dvora. Ten čas hrozně letí, zanedlouho je šestina roku za námi. Jsem pracovně silne vytížená. Momentálně v práci řešíme, jak se dostat s prodejem ochrany proti prorůstání trávníků na čísla 2018, ba i vyšší.

  Odpovědět
 • Ema

  28. 2. 2022 - 18:50

  Na začátku jara budu muset udělat výměnu řady nářadí. To bude zase hodně peněz, achjo. Ale na druhou stranu. Za co já utrácím peníze když nepočítám energie a jídlo? Jediným mým koníčkem jsou procházky, hlídání vnoučat a občas zajdu právě na zahradu, tak si dopřeju něčeho co mi udělá radost, ne?

  Odpovědět
 • Petra

  28. 4. 2022 - 12:35

  Děkuji za tyto tipy. Těší mě že je někde podrobně rozepsána výhoda a nevýhoda absence filtrace pro jezírka. Četla jsem totiž na hodně webech že je to nutně potřeba, ale tady mi bylo vysvětleno, že ne pro všechna řešení je to dobrý nápad. Děkuji vám za osvětu

  Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru