Menu

Co je nového?

V Česku se otevřela první vodíková čerpací stanice

Sdílení
Foto: Toyota

Vodíková auta už mohou nově tankovat na první veřejné čerpací stanici v Praze na Barrandově. Spustí se díky tomu v Česku vlna zájmu o vodíkové vozy?

reklama

Společnost Orlen Benzina zprovoznila na pražském Barrandově první plně samoobslužnou čerpací stanici na vodík, která je přístupná široké veřejnosti v non-stop režimu a vhodná pro plnění osobních i nákladních aut a autobusů.

Další vodíková pumpa by měla vzniknout opět v síti čerpacích stanic ORLEN Benzina v Litvínově. Do roku 2030 chce mít jen skupina Orlen Unipetrol ve své síti Orlen Benzina v Česku tři desítky stanic, celkem by jich mohlo být podle plánu ministerstva dopravy zhruba 80.

V Evropě bylo ke konci roku 2021 celkem 136 plnicích vodíkových stanic. Lídrem je Německo, následuje Francie a Nizozemsko. Podle dohody evropských ministrů dopravy by na hlavních tezích EU měly být vodíkové čerpací stanice každých maximálně 200 kilometrů.

reklama

Otevření vodíkové čerpací stanice na Barrandově

Vodíkových vozů jezdí po Česku více než desítka. Jen Toyota avizuje deset vodíkových vozů Mirai přihlášených na českých značkách. Kromě modelu Mirai je pak v Česku v prodeji ještě model Nexo od automobilky Hyundai.


Mirai druhé generace je nejprodávanějším sériovým vozem na vodík. Sedan o délce téměř pět metrů disponuje výkonem 182 koní, ujede na jedno natankování 650 km a doba doplnění vodíkových nádrží nepřekračuje pět minut. V Česku dosud sloužila především k propagačním a testovacím účelům.

S otevřením první samoobslužné čerpací stanice v síti ORLEN Benzina na Barrandově Toyota očekává oživení zájmu především firemních zákazníků. Mirai v tuto chvíli využívá například Výzkumné energetické centrum (VEC) při Vysoké škole báňské v Ostravě nebo společnost Orlen. Ta jich má v současnosti v tuzemsku nejvíce.

V Praze už natankujete vodík

„Toyota je průkopníkem vodíkových technologií ve světě. V Česku jsme se dosud potýkali zejména s problémem tankování vodíku, protože donedávna chyběla jakákoliv infrastruktura. To se dnešním dnem konečně začíná měnit a věříme, že nyní rozvoj infrastruktury nabere obrátky. Vodíkový vůz může být zajímavá alternativa i pro fleetové zákazníky,” říká u příležitosti otevření čerpací stanice generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

reklama

A co na to říkáte vy? Bude vaše další auto na vodík? Podělte se o svůj názor v komentářích níže!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru