Menu

Co je nového?

Čeští ženisté se v zimě a na sněhu připravují na misi v Lotyšsku

Sdílení
Text: Zuzana Králová, Foto: AČR

„Kontakt na šesté hodině!“ Informace se během vteřiny ozývá ze všech stran. Třicet osm vojáků 15. ženijního pluku vybíhá ze stanů a zaujímá místa při obraně svého prostoru rozmístění. Zalehávají do bahna a sněhu a jsou připravení střílet. Začíná třetí den jejich praktického výcviku, který je má připravit na zahraniční operaci v Lotyšsku.

reklama

„7. úkolové uskupení se nachází ve fázi společné přípravy. V současné době probíhá polní výcvik posílené pontonové čety v posádce Bechyně zaměřený na bojové drily, činnost v prostoru rozmístění nebo reakce na incidenty. Velitelský prvek zároveň zpracovává operační dokumentaci a plní úkoly logistické přípravy,“ upřesnil náplň výcviku velitel 7. úkolového uskupení kapitán Josef Kurfiřt.


Mise = nové zkušenosti

Přibližně 80 vojáků nejen ze ženijního pluku už má od začátku roku za sebou teoretickou přípravu na různá témata, která souvisí se zahraniční operací. „Kromě toho si někteří vojáci musí ještě doplnit chybějící kurzy, které z důvodu protiepidemiologických opatření nemohli absolvovat na konci minulého roku a které jsou pro výjezd do Lotyšska nezbytné,“ doplnil Kurfiřt a dodal, že současná situace jim neustále komplikuje plány. I tak ale příprava pokračuje dál. Hlavním úkolem je, aby se jednotka sehrála a vojáci se navzájem lépe poznali, i v náročných podmínkách.

reklama

„Už od začátku jsme mezi sebou najeli na vlnu humoru, a i přestože nám počasí moc nepřeje, začíná tát sníh a všude je bláto, stmelujeme se a pořád se snažíme držet správnou morálku,“ prozradil starší ženista na 1. pontonové četě desátník Pavel Hanousek, pro kterého bude mise v Lotyšsku vůbec první zkušeností se zahraniční operací.

„Vidím v tom velkou příležitost k získání nových zkušeností a také kariérního postupu,“ dodává desátník Hanousek.


Ženisté cvičí na misi v Lotyšsku

Perfektní výkony i v těžké době

Podobně to vnímá i velitel družstva 1. pontonové čety četař Tomáš Formánek, který je s výkonem svých svěřenců velmi spokojený. „Nejsme žádná mechanizovaná četa, ani speciální jednotka. A na to, že teď prakticky necvičíme, tak kluci předvádějí perfektní výkony.“ Četař Formánek navíc poukázal na to, že Baltské země patří k těm chladnějším, takže příprava v zimě na sněhu i ledu je více než příhodná.

Pro 7. úkolové uskupení složeného zejména z příslušníků 15. ženijního pluku je to teprve začátek. Hlavní úkoly jsou plánovány na březen, kdy se většina jednotky přesune na vodní cvičiště v Litoměřicích. Vyčlenění příslušníci zahraniční operace navíc absolvují odbornou stáž v místě nasazení, tedy na lotyšské základně v Adazi.

Ženisté cvičí na misi v Lotyšsku

Mise v Pobaltí

Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

reklama

Ženisté cvičí na misi v Lotyšsku

Od února 2021 působí v Lotyšsku 6. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci minometné čety 72. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 56 osob. Čeští vojáci působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP společně se zástupci dalších osmi států pod vedením Kanady od června 2018.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru