Menu

Co je nového?

Zlaté glóby vyhrál Brad Pitt i Joker! Moderátor všechny pobouřil svým proslovem

Sdílení
Foto: Youtube, Universal Pictures, Netflix

V noci 6. ledna se udílely Zlaté glóby, výroční filmové ceny devadesátky zahraničních kritiků akreditovaných v Hollywoodu, považované za předzvěst Oscarů. V 77. ročníku v kategorii dramat zvítězil překvapivě válečný snímek 1917, v oboru komedií a muzikálů vyhrál retropříběh Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu.

reklama

Ač snímek 1917 překvapil, řada favoritů se také prosadila. Podle nominací měly nejvíce šancí snímky Manželská historie, Irčan a Tenkrát v Hollywoodu, následované jihokorejskou komedií Parazit. Tipovalo se také, že zvítězí Brad Pitt, jenž si na Glóbech „vyzkouší děkovnou řeč pro ceremoniál Oscarů“.

Právě Brad Pitt za vedlejší roli ve snímku Tenkrát v Hollywoodu skutečně vyhrál, stejnou trofej si za vedlejší postavu v Manželské historii připsala též favorizovaná Laura Dernová, kterou na konci 80. let objevil pro svět filmu David Lynch.

Hercům v kategorii muzikálů a komedii kraloval Taron Egerton, jenž představoval Eltona Johna v životopisu Rocketman, a rapující herečka Nora Lumová známá jako Awkwafina vyhrála za snímek Sbohem.

reklama


Mezi herci v dramatech se v souladu s očekáváním prosadil Joaquin Phoenix coby titulní hrdina thrilleru Joker a z hereček Renée Zellwegerová, která ztvárnila hvězdu Judy Garlandovou ve snímku Judy.


Zpěvák Elton John zase získal cenu za nejlepší píseň, skladbu I’m Gonna Love Me Again, jež zazněla v Rocketmanovi. Nejlepší hudbu měl podle kritiků Joker a předpovědi vyšly i příběhu Parazit, jenž se stal nejlepším neanglicky mluveným dílem roku. Nejlepší scénář napsal Tarantino.

Naopak překvapení se odehrálo při vyhlašování ceny za nejlepší režii, kterou dostal Sam Mendes za válečné drama 1917. „Na světě neexistuje filmař, jenž by nestál ve stínu Martina Scorseseho,“ prohlásil Mendes s úctou na adresu poraženého kolegy, tvůrce Irčana, jenž vyšel naprázdno.

Cenu za animovaný film má dílo Hledá se Yetti. Z televizních titulů si Zlatý glóbus odnesly například tituly Černobyl, za který bodoval též Stellan Skarsgard, dále Boj o moc, Potvora nebo herečka Olivia Colmanová za seriál The Crown.

reklama


Letošní Zlaté glóby si vysloužily kritiku, že šanci dostalo málo žen. Jiným vadilo, že se vrátil moderátor Ricky Gervais, jehož humor zahrnuje rasistické či sexistické narážky, nebo že se pod heslem ochrany klimatu podávala večeře výhradně rostlinného původu od polévky z řepy po houbové rizoto.


Na kontroverzní proslov Rickyho Gervaise se můžete podívat zde:


Nicméně Gervais pobavil úvodní výzvou, aby se umělci nepouštěli do politiky. „Nejste tu od toho, abyste veřejnost o čemkoli poučovali, o skutečném světě nic nevíte. Většina z vás strávila ve škole méně času než Greta Thunbergová. Takže pokud vyhrajete, přijďte sem nahoru, svou malou cenu si převezměte, poděkujte svému agentovi a Bohu a pak zase vypadněte,“ doporučil.


Český lev bude v modrobílých barvách! Galavečer proběhne 7. března


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru