Menu

Co je nového?

Aby dovolená byla dovolenou

Sdílení

Vypněte mobil, přečtěte si knížku, nasávejte atmosféru genia loci, ochutnávejte místní speciality a odpočívejte.

reklama

Ano, snadné rady, ale těžší je dodržet. Ruku na srdce, máte notebook v kufru a telefon stále při ruce i ve dnech volna? Nic neobvyklého. Dělá to tak většina lidí. Ovšem pro psychiku je důležité se opravdu uvolnit a odpočívat…


Volno bez efektu

Když budete stále na příjmu, má to své důsledky. Stres zvyšuje krevní tlak a s tím spojené riziko dalších kardiovaskulárních nemocí. Napětí zhoršuje spánek, organismus si neodpočine a zvyšuje se šance na rozvoj dalších civilizačních nemocí, například diabetu, nadváhy. Dostanete se do kolotoče únavy, přejídání, diskomfortu.

reklama

A proto: Cestujte bez obtíží!

Zkuste to. Naplánujte si pevný termín dovolené, destinaci, kde se vám bude dobře žít s ohledem na váš zdravotní stav (alergie, krevní tlak…), časové a finanční možnosti.

Vybírejte i způsob dopravy tak, aby vás nezatěžoval. Na kratší vzdálenosti je ideální vlak, kde se můžete protáhnout, projít, občerstvit v jídelním voze, na delší letadlo. Auto samozřejmě nabízí volnost, ale dlouhé vzdálenosti vyčerpají, zhoršuje se pozornost, únava vás vykolejí na další den a zkracujete si volno. Navíc, auto si můžete v místě pobytu půjčit.

Pozor na útok alergenů

Při balení myslete především na léky, které pravidelně užíváte, ale také na ty, které by se mohly hodit. Třeba léky na alergii. Ano, říkáte si, nejsem alergický, co by se mohlo dít? Alergie se objevuje kdykoliv v životě, může ji spustit slunce, potravina, pyly, prachy, srst zvířete, jiné prostředí, cokoliv.


Chraňte se před sluncem

Většinou putujeme do jižních destinací s cílem vrátit se plní vitaminu D a nabití energií ze slunce na rok dopředu. Proto se často spálíme. Pokožku je třeba chránit a důkladně ošetřovat.

reklama

Krémy s UVA a UVB faktory jsou samozřejmostí, stejně jako výše ochrany 50. Nepodceňujte ani ošetření po opalování (mléka, krémy), dostatečnou hydrataci vodou, minerálkami. Pozor na příliš studené nápoje, snadno si můžete přivodit komplikaci v podobě angíny.

A co parazité?

V řadě zemí je potřeba dbát na zvýšenou hygienu, nejen rukou, ale i při stravování. Kromě zažívacích potíží hrozí i to, že si přivezete nežádoucího společníka domů. Třeba svrab. Toto vysoce infekční parazitární onemocnění se snadno šíří přímým kontaktem s nemocným, spaním ve stejné posteli, používáním stejného povlečení nebo ručníků či pohlavním stykem. A zdaleka se nejedná jen o státy třetího světa.

Jak poznat svrab? Poznáte ho silným svěděním celého těla, které vynechává hlavu a krk. Je intenzivní v noci, přijdete o spánek. Na kůži můžete pozorovat chodbičky, které mají barvu kůže nebo jsou bělavé, měří 0,5–1 centimetru, na koncích chodbičky je drobný puchýřek nebo pupínek.

Potvrzení svrabu zjistíte u dermatologa odběrem vzorku kůže nebo vyšetřením mikroskopem či dermatoskopem (osvětlenou lupou). Pozitivní výsledek musíte hlásit orgánu ochrany veřejného zdraví, kterým je epidemiolog. Svrab se léči likvidací parazitů v kůži. Sírou a synteticky vyráběnými přípravky. 


One comment

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru