Menu

Co je nového?

Výrobce kol Festka slaví deset let limitovanou edicí tří nejprodávanějších modelů

Sdílení
Foto: Festka

Český výrobce špičkových karbonových rámů pro silniční kola Festka slaví 10 let od svého založení vydáním limitovaných edicí deseti kompletních jízdních kol každého ze svých nejprodávanějších modelů.

reklama

„Ačkoli vůbec první rám Festka, dokončený v únoru 2011, byl vyrobený z nerezové oceli, naše první karbonové kolo spatřilo světlo světa jen o několik měsíců později. Vzhledem k tomu, že karbon se postupně stal převládajícím materiálem, ze kterého naše kola stavíme, rozhodli jsme se připomenout si toto výročí jako oslavu tohoto úžasného materiálu, který Festka používá v takové podobě a takovým způsobem, jako nikdo jiný,“ říká spoluzakladatel společnosti Festka Michael Moureček.


Festka X

Po čtyřleté pauze od cyklistiky, která následovala po předčasném ukončení jeho profesionální kariéry, se Mourečkův zájem o jízdní kola opět vzbudil, když mu jeho rodina nabídla peníze na nákup nového kola jako dárek k narozeninám. Při této nabídce byl přítomen také Michaelův blízký přítel Ondřej Novotný, který se sám jako vášnivý hobby cyklista rozhodl Michaelovi pomoci při hledání jeho dalšího kola. 

reklama

Brzy vyšlo najevo, že žádný z výrobců rámů, natož sériových výrobců, nebude schopen splnit jeho očekávání. A tak se zrodila Festka. Pokud víte, co chcete, a nemůžete najít nikoho, kdo by to pro vás dokázal vyrobit, musíte to udělat sami.

Společnost se zrodila v garáži, vyráběla na míru vyrobené rámy z oceli a hliníku a experimentovala s karbonem. Díky změně týmu a odvážnému projektu předprodeje Festka později vyrobila dvě stě karbonových rámů ZERO – prvního vlastního modelu navrženého pro sériovou výrobu. Tragická ztráta klíčového člena týmu však dala podnět začít znovu na zcela nové úrovni – což bylo předvojem k tomu stát se předním výrobcem ručně vyráběných kol. „Naším cílem bylo navrhnout jízdní kola, která budou fungovat bez kompromisů,“ dodává Ondřej Novotný.


Festka ONE byl prvním rámem, který vyrobil tým postavený na novém principu: každý ve Festce musí být nejlepší ve svém oboru. Tato cesta vedla k mnoha zásadním spolupracím se společnostmi a institucemi od Českého vysokého učení technického v Praze po Evropskou vesmírnou agenturu, ale možná nejdůležitější bylo, že zavedla Festku ke dveřím společnosti CompoTech – jednoho z předních světových zpracovatelů uhlíkových vláken, který je dnes spolutvůrcem a dodavatelem trubek z tkaných uhlíkových vláken pro rámy Festka.


Kola Festka jsou špičkou v oboru

Dnešní Festka je společnost na špičce vývoje jízdních kol. Pod vedením svých zakladatelů spolupracuje s předními výrobci pokročilých materiálů a předními výzkumnými pracovníky v oblasti strojírenství a technologie. Díky tomu, že jsou všechny fáze výroby plně pod kontrolou společnosti, je Festka v segmentu hi-endových jízdních kol jedinečná.


Limitovaná edice X

V rámci oslav svého desetiletého výročí vyrobila Festka deset kusů limitované edice každého ze svých tří nejprodávanějších modelů kol.

Sjednocujícími rysy jejich designu, který vytvořil umělecký ředitel společnosti Tomáš Hnida, jsou surový karbon s grafikou provedenou v 24karátovém zlatě. Rámy jsou ve spodní části označené římskou číslicí X, symbolizující 10. výročí společnosti, stejně jako počet kusů limitované edice. Každé z výročních kol je dále označeno pořadovým číslem 1–10. 

První kolo této výroční limitované edice je Festka Scalatore X – špičkový silniční model od Festky a černočerná karbonová kráska. Při této zvláštní příležitosti je dodáván výhradně s pečlivě vybranými komponenty, včetně klik SRM s integrovaným wattmetrem, kokpitu Darimo a karbonových kol Lightweight.


Limitovaná edice má promyšlené detaily

Druhé kolo z limitované edice je Festka Doppler X. Doppler, který byl uveden na trh v roce 2015, se pro Festku postupně stal ikonickým modelem. V nepříliš veliké konkurenci cyklistických rámů, vyrobených z kombinace titanu s karbonem, šla Festka proti proudu tím, že Titan použila na rovných trubkách a spoje vyrobila karbonové, zatímco ostatní výrobci volili opač-nou konstrukci. 

Tento výroční model má jedinečnou povrchovou úpravu. Titanové trubky jsou potaženy pomocí technologie Diamon-Like Carbon (DLC) – moderní metody odolného povlaku používaného u výrobků vystavovaných tření a jiným příčinám opotřebení. V tomto případě je efekt vysoce dekorativní, zejména v kombinaci s pískovanými liniemi základního designu tohoto modelu.

Toto kolo je nabízeno s pečlivě vybranými komponenty, včetně sady Campagnolo Super Record 12s, titanových klik Cane Creek, převodníků a rotorů kotoučových brzd Carbon TI, karbonových kol Lightweight Wegweiser EVO a karbonového kokpitu Schmolke. Řetěz KMC je také potažen metodou DLC, což zajišťuje jeho pevnost, odolnost proti korozi a snížení opotřebení a tření.

reklama

Festka X

Třetím a posledním výročním kolem je skvělý zástupce nejmladšího modelu ve firemní flotile – Festka Rover X. V roce 2018, kdy byl model původně představen, se jednalo o vyvrcholení několikaleté práce ve výzkumu a vývoji a několika dílčích kroků k výrobě terénního kola se silničními řídítky a bez odpružení. Postupem času se pro kola tohoto typu vžilo označená gravel, neboli štěrkáč. Model je vybaven kokpitem ENVE a koly SES, sedlem Selle Italia SLR Boost a osazením SRAM Force eTap Wide 2x.


Vývoz do celého světa

Festka je česká technologická firma, která se specializuje na zakázkovou výrobu silničních kol a rámů nejvyšší kvality. Sídlo a výroba firmy je v centru Prahy v České republice.

reklama

Festky sedlá celá řada zajímavých lidí od hollywoodských celebrit a miliardářů až po obyčejné začátečníky, kteří si chtějí užívat jízdy na mimořádném produktu, který vznikl např. i díky podpoře Evropské vesmírné agentury.

Firmu založili Michael Moureček a Ondřej Novotný a na estetickou úroveň kol Festka dohlíží od samého začátku umělecký ředitel Tomáš Hnida. Zhruba 90 % procent rámů a kol firma exportuje do celého světa, 80 % míří k zákazníkům mimo EU – Asie (Šanghaj, Singapur, Kuala Lumpur), USA nebo Austrálie (Sydney).


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru