Menu

Co je nového?

Kolo nebo běh: Co je lepší jako rekreační sport?

Sdílení
Foto: Shutterstock, Pexels

Někdo to má jasné, miluje cyklistiku anebo běhání. Takže má jasno a nemusí číst dál. Co ale ti, kteří se chtějí hýbat, ale ani k jednomu z výše uvedených sportů od přírody neinklinují? Máme pro ně malé srovnání!

reklama

Níže jsme pro vás dali dohromady plusy a mínusy obou sportů. Každý z nich má něco do sebe, takže konečný výběr necháme samozřejmě na vás. Ať budete pravidelně běhat anebo jezdit na kole, věřte, že děláte pro své zdraví to nejlepší, a to je hlavní.


Běh

Někdo běhání propadne a nedá na něj dopustit, jiní si raději nechají ujet tramvaj, jen aby nemuseli kousek popoběhnout. Zdá se, že běh zkrátka buď milujete, anebo nenávidíte. Existuje ale spousta lidí, kteří se dostali ze skupiny “ani za nic” do skupiny vášnivých běhačů. Jak je to možné?

reklama

Tak zaprvé, běh má oproti cyklistice jednu velmi výraznou výhodu – skoro nic na něj nepotřebujete. Stačí jen vhodné boty a můžete běhat do aleluja.

Pokud to s běháním myslíte jen trochu vážně, kromě kvalitních bot si pořídíte samozřejmě i funkční oblečení, ve srovnání s jízdou na kole se ale i tak jedná o zanedbatelné částky. Nepotřebujete drahé kolo, ani přilbu, rukavice a další příslušenství pro případ defektu a podobně.


Další výhodou běhu je, že ho můžete v pohodě provozovat po celý rok. To cyklistiku sice také, ale na kole je vám vlivem vyšších rychlostí snadněji zima a co si budeme povídat – mýt kolo od bláta po každé vyjížďce není také zrovna příjemná kratochvíle. Při běhu se za mokra tolik neušpiníte.

Poslední výhodou běhu, kterou zde zmíníme, je časová náročnost. Stačí půlhodinka až hodinka a máte odsportováno. Kolo nemá smysl kvůli půlhodině ani vyndavat ze sklepa. Pokud tedy přijdete z práce v pět hodin odpoledne a v šest se stmívá, běh je zkrátka lepší volbou. Navíc při běhu snadněji shodíte kila.

A nevýhody? Běh oproti cyklistice není taková zábava. Prostě běžíte. I tak si ho ale můžete zamilovat. Odborníci také varují před negativním vlivem na klouby, je proto důležité dávat pozor na povrch, po kterém běháte. Tvrdému betonu se tak raději vyhněte.


Kolo versus běh

Cyklistika

Jízda na kole je skvělým koníčkem, sportem i způsobem dopravy. Na kole můžete objevovat nová místa, poznávat pamětihodnosti nejen naší vlasti a přitom udělat něco pro své zdraví. Narozdíl od běhu můžete za odpoledne urazit pořádnou štreku a nemusíte tak být vázáni jen na okolí svého bydliště.

Kolo je také zábava. Pokud vás nebaví jen hltat kilometry po šedivé silnici, vemte to do lesa a užijte si nějaký ten zábavný trail. Kořeny, zatáčky, prudké sjezdy i výjezdy, to vše vám dá spolehlivě zapomenout na trable všedního dne.

Jízda na kole je k lidskému tělu šetrnější než běh. Klouby a kolena netrpí tolik jako při běhu, pozor si ale dejte na záda, kterým dlouhodobé hrbení se nad řídítky také příliš neprospívá. A jak se při běhu hubne, na kole zase budujete svalstvo.


Kolo je zábava

Jízda na kole je také vhodnější než běh pro osoby s nadváhou. Nevýhodou cyklistiky jsou pak vyšší vstupní náklady, větší časová náročnost nebo bolest sedacích partií. Tak pohybu zdar!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru