Menu

Co je nového?

Jaro a jízda na kole jsou perfektní kombinace! Tipy, jak se vrátit do sedla

Sdílení
Foto: Shutterstock

Jaro je tu, což znamená blížící se návrat na kolo a projížďky na čerstvém vzduchu. Využijte čím dál teplejších dnů, abyste se vrátili do formy a oprášili radost z jízdy. Jak se na to správně nachystat? Máme pro vás několik tipů a triků, které se náramně hodí, než se vrátíte na silnici, cyklostezku či outdoorovou trasu.

reklama

Cyklistika je pro většinu z nás starou známou. Neuvědomujeme si však, kolik výhod nám přináší. Například i krátká jízda na kole zlepšuje naši aerobní kapacitu a snižuje riziko vážných srdečních onemocnění. Je to také skvělý způsob, jak spalovat přebytečné kalorie, pracovat na kondici nebo produkovat endorfiny, které nás učiní šťastnějšími. Nemusíte si hned pořizovat profesionální silniční kolo nebo speciální sportovní oblečení. Nové technologie a nositelná zařízení, jako jsou například chytré hodinky, vám pomohou s rozhýbáním tak, že vám poskytnou plný servis při každém cvičení.


Zpátky na trať!

Připravila vás zimní „hibernace“ o sportovní výkon a fyzičku? Nadcházející teplé měsíce jsou ideální příležitostí to změnit a vrátit se do formy. A kolo je k tomu přímo ideální.

reklama

K návrat do sedla toho kromě bicyklu mnoho nepotřebujete. Ať už vlastníte městské, silniční nebo horské kolo, kterékoli z nich je zárukou kvalitního cyklistického dobrodružství. Na co nezapomenout, aby bylo vaše kolo správně nachystané? Před návratem na silnici nezapomeňte:


  • umýt si kolo nebo ho alespoň dobře otřít 
  • vyčistit řetěz a ozubená kola, promazat je, aby při jízdě neskřípala 
  • k promazání řetězu je ideální řetězový olej nebo speciální mazivo; je také dobré zkontrolovat, zda není řetěz příliš napnutý a jestli nejsou kazety opotřebované 
  • promazat další součásti, 1–2 kapky oleje do přehazovačky, brzdy nebo řadicího mechanismu zlepší fungování kola 
  • zkontrolovat tlak v pneumatikách a stav brzd 
  • seřídit přehazovačku a přesmykač

Jakmile absolvujete všechny přípravné kroky a vyjedete, nastává správný moment přeměnit cvičení na zábavu. Internet můžete využít nejen k vyhledání zajímavých tras, ale také k místním cyklistickým událostem, které jsou každým začátkem jara stále populárnější.


Cyklista

A pro efektivní trénink stojí za to sáhnout po příslušenství, které ho bude podporovat. Například hodinky Huawei Watch GT 2 Pro jsou vybavené profesionálním režimem Outdoor Cycle Mode. Jak to funguje? Nejnovější chytré hodinky vám poskytnou přesné monitorování dat, které umožňují kontrolovat parametry, jako jsou srdeční frekvence, rychlost, vzdálenost nebo čas. Návrat z dlouhé trasy v neznámé oblasti navíc nebude vyžadovat, abyste sesedli z kola a kontrolovali mapy ve smartphonu. Díky funkci zpětné trasy můžete snadno najít cestu zpět a užít si spontánní poznávání nového okolí.

reklama

Plnou rychlostí vstříc zdraví

Určitě jste už slyšeli o tom, že sport je synonymem pro zdraví, a cyklistika není výjimkou. Jedná se o skvělý způsob, jak stimulovat kardiovaskulární systém a posilovat svaly i klouby. Srdce, které během jízdy tvrdě pracuje, má následně menší pravděpodobnost aterosklerózy a infarktu. Cyklistika je zároveň skvělý způsob, jak trénovat rovnováhu zapojením mnoha svalových partií.


Nezapomeňte na rozcvičku!

Cvičení, ať už amatérské nebo profesionální, vyžaduje velkou pečlivost. Při pravidelném opakování může přinést opravdu působivé výsledky a stát se spolehlivým způsobem, jak si zlepšit náladu nebo relaxovat. Kromě samotného tréninku a sledování jeho průběhu však nezapomeňte na rozcvičku.


Silniční cyklistika

Při jízdě na kole zapojujeme mnoho částí našich svalů, proto je kombinace různých cviků nutností. Jaká cvičení se hodí dělat?

Začněte s rozcvičkou na kole. Skvělým cvičením je šlapat na lehký převod s vysokou kadencí, což v praxi znamená točit pedály jako o život. V dalším kroku přejděte k protahování, zejména svalů nohou, ale nejlépe celého těla, což vás připraví i na ty nejnáročnější trasy. 

Využívejte chytré technologie

Rytmus během rozcvičky nebo i samotné jízdy vám pomohou udržet například bezdrátová sluchátka. Jen pozor při poslechu hudby na okolní provoz, sluchátka doporučujeme používat jen při jízdě v přírodě mimo komunikace se silničním provozem.

reklama

Cyklista s chytrými hodinkami

Po tréninku je pak skutečnou třešničkou na dortu kontrola ujeté vzdálenosti, spálených kalorií nebo přesné doby trvání tréninku. To vše nám kromě klasických cyklistických tachometrů na řídítka umožňují například chytré hodinky. Data z nich nám nejen dávají pocit uspokojení, ale také ukazují pokrok a jsou nesmírně užitečná při plánování dalších tréninkových kroků. Tak kolu zdar!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru