Menu

Co je nového?

Když chybí… Vápník

Sdílení
Text: Ifa, Foto: Depositphotos, Pexels

„Jez tvaroh, pij mléko, ať máš zdravé zuby a pevné kosti!“ nabádali kdysi naši starou generaci den co den, a té další zase vštěpovali, že mléko zahleňuje a po tučném jogurtu se tloustne. Ať už je pravda kdekoli, což ví s jistotou jen agent Mulder, vápník prostě potřebujeme všichni.

reklama

A to hodně. Vápník je zásadním prvkem nejen pro správnou stavbu kostí, páteře a zubů, ale překvapivě má i obrovský význam pro srdeční a svalovou činnost, fungování některých enzymů, srážlivost krve a přenos nervových popudů do svalů.


Zvýšený příjem vápníku bývá doporučován lidem s depresí. Nedivím se. Takový talíř špaget s velkou čepicí parmezánu musí zahnat i depresi velkou jako Sněžka!

reklama

Nedostatek vápníku se neprojevuje jen častými zlomeninami, ale v krajních případech může vyvolat i srdeční zástavu. Křivice neboli rachitida u nás naštěstí téměř vymizela, ale osteoporóza, neboli řídnutí kostí, postihne i v našich podmínkách téměř polovinu populace starší padesáti let.

Že jste mladí a k padesátce máte daleko? No, neradovala bych se předčasně, být vámi. Řídnutí kostí není chřipka, co na vás sedne ze dne na den.

Na prořídlou kost si musíte pěkně zadělávat den co den, dlouhé roky. Tak je dost dobře možné, že už se nějaká ta menší dírka ve vaší stehenní sexy kosti objevila. Tedy, pokud jste zodpovědně a pravidelně nekonzumovali v minimálně třech denních dávkách doporučenou porci vápníku!


Když chybí… Železo


Co tedy jíst, abyste se důchodového věku nedočkali se zborcenými zády a řídkými rozlámanými kostmi? Bezuzdným popíjením mléka si u svých kostí moc nenašplháte. Špatná vstřebatelnost vápníku z tohoto nápoje batolat je již dostatečně prokázána. A pokud přihodíte pro lepší chuť ještě nějaké instantní kakao, je dílo zkázy dokonáno. Vápníku se vstřebá ještě míň.

reklama


Mnohem lépe je na tom tvaroh, sýr s modrou plísní nebo překvapivě kapusta. Jenže, právě tu vstřebatelnost, která je pro tento prvek klíčová, ovlivňuje i množství vitamínu D, hořčík a správná činnost štítné žlázy.


Když chybí… Vitamín D


Než tedy, jak je zvykem, začnu vyjmenovávat potraviny s vysokým obsahem vápníku, musím upozornit, že vstřebatelnost se pohybuje okolo 30 % z dané potraviny a někdy i daleko méně. Jak už tedy bylo řečeno, vápníku asi není nikdy dost. Což v žádném případě neznamená, že se v záchvatu paniky začněte ládovat nějakými doplňky stravy. Bude určitě stačit, když si denně dáte ty již zmíněné tři porce něčeho dobrého a ještě vápenatého.

K top potravinám patří tučné jogurty, sardinky, tvrdý sýr včetně parmezánu, sýr s modrou plísní, čedar, tučný tvaroh, ořechy, mandle, sezamová semínka, obohacená sójová šťáva, tempeh a překvapivě i kapusta.

Jak by tedy měl vypadat ideální denní jídelníček z hlediska příjmu vápníku? Úplně obyčejně, nic světoborného! Kousek sýra, kefír a pár mandlí nebo kapustová polévka zahuštěná smetanou a posypaná hezkou porcí parmezánu.



Tajemství ale spočívá v tom pravidelné rozložení příjmu vápníku. Tento prvek se totiž vylučuje močí i potem, a pokud je jeho přísun nepravidelný a tudíž nedostatečný, organismus začne využívat vlastní zdroje, aby zajistil životní funkce.

reklama

Trochu laicky řečeno, když si třikrát denně nedáte něco dobrého s vápníkem, vaše tělo si vezme vápník z vašich kostí, tak jako vy nějaký mls z ledničky. Ta se ale hned při malém rabování neporouchá, na rozdíl od vašeho kotníku zatíženého během nebo lyžováním.

Je vám tedy jasné, jak moc se zanedbáváte? Ráno káva, v poledne nic moc a večer, jen aby se neřeklo, nějaký ten odtučněný jogurt. Ale v něm není zhola nic, a vápník už vůbec ne!


A protože špatných zpráv není nikdy dost, zbývá ještě upozornit na potraviny, které zabraňují vstřebávání vápníku nebo podporují jeho vylučování. Řeč je o čaji, kávě, kakau, pšeničných otrubách, rebarboře, špenátu a samozřejmě soli.

reklama

Když chybí… Niacin


Pokud jste dočetli až sem a ještě nepojídáte krajíc chleba namazaný na prst vysoko tvarohem, svědčí to buď o vašich pevných nervech, nebo bezbřehém cynismu. Od toho vám vápník zřejmě nepomůže, ale takový serotonin, hormon dobré nálady, zřejmě ano. Ale o tom, pokud budete mít zájem, si povíme příště!

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru