Menu

Co je nového?

KHL v kostce: Zajímavosti, data a fakta

Sdílení
Text: Ondřej Voršilka

Není tak populární jako zámořská NHL, přesto by neměla uniknout vašemu zájmu. Kontinentální hokejová liga nabízí spoustu zajímavostí i strhujících okamžiků. Nabízíme vám ucelený přehled toho, co byste o KHL měli vědět!

reklama

KHL vznikla v roce 2008. Nový projekt a vidina zajímavého výdělku přilákaly velice záhy taková esa, jako jsou Jaromír Jágr, Alexandr Radulov, Ray Emery či Sergei Brylin. Bylo hned jasné, že spojí-li se tradiční kvalitní ruská hokejová škola s hvězdami ze zámoří, sportovní kvalita bude zaručena. 

Gagarinův pohár, udělovaný vítězi sezóny, je vyroben ze stříbra se zlatými prvky, nese hrdé jméno prvního člověka na oběžné dráze a váží 18 kg, o dva a půl kilogramu více než slavný Stanley Cup. Ve Spojených státech s nadsázkou říkají, že je to kvůli odposlouchávacímu zařízení KGB. 

Pohár byl pojmenován po Juriji Gagarinovi, protože ruští občané cítili touhu spojit jméno výkladní skříně ruského národního sportu s dosažením velkých úspěchů v podobě muže, který se stal sám symbolem národa. Zakladatelé KHL viděli v jeho letu do vesmíru metaforu pro tehdejší ruský průlom v hokeji. Gagarin sám hokej hrál, i když ne na takové úrovni.

reklama

KHL

Původně se liga měla jmenovat podle bývalé hvězdy CSKA Moskva a trenérovi sborné, Anatoliji Tarasovovi, který je považován za “otce sovětského hokeje“, ale Gagarin je známější pro běžnou populaci.


Jedním z nejlepších týmů současnosti je úřadující mistr CSKA Moskva. Je výkladní skříní energetického gigantu Rosněft z většiny ovládaného ruskou vládou. CSKA je organizace, která má 32 ruských titulů a dala světu 14 vítězů Stanley cupu, z toho 4 trojnásobné. Fjodorov, Fetisov, Khabibulin a Zubov.


CSKA sehrálo 36 zápasů s týmy NHL většinou v rámci Super Serie. Z toho 28 vyhrálo a jen 8 krát padlo. 

reklama

Nejstarším hráčem KHL je Pavel Datsyuk z Avtomobilistu. 20. července 2020 oslaví 42 let. Nejmladší je pak Shakir Mukhamadullin z Ufy. V lednu dovršil 18 let.

Nejvyšším hráčem je finský reprezentant hájící barvy Jokeritu, Marko Anttila s 203 centimetry.


KHL

Nejtěžším hráčem je 119 kg vážící Yevgenij Artyukhin z Vityazu. Ruský obr váží 119 kg a měří 195 cm. Je rovněž nejtrestanějším hráčem historie KHL. Nasbíral 1026 trestných minut v 358 zápasech. Nejnižší hráče má KHL tři. 170 cm měří Justin Azevedo z Kazaně, Pavel Denisov z Dinama Minsk a Artyom Manukyan z Omsku, který je zároveň s 63 kg nejlehčím hráčem ligy.


Jak Češi sledují hokej? Největší emoce stále budí ruský soupeř!


Nejúspěšnějším hráčem je Danis Zaripov, který slavil Gagarinův pohár pětkrát. Třikrát v dresu Kazaně a dvakrát v Magnitogorsku. Nejvíce trestných minut v jedné sezóně KHL (374), nasbíral v ročníku 2009-2010 Kanaďan Darcy Verot v dresu Vityazu Čechov.  K jeho jménu se pojí i rekordní zápas v počtu udělených trestných minut.

Jeho svérázné pojetí hokeje přerostlo do obludných rozměrů 9. ledna 2010, kdy bylo utkání mezi Vityazem a Avangardem přerušeno po 3 minutách a 39 sekundách. Darcy Verot vypálil puk po soupeři a strhly se události v hokeji do té doby nevídané. Rozhodčí udělili monstrózních 707 trestných minut, čímž stanovili nový světový rekord, celkem 33 hráčů z obou týmů bylo vyloučeno, stejně jako oba hlavní trenéři. KHL uložila pokuty celkem 5,7 milionu rublů

Nejvíce rekordů v KHL drží stále aktivní Sergej Mozyakin. Útočník Magnitogorsku je nejlepším střelcem s 341 góly v 647 zápasech, získal také nejvíce bodů, 735 a má i nejvíce asistencí 394. Zároveň má také nejvíce odehraných zápasů – 647.

reklama

Z rolby rovnou do branky! Týmu z NHL se zranili oba gólmani, výhru vychytal rolbař


Kapitolou samou pro sebe je každoroční lednové All Star Game. První ročník se konal pod širým nebem na Rudém náměstí v Moskvě. V rámci dovednostních soutěží v průběhu let padl například světový rekord v tvrdosti střelby Denise Kulyashe, viděli jsme Tarasenkův neotřelý magický kousek při nájezdech s pukem přivázaným k hokejce, Anisinovu a Maioneho pěveckou vložku či Říhovo intermezzo, kdy hráčům při time outu místo pokynů rozdával cigarety kolegy Znarokse.


V KHL si váží českých hokejistů. Ve dvanáctileté historii si ligu zahrálo 132 českých hráčů v poli a 21 brankářů. Momentálně působí v KHL 16 hráčů z Česka v poli a 4 brankáři. Nejúspěšnější je Jan Kovář, který působil v Magnitogorsku mezi léty 2013-2018 a získal celkově 377 bodů v 368 zápasech.

reklama

Destinace historicky nejvíce provázaná s Českou republikou díky hokeji je Omsk. Zeptáte-li se kteréhokoli zaměstnance místní rafinérky cestou na oběd na Česko, vypálí od boku jména jako Jágr, Patera, Procházka, Klepiš, a kdybyste ho nezastavili, ani ten oběd nestihne.

Český hokej zde mají v lásce. Jak říkají místní s oblibou, Jágr, to je legenda, na kterou u nás nikdy nezapomeneme. Hokejisté dokonce nejsou jedinou českou stopou v Omsku, vyhlášená je zde restaurace U Švejka, kde vám s chutí podají české pivo i jídlo, a dokonce si tu s personálem česky pohovoříte. V Omsku působilo doposud 20 českých hokejistů. Na druhém místě je Magnitogorsk se 14 Čechy.


Od čísla 68 k Babišovi: Fenomén Jágr ztrácí posvátnost


Slováků působí v lize aktuálně 6. Historicky jsou na tom podobně jako Češi. 120 hráčů v poli a 11 brankářů.  V České republice a na Slovensku vysílají KHL stanice Sport1 a Sport2. Od sezóny 2011-2012 odvysílaly z KHL více než 500 přímých přenosů.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru