Menu

Co je nového?

Hodláte ženu obdarovat květinou? Pak pozor na pár zásad!

Sdílení
Text: Eva Brabcová, Foto: Shutterstock

Hodláte ženu obdarovat květinou u příležitosti životního jubilea, svátku nebo jiné významné události, případně to má být odpustné za deset pivek s kámošem, která se protáhla hluboko do noci? Možná byste měli znát pár zásad.

reklama

Ne vždycky narazíte v květinářství na prodavačku, která ví, že slunečnice se pro alergičku nehodí a že sudý počet květin patří na hrob a ke smutečním událostem. A pokud vaše milá tohle pravidlo zná, můžete si zadělat na pěkný průšvih.


Většinu žen květiny potěší. Přesto se kvůli pugétu můžete dočkat reakce, že na to do konce života nezapomenete.

reklama

Žena „květinově gramotná“ se pravděpodobně nejen nebude radostí rozplývat nad dvěma karafiáty, které mají být odpustným, ale je-li to navíc žena hnidopyšná, hádka na téma: „Ještě neležím na marách, ale snadno se může stát, že tam brzy budeš ležet ty“, vás nemine.

Kytka jako kytka, jste chlap a prkotiny neřešíte. Říkáte si, že je přece snad jedno, jestli lásku vyznáváte vlastnoručně natrhanými konvalinkami, nebo obří kyticí růží. Ale ona existuje i jakási květomluva a je docela možné, že nad kyticí chryzantém se vaše křehotinka rozpláče a dojetím to nebude. Zvláště pokud kytici navíc drží pohromadě černá stuha se zlatou ořízkou, která se vám v květinářství tak líbila, protože vám připomínala barvu vaší mašiny. A jste-li opravdu velký trouba a doplnil to celé další stuhou s nápisem „Spi sladce“, rovnou si hledejte lásku novou.


Květina pro ženu je někdy věda

Možná jste z rodu „dobrejch řízků“ a konvencím se bráníte zuby nehty. Ale i vám se to může stát: zbouchnutá roštěnka se vám zdá být pro život tou pravou a stojí vám i za to, abyste se vypravil požádat o ruku její rodiče. Jasně, že vám to připomíná spíš setkání s prehistorickými ještěry, ale co byste pro spokojenou budoucnost neudělal. Dostojíte společenským pravidlům a objevíte se na prahu domu vaší dívky tak, jak se od vás čeká, s kytkou. Respektive s rostlinou v květináči. Jste přece osobnost nesvázaná konvencemi! Navíc je ta nádhera zabalená do pestře potištěného papíru a vy jste svědkem jejího vybalení rukou nastávající tchyně, která lapá po dechu. Máte to rovnou podepsané.


Tak aby bylo jasno, stejně jako na silnici platí pravidlo pravé ruky a úplně stejně při odbočování vlevo dáte přednost protijedoucím vozidlům, i darování pugétu má svá pravidla. Tady jsou:

reklama

 • Kytici by měl tvořit lichý počet květin. Jinak je tomu pouze v případě, že s ní míříte na místo posledního rozloučení nebo na hřbitov.
 • Jedna sama samotinká růže může být úplná sólistka, ale může se i decentně tulit k nějaké té přidané zeleni. V každém případě je to vhodná volba pro všechny příležitosti.
 • Kytku vždycky vyjměte z obalu ještě před tím, než vykročíte ji předat. A to i kdybyste měli ten papír sežvýkat. Kapsa saka a následné odložení obalu do odpadkového koše je samozřejmě vhodnější volbou.
 • Vždycky květinu držte v levé ruce. Pravou si ponechte volnou pro pozdrav nebo blahopřání, ale může se hodit i v případě sebeobrany. Jeden nikdy neví!
 • Výběr druhu květin může být vědou, ale postačí, když budete myslet na to, jaké se k té, kterou hodláte obdarovat, nejlépe hodí. Pánové, mírněte se – ne, že při výběru květiny pro tchyni budete požadovat na prodavačce, aby vám ořezala kaktus. Pokud si chcete dát práci a květinou vyjádřit své pocity, pak vězte, že třeba fialky vyjadřují lásku, gerbera značí upřímnost, nebo že karafiát znamená obdiv.

A co když frčíte domů na mašině a puget není kam dát? Navíc nejste žádný škrt a tak jeho složení i velikost připomíná kabinet oblíbené učitelky na konci školního roku? Žádný problém!

Většina dobrých obchodů s květinami poskytuje doručovací službu. Nezapomeňte však ponechat v obchodě svou vizitku nebo vzkaz, který bude doručen spolu s květinami.

Určitě nechcete, ať už květiny míří k vaší lásce nebo starší sestře, aby vyznamenání za zásluhy, v tomto případě za puget z kategorie snů, bylo připsáno na konto případného tajného ctitele, nebo třeba souseda, jehož pes se podhrabal na vaši zahradu a zničil vaší milé záhon kedluben.


One comment

 • Vlasta

  20. 11. 2022 - 21:48

  Ty zásady o tom jaký počet jestli lichý nebo sudý by e měl věnovat je podle mě často z cesty. Mně třeba udělá radost pokaždé partner když mně donese bílé růže a je vlastně úplně jedno jestli se jedná o 3 nebo 8 růžiček. Mám z toho vždy dobrou náladu.

  Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru